Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

Barszcz ukraiński trafił na jakąś listę dziedzictwa UNESCO. A gdzie polskie potrawy na tej liście? UNESCO staje się Unescoiną :!: Pomoc tak, przywileje nie!!! Musimy chronić przyszłość polskich dzieci!!! Do przodu Polskooo, do boju Polskooo. Nie pozwólmy, by na polskich morzach pływały okręty pod Krwawą (Krwawym?) Banderą.

Dodano po 2 minutach 2 sekundach:
Był już człowiek, który chciał, żeby ukraińskiemu ludowi żyło się lepiej. Nazywał się Adolf...
opolree

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: opolree »

Jan Kraszewski pisze: 2 lip 2022, o 13:26 Jak widać, spamować można nawet Hyde Park...

JK
Nie spamuję, pytam bo nie umiem odpowiedzieć sobie na to pytanie, na to co napisałam, wygląda to jak spam, ale mi to nie daje spokoju. Proszę o ostatnie zdanie w temacie mojego pytania. Naprawdę dla mnie to jest ważne i pomoże mi już tego nie przeżuwać.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34123
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Jan Kraszewski »

opolree pisze: 2 lip 2022, o 14:01Nie spamuję, pytam bo nie umiem odpowiedzieć sobie na to pytanie, na to co napisałam, wygląda to jak spam, ale mi to nie daje spokoju. Proszę o ostatnie zdanie w temacie mojego pytania. Naprawdę dla mnie to jest ważne i pomoże mi już tego nie przeżuwać.
Spamujesz. Zakładając każdy kolejny taki temat piszesz, że "nie daje Ci to spokoju", "jest to dla Ciebie ważne" i że "prosisz tylko o ostatnie zdanie". I kończy się zawsze tak samo - "to jest kwestia interpretowania i co kto ma na myśli". Temat "straty" też już był omawiany.

A ponieważ spam jest usuwany, więc te posty też będą.

JK
opolree

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: opolree »

Więc krótko, czy zgodzicie się z tym co napisałam, że można to dowolnie interpretować np. jak napisałam i tyle zamilknę na wieki. Czy to jest kwestia interpretacji, czy jednak jest jakaś jedna obiektywna interpretacja? Jeśli to możliwe potrzebuję jasnej odpowiedzi, te które dostałam były nie wprost, dla mnie niejasne. Proszę tylko o tyle, albo aż tyle, potem możesz to wywalić, jeśli pozwolisz.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1546
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 335 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Niepokonana »

Ty musiałaś mieć ciężko w szkole na języku polskim, co nie?
Dobra dobra to są skomplikowane sprawy, a Ty oczekujesz od nas odpowiedzi, ja nie rozumiem w ogóle o co chodzi.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 778
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 155 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

Premislav pisze: 1 lip 2022, o 11:26 Szkoła Geremka to szkoła na wskroś marksistowsko-kosmopolityczna (marksistowskie podejście do zbiorowości i podmiotowości, tj. dążenie do prawdy czy suwerenność jednostki można poświęcić dla ochrony większej grupy, czy też innego większego dobra
Geremek marksistowski?
Premislav pisze: 1 lip 2022, o 11:26 , ale chyba wolę już ją aniżeli PiS powołujący się na dziedzictwo PPS-u i mocno lewicowe gospodarczo koncepcje rodem z Kapitału w XXI wieku.
Ostatnio słuchałem wywiadu (z "Raportu o Stanie Świata") z Thomasem Piketty'm. Zdecydowanie pochlebnie wypowiadał się na temat PIS i zaznaczał pozytywną różnicę między obecną władzą a rządami PO oraz postkomunistycznej lewicy. Zawsze uważałem, że polityka redystrybucyjna, podatkowa i monetarna PIS-u wprost implementuje recepty Piketty'ego. To zresztą nie jest przypadek – Kaczyński i Morawiecki to wnikliwi czytelnicy książek profesora École des hautes études en sciences sociales.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

Slup pisze:Geremek marksistowski?
W moim odczuciu dokładnie tak. Nie chodzi tu o jego niegdysiejszą przynależność do PZPR (Balcerowicz też swego czasu do niej należał), nie chodzi też o to, że popierał dyktaturę proletariatu (bo nic mi o tym nie wiadomo), lecz o mentalność i podłoże filozoficzne, którym zresztą podzielił się z szerszym środowiskiem. By o tym się przekonać, wystarczy poczytać o jego wypowiedziach nt. Okrągłego Stołu i braku twardej dekomunizacji (przy czym moje poglądy na twardą dekomunizację zmieniły się w ciągu ostatnich paru lat). Przyznawał, że można się dopatrywać niedemokratyczności i wątpliwej moralności w ugodach z władzą, jednak taka była konieczność dziejowa (a więc mamy tutaj czysto marksistowski determinizm historyczny, a ponadto poświęcenie szczególnych przypadków prawdy i dobra na ołtarzu większego dobrA, wyższego celu, co jest też na wskroś marksistowskie i wydaje mi się, że Engels poruszał taki temat, pisząc o powstaniu węgierskim).

No dobra, to trochę naciągane; moim przyzwyczajeniem jest uderzanie w Geremka (tak jak w Kuronia czy Mazowieckiego), bo to były w latach 90. autorytety mojej matki. Pewnie dałoby się uzasadnić, że Kaczyński jest bardziej marksistowski niż Geremek (np. odwołuje się do walki klas), jak i wytłumaczyć się z twierdzenia przeciwnego.
molenda4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 11 lip 2022, o 17:34
Płeć: Mężczyzna
wiek: 15

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: molenda4 »

Czy uważacie, że a4karo miał rację w tym temacie: Strata pytanie

mowiąc, że "Masz podwójna stratę. Nie masz przecież ani pieniędzy ani piwa."
No przecież to bzdura.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34123
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Jan Kraszewski »

molenda4 pisze: 11 lip 2022, o 22:55 Czy uważacie, że a4karo miał rację w tym temacie: Strata pytanie

mowiąc, że "Masz podwójna stratę. Nie masz przecież ani pieniędzy ani piwa."
No przecież to bzdura.
Uwaga, kolejne wcielenie trolla. Nie karmić.

JK
molenda4
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 11 lip 2022, o 17:34
Płeć: Mężczyzna
wiek: 15

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: molenda4 »

Ok, szkoda, że nie skomentujecie. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

Ściera z Poznania dostała 5:1, bardzo dobrze, naprzód, dzielni Azerowie. Polski chamie, klęknij przed kaukaskim panem :!:
BTW rasa kaukaska to Rasa Panów, przypadek?
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 778
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 155 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

Władysław Gomułka – mąż stanu, patriota, komunista, człowiek o wielkiej inteligencji i szerokich horyzontach umysłowych. Mam nadzieję, że, zanim ludzkość się wyniszczy (co stanie się zapewne przed końcem tego wieku), polski naród postawi mu pomnik w Warszawie.

Kod: Zaznacz cały

wpolityce.pl/historia/234091-ta-narodowa-zasciankowosc-stalin-do-gomulki-dlaczego-patrzycie-na-mnie-tak-jakbyscie-chcieli-mnie-zabic
polityka.pl/tygodnikpolityka/historia/1503800,1,gomulka-i-stalin.read
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

Slup pisze: 13 lip 2022, o 11:55 Władysław Gomułka – mąż stanu, patriota, komunista, człowiek o wielkiej inteligencji i szerokich horyzontach umysłowych. Mam nadzieję, że, zanim ludzkość się wyniszczy (co stanie się zapewne przed końcem tego wieku), polski naród postawi mu pomnik w Warszawie.
Na pewno patriota i faktycznie zależało mu na tzw. Ziemiach Odzyskanych, bez wątpienia człowiek o niepomijalnej osobistej odwadze (Stalin mógł go po prostu zlikwidować, jak wielu innych nieposłusznych watażków i dygnitarzy), ale nie wiem, dlaczego wśród przymiotników o pozytywnym znaczeniu ukrył się jeden obelżywy, choć akurat odpowiadający rzeczywistości: komunista.
No ale piszę to w rocznicę zdobycia Bastylii, której wcale jednak wtedy nie zburzono - uczyniono to później (uwolniono jedynie więźniów i brzmi to jak w kawale: wszystkich siedmiu), więc powinienem po prostu zrozumieć, że to z Twojej strony chwyt propagandowy (jak i mit zburzenia Bastylii, niosący pewną wartość symboliczną i możliwość kreacji narracji).

Dodano po 7 minutach 14 sekundach:
Znany w niektórych kręgach lewicowy idiota, Jaś Kapela, zostanie wzięty w obroty przez prokuraturę z uwagi na obrazę uczuć religijnych. Ten kraj to mem, tylko gorszy niż słynne (i dotyczące tej sprawy) JP2GMD. Żadne wypowiedzi poza nawołującymi do przemocy (bić Żydów, zabić gejów, nanizać na pal profesora Newelskiego itp.) nie powinny być przedmiotem zainteresowania prawa karnego, ew. można jeszcze zastanowić się nad dezinformacją w warunkach kryzysowych (jak epidemia czy wojna). Państwo jak zwykle tłamsi wolność jednostki w imię jakichś subiektywnych i subiektywnie wybranych wartości (skąd prymat uczuć religijnych nad filozoficznymi, ideologicznymi czy romantycznymi? Dla niektórych to też sfera sacrum...), odrażające. Niby to lewicowy głupiec, ale jednak mam nadzieję, że nie zostanie skazany.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 778
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 155 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

Premislav pisze: 14 lip 2022, o 12:35 Na pewno patriota i faktycznie zależało mu na tzw. Ziemiach Odzyskanych
Gomułka bardzo dobrze rozumiał to, o czym wielu polityków polskich gorszego sortu regularnie zapomina lub w imię partykularnych interesów ignoruje, a mianowicie fakt, że śmiertelnym zagrożeniem dla Polski jest przymierze Niemiec i Rosji. W latach 40-tych nie chcieli brać tego pod uwagę koledzy Gomułki z biura politycznego (wykazywali się orientacją prorosyjską), a w XXI wieku w dużej mierze ignorowała to PO (orientacja proniemiecka) np. utrzymując, jak to ujął Trzaskowski, że NS2 to projekt biznesowy. Wybitność Gomułki przejawiała się w wielu aspektach. Poza doskonałym wyczuciem geopolityki i niezwykłej odwadze w forsowaniu polskiego interesu narodowego w dyskusjach z przywódcami radzieckimi Gomułka zapewnił też Polsce stabilny rozwój gospodarczy i utrzymywał niską inflację oraz poziom zadłużenia zagranicznego. Nie przeprowadził też kolektywizacji rolnictwa, czym zapewnił Polsce samowystarczalność i względnie efektywne rolnictwo. Podniósł ogólny poziom oświaty i doprowadził do odrodzenia kulturalnego. Zgadzam się, że jego przywiązanie do idei komunistycznych, a szczególnie upodobanie do centralnego planowania w przemyśle, generowało rozmaite problemy. Niemniej jednak był to jeden z wybitniejszych polskich polityków w historii, a w wieku XX pewnie najwybitniejszy (porównywalny lub przewyższający Piłsudskiego). Elity intelektualne (głównie te o orientacji humanistycznej i artystycznej), które go wyśmiewały, wykazały się naiwnością, ignorancją i hipokryzją.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

Olga Tokarczuk mnie zaskoczyła (jako osobę, która lubi jej twórczość i nie lubi większości jej prezentowanych poglądów), ponieważ powiedziała coś, z czym się naprawdę zgadzam (może oporócz tej kwestii podobieństwa jej czytelników do niej; ja się akurat czuję całkiem niepodobnym, ale dzięki temu jej twóczość bardziej mnie intryguje).
– Nigdy nie oczekiwałam, że wszyscy mają czytać i że moje książki mają iść pod strzechy. Wcale nie chcę, żeby szły pod strzechy. Literatura nie jest dla idiotów. Żeby czytać książki trzeba mieć jakąś kompetencję, pewną wrażliwość, pewne rozeznanie w kulturze. Te książki, które piszemy, są gdzieś zawieszone, zawsze się z czymś wiążą – podkreślała Tokarczuk.

— Nie wierzę, że przyjdzie taki czytelnik, który kompletnie nic nie wie i nagle się zatopi w jakąś literaturę i przeżyje tam katharsis. Piszę swoje książki dla ludzi inteligentnych, którzy myślą, którzy czują, którzy mają jakąś wrażliwość. Uważam, że moi czytelnicy są do mnie podobni, piszę do swoich krajanów
Faktem jest jednak, że słowa te są dość niedelikatne i mogą zrazić do naszej noblistki lewicowców, jako że wydaje się to mocno klasistowskie (i to tylko jedna zaleta). Podobnie zresztą przedstawia się sprawa w przypadku ambitniejszych filmów: osoba bez odpowiedniego kapitału kulturowego (czyli "idiota") nie zrozumie nawiązań do innych tekstów kultury, nie dostrzeże subtelności. To nie znaczy, że trzeba jej odebravc prawo głosu lub ją zgilotynować, tylko po prostu nie wszystko jest dla szerokich rzesz (może prócz Tysiącletniej Rzeszy).
ODPOWIEDZ