Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

Tutaj cudzysłów był nieprzypadkowy, chodziło o to, że ta sondażownia ta zaniża przeważnie wyniki PSL-u, tudzież Koalicji Polskiej, taka obserwacja, a nie ocena tego ugrupowania.
Imigranci spoko, pod warunkiem, że chcą pracować i przestrzegają prawa (choć nie ukrywam, że wolę ludzi z Ukrainy niż z jakiegoś Bliskiego Wschodu, bo mniejsza różnica kultur i mniej potencjalnych nieporozumień na tej płaszczyźnie), a narodowcy pokazali swój wspaniały kręgosłup w całej okazałości w Gietrzwałdzie i jest to kręgosłup neofrankistowski, antywolnościowy, fundamentalistyczny. Jak ktoś nie wie, o co biega, to proszę:

Kod: Zaznacz cały

https://gloria.tv/post/L9DKc6DCNcSb4yiKu1VHZXC8o

Nie mówię, że Ty się masz tego wstydzić, tylko na mojej płaszczyźnie wartości (wolność jednostki, antyklerykalizm, liberalizm, brak poczucia przynależności narodowej, pacyfizm) oceniam to jako skrajnie odstręczające. Jak ktoś chce poczuć klimat rzeczywistości pożądanej przez takie środowiska, proponuję trylogię „Mroczne materie" Pullmana i książkę „Opowieść podręcznej" Margaret Atwood. Tutaj też widać, że ordynarnie kłamią ludzie twierdzący, iż Konfederacja to „zwyczajni konserwatyści", na takich torysów w UK mógłbym nawet zagłosować (inna rzecz, że nie lubię Johnsona), podobnie na niektórych ludzi z niegdysiejszej Unii Polityki Realnej, a w przypadku Konfy to nie ma mowy (kiedyś myślałem, że mógłbym zagłosować na Mentzena, ale patrząc, że był sygnatariuszem Konfederacji Gietrzwałdzkiej, to już nie xD).
krl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 10 lis 2009, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 135 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: krl »

Akt Konfederacji Gietrzwałdzkiej odbił się szerokim echem w Polsce i na świecie. Dość wspomnieć, że sygnowali go m.in. Jola z Lublińca, Mariusz z Dobrego Miasta, Jadwiga z Jabłonnej, Bogdan z Zaborowa i Kamila z Łodzi. No i Pol Pot z Phnom Penh (pozycja 623). Łącznie podpisało go dotychczas w formie internetowej 3549 sygnatariuszy.

Kod: Zaznacz cały

https://www.konfederacjagietrzwaldzka.pl/
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5749
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Kod: Zaznacz cały

https://gloria.tv/post/L9DKc6DCNcSb4yiKu1VHZXC8o


podpisuję się pod tym
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

krl, na tej zasadzie wiele rzeczy o zasięgu lokalnym (tj. polskim) można zbagatelizować. Aczkolwiek z inkarnacji kambodżańskiego tyrana można prychnąć, przyznam.
Trochę mniej do śmiechu robi się, gdy widzi się to w kontekście aktywnej działalności Ordo Iuris w Polsce, nienawistnych wypowiedzi niektórych księży, wzrostu poparcia dla narodowców wraz z przyjmowaniem przez nich coraz bardziej agresywnej retoryki, itd. Ta radykalizacja przekazu politycznego przecież wpływa na partię rządzącą, która czuje konieczność zademonstrowania czystości ideologicznej (której u nich nie ma, ale to nie przeszkadza w tworzeniu takiego obrazu).
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5749
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

gdy widzi się to w kontekście aktywnej działalności Ordo Iuris w Polsce, nienawistnych wypowiedzi niektórych księży, wzrostu poparcia dla narodowców wraz z przyjmowaniem przez nich coraz bardziej agresywnej retoryki, itd.
Na razie mówisz o pozytywach, nie widzę tu żadnych negatywów...
krl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 10 lis 2009, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 135 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: krl »

Pol Pot to nie był po prostu tyran. To był tyran - psychopata i masowy morderca o skali niespotykanej w historii ludzkości. Gdy zdobył władzę (obalając chyba płk. Lon Nola), Kambodża liczyła ok. 8 mln. ludności. Gdy został obalony (przez interwencyjne wojska wietnamskie), ludności było już tylko ok. 5 mln. Reszta została zgładzona... Jest taki film "Pola śmierci" na ten temat.
@Premislav: Nie rozumiem w pełni, o co chodzi z tą zasadą bagatelizacji. Dla mnie kuriozalne jest sygnowanie aktu konfederacji anonimowym nickiem czy równie anonimowym imieniem, jak np. xcmgx (poz. 3548 listy sygnatariuszy). Minimum to podanie imienia i nazwiska. W normalnej sytuacji odpowiedni moderator pousuwałby anonimowe wpisy, pozostawiając tylko te z minimum imieniem i nazwiskiem, a najlepiej sprawdzone (potwierdzone) Tu to nie nastąpiło. Pozostał groch z kapustą. Tego typu podejście ilustruje poważny stosunek twórców Konfederacji Gietrzwałdzkiej do ich dzieła...
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

krl pisze:. Dla mnie kuriozalne jest sygnowanie aktu konfederacji anonimowym nickiem czy równie anonimowym imieniem, jak np. xcmgx (poz. 3548 listy sygnatariuszy).
Aha, czyli nie zrozumiałem intencji. Mnie ironiczne zdanie „Akt Konfederacji Gietrzwałdzkiej odbił się szerokim echem w Polsce i na świecie." zasugerowało, że po prostu jest to kpina z rozmiarów i znaczenia tego zdarzenia, z którą to pozwoliłbym sobie nie zgodzić się zważywszy, że wyraża ono pewne nastroje.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5749
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Pol Pot to nie był po prostu tyran. To był tyran - psychopata i masowy morderca o skali niespotykanej w historii ludzkości.
Tak to prawda, śmiem dodać, jeszcze , że był to lewak i komunista... a ktoś tu popiera lewactwo...

Nie można oddzielić lewactwa od wyalienowania umysłowego idącego w kierunku ludobójstwa, podobnie jak i Bill Gates...

Dodano po 2 dniach 1 godzinie 36 minutach 16 sekundach:


Dodano po 4 minutach 5 sekundach:
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

No ja Cię błagam, oczywiste 12/12, strasznie łatwy ten quiz z teledyskami (i pewnie miał taki być, żeby ludzie się dowartościowali i chętniej klikali, ech). Przynajmniej można się uśmiechnąć do wspomnień, jakie wywołują niektóre.
A co do tej drugiej rzeczy, to chyba sobie żartujesz, może marnuję dużo czasu w życiu, ale bez przesady, żeby słuchać ponad 30 minut, że uga buga koronacja dobrze, bo tradycja i prestiż. xD Natomiast mniej ironicznie polecam refleksje komucha pocierającego nos odnośnie wywyższania się przez pozorne samoponiżanie (czy jak to tam szło).
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5749
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Koronacja Tiarą Papieża jest ok, niestety pastor Franciszek nie wyjmie Tiary z szafy na odkurzacze, a nawet ją jeszcze przykryje mocniej , np flagą uni
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

A którego uni? UW, UJ, UWr czy jeszcze innego?

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/watch?v=0NQK1deGeEg


Dodano po 2 minutach 50 sekundach:
W ogóle jaki szacun, że Radio Maryja daje (a przynajmniej wtedy dawało) jako przerywnik coś, co jednoznacznie nasuwa na myśl instrumental z If you leave me now. :o

Dodano po 14 minutach 56 sekundach:
A właśnie, nie spytałem Cię wcześniej, Arku. Czy oglądałeś film Sekielskich Zabawa w chowanego? Jak wrażenia?
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 794
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

W latach 80-tych byłem członkiem PZPR i współpracowałem ze służbami specjalnymi PRL. Obecnie zastanawiam się nad , ale poczekam do wyborów prezydenckich. Jeśli obecny "władca żyrandola" wygra kolejną kadencję, to najprawdopodobniej się zdecyduję. Obawiam się tylko, że jak Kaczyński umrze, to z całego stronnictwa nic nie pozostanie.

Obejrzałem dziennik w telewizji publicznej i uważam, że mają bardzo sprawny, przekonujący PR. Ufam ich technice władzy i sprawności politycznej. Poza tym nie sądzę, by jakiekolwiek rozwiązania strukturalne cokolwiek gwarantowały - z konstytucją włącznie. Za Marksem przyjmuję, że jest pewien poziom bazowy determinujący superstrukturę, która przejawia się w formach ustrojowych, prawnych i kulturowych. Przy czym baza nie ma źródła w środkach produkcji (tutaj nie zgadzam się z Marksem), ale w interesach i przekonaniach światopoglądowych różnych grup (co pewnie bardziej przypomina koncepcje Gramsciego). Uważam, że pewnym grupom w III RP brakowało należytej reprezentacji i PIS-owska rewolucja jest powrotem do stanu równowagi. Merytoryczna dyskusja na temat konkretnych rozwiązań ma dużą wartość teoretyczną i już z tego powodu jest warta przeprowadzenia. Jednak ostatecznie istotna jest praktyka, a ta jest wyznaczana w większości przez czynniki pozamerytoryczne.
Gulio Andreotti pisze: Władza zużywa tego, kto jej nie ma.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Niepokonana »

Zaiste Slupie, Twoja wypowiedź jest bardzo komiczna. Owszem, PR telewizji jest bardzo sprawny i przekonujący. Sprawnie przekonuje i zachęca dzisiejszą młodzież do tworzenia zabawnych obrazków z napisami. Nie chcę psuć Twojego dobrego humoru, ale plan z dołączeniem do tej partii może się nie udać. Swoimi możliwościami kognitywnymi przewyższasz znaczącą część tej partii. Najprawdopodobniej stanowiłbyś zagrożenie dla lidera tejże partii.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

Nie wiem, na ilu poziomach ironii jest powyższe (przynajmniej fragmentami), w szczególności nic mi nie wiadomo na temat parzystości liczby poziomów ironii, tak że nie wiem, jak się odnieść.
PiS to najgorsza partia w III RP (a nie zawsze tak było, ten z 2005 roku był nawet sensowny, tylko że Kaczyński stopniowo wyciął niezależnie myślących ludzi i zamienił to ugrupowanie w partię wodzowską w dużym stopniu, a to też coś przypomina), na życzenie mogę podać kryteria, według jakich to oceniam, i bliżej jej do faszyzmu (nie zakwalifikowałbym jednak tego ugrupowania jako faszystowskie) niż do czegokolwiek, co uważałbym za element zdrowego dyskursu, czyli liberalizmu, socjaldemokracji, konserwatyzmu (pisałem, czemu to nie jest konserwatyzm) np. w stylu chadeckim. Pewnie o czymś zapomniałem. Natomiast tak komunizm, faszyzm, jak i ugrupowania skrajnie nacjonalistyczne w stylu Ruchu Narodowego powinny być wyciszane. Może nie na poziomie prawnym, tylko przez konsekwentny ostracyzm, deplatforming etc.
Slup pisze: Poza tym nie sądzę, by jakiekolwiek rozwiązania strukturalne cokolwiek gwarantowały - z konstytucją włącznie.
Nie wiem, na ile to jest poważne, ale wiele jest rzeczy, które nam czegoś nie gwarantują, a zdecydowanie ułatwiają (np. pilnowanie trójpodziału władzy, czemu mogłoby służyć choćby rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, ułatwia ochronę przed rządami autorytarnymi, a istnienie egzaminów państwowych zamiast np. subiektywnej oceny grona akademickiego czy zarządu firm na oko nie gwarantują solidnych studentów i dobrych specjalistów np. od aktuariatu). Nie widzę, by było to argumentem przeciwko istnieniu takich rozwiązań (nawet jeśli być może niektórych z nich nie popieram). No ale może trollowałeś, co sugeruje część wypowiedzi.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 794
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

Niepokonana pisze: 27 maja 2020, o 20:55 Zaiste Slupie, Twoja wypowiedź jest bardzo komiczna. Owszem, PR telewizji jest bardzo sprawny i przekonujący. Sprawnie przekonuje i zachęca dzisiejszą młodzież do tworzenia zabawnych obrazków z napisami.
Młodzież licealna czy jakakolwiek inna to akurat najgłupsza, najmniej dojrzała i najmniej doświadczona część społeczeństwa poza dziećmi i starcami z mózgami przeżartymi demencją.
Niepokonana pisze: 27 maja 2020, o 20:55 Nie chcę psuć Twojego dobrego humoru, ale plan z dołączeniem do tej partii może się nie udać. Swoimi możliwościami kognitywnymi przewyższasz znaczącą część tej partii. Najprawdopodobniej stanowiłbyś zagrożenie dla lidera tejże partii.
Dziękuję za ten komplement, ale jest w tej partii kilka bardzo inteligentnych osób, które daleko lepiej rozumieją pragmatykę polityczną niż ja i ktokolwiek na tym forum. Między innymi jest Kaczyński, który ma ponadprzeciętnie wysoką inteligencję i zmysł polityczny. Cała Twoja wypowiedź świadczy o tym, że nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak arcytrudne jest zdobycie władzy, sprawne zarządzanie oraz realizowanie z rozmachem pewnego typu rewolucji w średniej wielkości europejskim państwie o tak złożonej sytuacji historycznej, gospodarczej oraz geopolitycznej jak Polska.
Premislav pisze: 27 maja 2020, o 21:00 PiS to najgorsza partia w III RP (a nie zawsze tak było, ten z 2005 roku był nawet sensowny, tylko że Kaczyński stopniowo wyciął niezależnie myślących ludzi i zamienił to ugrupowanie w partię wodzowską w dużym stopniu, a to też coś przypomina), na życzenie mogę podać kryteria, według jakich to oceniam
Bardzo chętnie się dowiem.
Premislav pisze: 27 maja 2020, o 21:00 Nie wiem, na ile to jest poważne, ale wiele jest rzeczy, które nam czegoś nie gwarantują, a zdecydowanie ułatwiają (np. pilnowanie trójpodziału władzy, czemu mogłoby służyć choćby rozdzielenie funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości, ułatwia ochronę przed rządami autorytarnymi, a istnienie egzaminów państwowych zamiast np. subiektywnej oceny grona akademickiego czy zarządu firm na oko nie gwarantują solidnych studentów i dobrych specjalistów np. od aktuariatu). Nie widzę, by było to argumentem przeciwko istnieniu takich rozwiązań (nawet jeśli być może niektórych z nich nie popieram). No ale może trollowałeś, co sugeruje część wypowiedzi.
Mam na myśli to, że mylimy przyczynę ze skutkiem. Niektóre składniki ładu ustrojowego i prawnego wyrażone w konstytucji i zapisach prawa są pozbawione jakiejkolwiek mocy, gdy stan nierównowagi społecznej osiąga pewien poziom krytyczny. Moim zdaniem to właśnie obserwujemy od 2015 roku. Innymi słowy: superstruktura jest niedopasowana do obecnej bazy. Powrót do względnej stabilności nastąpi wówczas, gdy poprzez zmiany personalne w kluczowych instytucjach, będzie możliwe zrekonstruowanie prawnego status quo tak, by uwzględniało ono szerszy zakres interesów. Ponadto pewne rozwiązania ustrojowe (np. demokratyczne wybory, elementarne standardy prawne, wolność wypowiedzi itd.) są w interesie całości lub przynajmniej większości społeczeństwa i wobec tego nie będą modyfikowane.
ODPOWIEDZ