Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

krl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 10 lis 2009, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 135 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: krl »

Elayne pisze: 26 sty 2022, o 14:38 Dlaczego sto lat temu, młodzi 17-18 letni ludzie wkraczający w dorosłość potrafili godnie i wzorowo wykonać powierzone im zadanie wykształcenia kolejnego pokolenia?
Już wiem, to dzięki preparandzie w Mławie! Dzięki Elayne za link!
Elayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 926
Rejestracja: 24 paź 2011, o 01:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 274 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Elayne »

Zabawne.

Przytoczyłem link do tego artykułu bo dobrze nakreśla tło tamtych czasów.
krl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 609
Rejestracja: 10 lis 2009, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 135 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: krl »

Czy rzeczywiście? Z pewnością dobrze oddaje pewien aspekt tamtych czasów, naszkicowany w powieściach Żeromskiego. Wizja szklanych domów... Wizja nowoczesnego, oświeconego narodu... Ale niestety ta wizja nie w pełni się spełniła. I to nie dlatego, że się po prostu przypadkiem nie udało. Były siły społeczne, którym zależało na utrzymaniu status quo. To dlatego w II RP nie przeprowadzono reformy rolnej. Dodać też trzeba konflikty narodowościowe.
A samo zdanie o "młodych 17-18 letnich ludziach", którzy coś potrafili, jest niedokładne. O jaki kwantyfikator tu chodzi? Jeśli (domyślnie) o duży, to ono jest zwyczajnie fałszywe. A jeśli o mały, to jest truizmem. Myślę że to zdanie jest prawdziwe w stosunku do sytuacji sprzed stu lat w podobnym stopniu, jak w stosunku do teraźniejszości. A przeszłość często ulega mitologizacji i stąd rozliczne złudzenia.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Wizja szklanych domów... Wizja nowoczesnego, oświeconego narodu...
A szczególnie to zdanie Żeromskiego: "Czy macie odwagę Lenina...?" szczególny klasyk ja bym jednak to zdanie dokończył:

"Czy macie odwagę tego [ciach] żeby być niemieckim szpiegiem i żydowskim najemnikiem, żeby tak samo skąpać kraj we krwi?"
Ostatnio zmieniony 29 sty 2022, o 15:47 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wulgaryzm wykropkowany to wciąż wulgaryzm.
Elayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 926
Rejestracja: 24 paź 2011, o 01:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 274 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Elayne »

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”
Jan Zamoyski

Np.
Seksizm, molestowanie i dyskryminacja na polskich uczelniach. Ofiary - to studenci, sprawcy - pracownicy akademiccy. Skala problemu jest duża i dobrze widać to w raportach niezależnych organizacji.
[…]

- To była pewnego rodzaju zmowa milczenia. Do tej pory nie mówiło się o ofiarach, nie myślano o ofiarach – mówi zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich dr Hanna Machińska, która jest współtwórczynią raportu pokazującego skalę molestowania i seksizmu na polskich uczelniach. Wynika z niego, że ponad 40 procent studentów i studentek doświadczyło różnych form molestowania.
Źródło:
Warto tu przypomnieć, że zawód nauczyciela przed wojną cieszył się dużym uznaniem, estymą
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Seksizm, molestowanie i dyskryminacja na polskich uczelniach. Ofiary - to studenci, sprawcy - pracownicy akademiccy. Skala problemu jest duża
Jak to dobrze że nie kończyłem żadnych uczelni

i dobrze widać to w raportach niezależnych organizacji.
Ja jakoś nie widzę , tych organizacji nie znam i nawet nie wiem jak bardzo są oni niezależni i od kogo niezależni???

Dodano po 2 minutach 8 sekundach:
Czy na uniwersytecie Wrocławskim też się dzieje taka patologia???

Trzeba będzie podać mapkę uniwersytetów w Polsce gdzie zachodzi takie gwałcenie większość tych spod znaku tęczy się tam na pewno zapisze skwapliwie, trzeba im to ułatwić...

Już widzę te tęczowe indeksy i legitymacje...

O jak takie organizacje się tym zajmują to rzeczywiście nie tylko w Bydgoszczy ale i wszędzie idzie fala sodomizacji...

Kod: Zaznacz cały

https://sexed.pl/
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

Na UWr nic o żadnym molestowaniu nie słyszałem (a szkoda, bo chciałbym, żeby napastowała mnie pani doktor o inicjałach I.C. - na nazwisko powinna mieć Cudowna, alem dalece dla niej za głupi i za brzydki :(), najdziwniejsze sytuacje w tych klimatach to teksty Bartosza Trojana o kobietach oraz prowadzący o inicjałach M.A. mający zajęcia z własną dziewczyną (to pierwsze budzi znacznie większy niesmak, ale drugie też uznaję za sytuację niepożądaną z uwagi na możliwy brak obiektywizmu w ocenie - w tym przypadku raczej on nie wystąpił, ALE). No, ale ja nie byłem szczególnie towarzyski, toteż wiele mi mogło umknąć.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Czyli jednak to molestowanie nie takie złe...

Dodano po 1 godzinie 5 minutach 55 sekundach:
a tu ciekawy link:

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/watch?v=w7u8U_FyjLE
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

arek1357 pisze:Czyli jednak to molestowanie nie takie złe...
Twoja ironia jest całkiem na miejscu.
Sorki, to nie była mądra wypowiedź, jak ktoś ma przykre doświadczenia tego typu, to mogło mu to sprawić przykrość. Ja po prostu jestem tak nieatrakcyjny wedle metryk używanych przez nasze społeczeństwo, że nawet molestowanie uznałbym za komplement, podczas gdy jest to przecież, jak by nie patrzeć, forma dehumanizacji i uprzedmiotowienia.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Nie jesteś osamotniony, niektóre stare pudernice też tak mają...
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 778
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 155 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

Elayne pisze: 29 sty 2022, o 18:39 „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”
Jan Zamoyski

Np.
Seksizm, molestowanie i dyskryminacja na polskich uczelniach. Ofiary - to studenci, sprawcy - pracownicy akademiccy. Skala problemu jest duża i dobrze widać to w raportach niezależnych organizacji.
[…]

- To była pewnego rodzaju zmowa milczenia. Do tej pory nie mówiło się o ofiarach, nie myślano o ofiarach – mówi zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich dr Hanna Machińska, która jest współtwórczynią raportu pokazującego skalę molestowania i seksizmu na polskich uczelniach. Wynika z niego, że ponad 40 procent studentów i studentek doświadczyło różnych form molestowania.
Źródło:
Warto tu przypomnieć, że zawód nauczyciela przed wojną cieszył się dużym uznaniem, estymą
Zawód maszynisty również. Tylko co z tego wynika?

Gloryfikowanie szkolnictwa (w tym również wyższego) II RP jest z dużym prawdopodobieństwem powielaniem mitu. W okresie międzywojennym funkcjonowały getta ławkowe. Zdarzało się, że studentów żydowskich bito, a wybitni polscy uczeni pochodzenia żydowskiego nie mogli ze względu na antysemickie uprzedzenia władz oświatowych pełnić ważniejszych funkcji naukowych i administracyjnych (to dotyczy głównie okresu po "reformie" 1933 roku).
Ukryta treść:    
Proszę też sprawdzić, jak przedstawiała się w II RP sytuacja z edukacją (szczególnie wyższą) kobiet i wykrywalnością gwałtów – od razu zaznaczę, że według wszelkich standardów obecnie dokonał się w tych kwestiach olbrzymi postęp. To samo dotyczyło dyskryminowania mniejszości narodowych: Ukrainców i Białorusinów.
Żeby wyrobić sobie rzetelną opinię na temat polskiej edukacji w okresie międzywojennym i dokonać miarodajnego porównania ze współczesną sytuacją w tym zakresie, należałoby jednak dokonać głębszej analizy, a nie opierać się na kilku izolowanych wątkach. Dlatego uważam tezę o wspaniałej edukacji sprzed stu laty za całkowicie nieuzasadnioną. Przypuszczam zresztą, że współczesny system edukacji jest lepszy, ale nie mam możliwości przeanalizowania tego zjawiska na tyle, żeby móc zamienić to przypuszczenie w silniejsze przekonanie.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Zdarzało się, że studentów żydowskich bito
To bardzo dobra wiadomość , ale jeżeli bito to nie za darmo u nas na wsi to za darmo w mordę nie dostaniesz raczej...

Weź Slup bardziej precyzuj takie wypowiedzi...

Bito żyda bo żyd zabrał wszystko co nie swoje i żerował jak sęp czekający aż lew zdechnie...(Np. ruski sprzeda posiadłość za bezcen, szlachcica wywiezie na Sybir a żyd kupi dworek)

A na początku zajmował się handlem niewolnikami , wiele rzeczy się składało na to, że go bito...

Bicie i zabijanie oczywiście -to słuszne- to wielki przywilej, który Pan dał nam prosto z nieba, żeby się bronić przed prusakami, kleszczami i inną zarazą...
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 778
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 155 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Slup »

arek1357 pisze: 30 sty 2022, o 17:54 To bardzo dobra wiadomość , ale jeżeli bito to nie za darmo u nas na wsi to za darmo w mordę nie dostaniesz raczej...
Mój dziadek też mi zawsze powtarzał, że do katowni ubeckich trafiał zazwyczaj element przestępczy, wywrotowy. Wspominał o bandach faszystowskich, które grasowały po polskich lasach po 1944 roku i zabijały urzędników legalnego państwa, napadały na komisariaty itd. Dziadek mówił, że członków tych band po schwytaniu często bito, żeby zmusić do zeznań i ujawnić pozostałych przestępców. Zawsze uważałem, że to nieludzkie metody, ale (jak sam przyznajesz) "za darmo w mordę nie dostaniesz". Stąd wynika, że oni też byli bici ze słusznych powodów.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: Premislav »

Arku, tutaj mam skrót Twoich wypowiedzi na temat Żydów:

Kod: Zaznacz cały

https://www.dailymotion.com/video/xlkdxh


Pewne wnioski są częściowo słuszne (w niektórych okresach Żydom pozwalano na działalność, która była zabroniona chrześcijanom z powodów religijnych - jak lichwa - co stanowiło zarazem specyficznie rozumiany przywilej, jak i powód - dalece niejedyny - wrogości), no ale c'mon.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5703
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 129 razy
Pomógł: 524 razy

Re: Off-topic, czyli dyskusje na każdy temat

Post autor: arek1357 »

Wspominał o bandach faszystowskich, które grasowały po polskich lasach po 1944 roku i zabijały urzędników legalnego państwa, napadały na komisariaty
Jacy faszyści grasowali po lasach? Czy myślisz, że została tu grupa esesmanów i żołnierzy wermachtu i grasowali po lasach? (prawie jak w filmie)
Jak patrzę na Tuska to wydaje się to zdanie bardzo prawdziwe do dzisiaj bo dalej grasują lecz już nie po lasach...
zabijały urzędników legalnego państwa
Przywiezionych na radzieckich czołgach bardzo legalnego...
do katowni ubeckich trafiał zazwyczaj element przestępczy, wywrotowy.
Szczera prawda zawsze o tym tu na forum i nie tylko mówię (oczywiście ubecy to materiał nie tylko przestępczy ale i mocno zboczony)...


Dobra piosenka przekaz prosty a jakże prawdziwy...
ODPOWIEDZ