Szachy do szkół

Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11409
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3155 razy
Pomógł: 748 razy

Szachy do szkół

Post autor: mol_ksiazkowy »

Kiedyś grywali w nie królowie, książęta i wodzowie, a już wkrótce szachy mogą stać się obowiązkowym przedmiotem w szkołach podstawowych. Mają pomóc dzieciom logicznie myśleć, doskonalić umysł i przygotowywać do dorosłości. Chce tego obywatelski Komitet Inicjatywy Ustawodawczej projektu ustawy o wprowadzeniu obowiązkowej nauki gry w szachy w szkołach. Szachy są najpopularniejszą grą planszową na świecie. Istnieje 156 związków szachowych zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Szachowej FIDE. Wśród dyscyplin sportowych tylko światowe związki piłki nożnej i lekkiej atletyki mają więcej zawodników.

Pod koniec lat 80. XX wieku dr Robert Ferguson, psycholog dziecięcy, zaczął badać zależność między grą w szachy a wynikami osiąganymi w szkołach. Podczas badań w jednej z podstawówek w Bradford w Pensylwanii podzielił dzieci na trzy grupy: uczących się gry w szachy, rozwiązujących zagadnienia przy użyciu komputera oraz uczestniczących w grach fantasy. Każda z grup miała tyle samo zajęć, dzieci spotykały się raz w tygodniu przez prawie osiem miesięcy. U tych, które brały udział w zajęciach szachowych, umiejętność logicznego myślenia poprawiła się o ponad 17 proc. U uczestników zajęć z informatyki umiejętności te poprawiły się o niecałe 5 proc.


Poprzyj inicjatywę włącz sie do "gry" wiecej czytaj tutaj : link






zobacz tez *(inne dyskusje z Hyde Park o szachach)
46559.htm
132539.htm
53817.htm
Awatar użytkownika
silicium2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 786
Rejestracja: 9 lip 2009, o 15:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 114 razy

Szachy do szkół

Post autor: silicium2002 »

O ja popieram i to bardzo. Osobiści gram w szachy, ale w mojej szkole liczącej 700 osób nie znajdziesz więcej niż 30 osób potrafiących grać, a osób które potrafią grać na jakimś poziomie jest nie więcej niż pięć. A takie inicjatywy mogą to zmienić co bedzie miało pozytywne skutki dla wszystkich, zwłaszcza dla uczniów bo uczą przejrzystego myslenia (co się przydaje np. w matmie).

Popieram!
patry93
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1251
Rejestracja: 30 sty 2007, o 20:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Koziegłówki/Wrocław
Podziękował: 352 razy
Pomógł: 33 razy

Szachy do szkół

Post autor: patry93 »

przygotowywać do dorosłości
Oooo, a w jakiż to sposób?

Osobiście jestem na nie, zwłaszcza dlatego -
obowiązkowym przedmiotem
Czy konkretne dyscypliny są obowiązkowe w szkołach, jeśli chodzi o sport? Nie, jedynie ogólnie W-F jest obowiązkowy (choć i tak różnie z tym bywa niestety...). Niby dlaczego obowiązkowe miałyby być właśnie szachy? o_O Mało to jest innych gier logicznych?
Awatar użytkownika
silicium2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 786
Rejestracja: 9 lip 2009, o 15:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 114 razy

Szachy do szkół

Post autor: silicium2002 »

Eh odpowiem ci tak u nas we Wrocławiu mamy klasy z Szachami jako przedmiotem obowiązkowym (łącznie z tym że figurują na świadectwie) i mimo iż ciężko stwierdzić żeby przyczyniały do nagłego wzrostu poziomu gry w szachy (btw. chociaż akurat na tle polski wypadamy dobrze) to jednak klasy te osiągają dobre wyniki, więc na pewno to nie szkodzi.

A dlaczego akurat szachy? Może dlatego że to gra i z historią i uczy historii (jak się ma chęci oczywiście). I znajdź mi inną taką grę "logiczną" (chociaż szachy nie są grą logiczną!!! tylko strategiczno-taktyczną ) która jest tak rozpowszechniona i wymaga takiego pobudzenia myślenia.

No proszę cię podaj jakieś przykłady bo mówienie że "mało to jest gier logicznych..." to szczerze mówiąc lanie wody.
miodzio1988

Szachy do szkół

Post autor: miodzio1988 »

131383.htm

Go na przykład.
demon_szybkosci
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 3 sie 2006, o 06:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 13 razy

Szachy do szkół

Post autor: demon_szybkosci »

Oczywiscie takze popieram! Calym sercem!
Glosy za NIE sa wyrazem NIEZROZUMIENIA tego co ustawodawca (w tym wypadku p.Karasinski) mial na mysli.
Sprecyzuje inaczej:
MASZ do dyspozycji POMOC dla dziecka w BEZPLATNYM rozwiazywaniu z matematyki (poza godzinami obowiazkowymi)
a) zgadzasz sie z ta inicjatywa
b) uwazasz, ze nie ma ona sensu, bo sam jestes gotow poswiecac czas swojemu dziecku lub zaplacic za to (pomimo, ze mialbys za darmo w ramach szkoly i efektywnosc bylaby podobna)
c) uwazasz, ze nie powinna byc oferowana pomoc dzieciom TYLKO DLATEGO, ze jest napisane "OBOWIAZKOWO"

Niezrozumienie tematu polega na tym, ze osoby glosujace na "nie" widza tylko slowo OBOWIAZKOWO, ale korzysci juz jakos nie widza. A jesli MATEMATYKA bylaby OBOWIAZKOWA w szkole to zgodzilibyscie sie (mam na mysli osoby, ktore glosuja na "nie") czy tez uwazacie, ze nie wolno dawac dzieciom koniecznosci ksztalcenia logicznego myslenia poprzez matematyke? A poprzez szachy wolno?
PS. Obowiazkowosc polegalaby niemal wylacznie na tym, ze zobligowaloby to przede wszystkim szkoly i dyrektorow, aby takie zajecia byly realizowane (w praktyce, a nie tylko teorii). Poza tym obligatoryjnie bylyby tylko dzieci z klas 1-3 (podstawowa) i jeszcze w ramach nie tyle ksztalcenia specjalistycznego, ile jedynie ogolnego! Szczerze mowiac, to bardziej bylaby to ZABAWA szachami anizeli "zmuszanie szachowe".
Tak wiec zapraszam do dyskusji - zwlaszcza osoby nieprzekonane. Jesli beda argumenty MERYTORYCZNE to jestem chetny i gotowy udzielic odpowiedzi na KAZDE pytanie (o ile nie bedzie ono wykraczalo poza zakres tematyczny). Sam marze o tym, aby w ten sposob szkolic dzieci i pomagac im ksztaltowac myslenie!
PS. Jesli 70% dzieci na tescie gimnazjalnym nie potrafi podac prawidlowej odpowiedzi na pytanie ile jest przerw miedzy 5 lekcjami to naprawde "szachy nie, bo obowiazkowe?". (dodam, ze modelem do rozwiazania jest dlon/reka - tez 5 palcow i przerwy miedzy nimi).
Awatar użytkownika
Starling
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 187
Rejestracja: 21 cze 2009, o 12:55
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 54 razy

Szachy do szkół

Post autor: Starling »

Jestem przeciw szachom w szkołach. Jestem natomiast za wprowadzeniem przedmiotu na którym uczniowie będą poznawać różne gry logiczne, ale szachy na pewno nie powinny być na pozycji uprzywilejowanej, bo nie są w niczym lepsze od wielu innych gier logicznych.-- 22 lip 2009, o 13:23 --demon_szybkości - Twoje argumenty mnie w ogóle nie przekonują. Nie tylko szachy rozwijają logiczne myślenie, tak samo jak np. nie tylko siatkówka rozwija sprawność fizyczną...
demon_szybkosci
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 75
Rejestracja: 3 sie 2006, o 06:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: podkarpacie
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 13 razy

Szachy do szkół

Post autor: demon_szybkosci »

Oczywiscie GO takze nalezy do gier logicznych i takze "daje do myslenia". Roznica miedzy GO a SZACHAMI jest jednak DOSC ISTOTNA. Dlaczego? Przeprowadz ankiete ILE osob (jaki %) zna zasady gry w szachy, a ile zasady gry w go. Dodatkowo zapytaj o znajomosc slowa samego, a zobaczysz, ze wyniki takze beda znacznie od siebie odbiegaly.
Niemniej JESLI znajdziesz duza grupe trenerow/instruktorow do nauki tej gry oraz poparcie spoleczne to JUZ mozesz wprowadzac kolejny obowiazkowy (tak, tak!) przedmiot nawet od 1szej klasy szkoly podstawowej! Tyle tylko, ze moze byc duzy problem ze swiadomoscia spoleczna, bo o ile nazwisko KASPAROW bez problemu laczy sie z szachami, o ile cytat: "szachy sa kamieniem probierczym intelektu" oraz podobne sprawy sa w swiadomosci ludzi... o tyle w przypadku go jest z tego co mniemam - jedynie powiazanie, ze go to gra planszowa gdzies z Chin. Myle sie?
Awatar użytkownika
silicium2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 786
Rejestracja: 9 lip 2009, o 15:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 114 razy

Szachy do szkół

Post autor: silicium2002 »

Zgadzam się z poprzednikiem. Dokładnie o to chodzi że to jest jakaś szansa dla dzieci. A szachami mozna się naprawdę bawić. Wiem z własnego doświadczenia jak wygląda nauka szachów u dzieci. Np. mój trener odwołuje się do opowiadań (no chyba że w bajkach tez jest juz cos złego) i przez nie przekazuje podstawy gry w szachy, stosuje się też system nagrody, zrobisz dobrze dostaniesz nagrodę to zachęca dzieci do działania i poszerzania swoich mozliwosci. Poza tym to tez mozliwosc konkurencji.

EDIT:

GO to gra LOGICZNA
SZACHY to gra TAKTYCZNO-STRATEGICZNA (choć logiki także w niej nie brakuje)

to duża różnica
Ostatnio zmieniony 22 lip 2009, o 13:30 przez silicium2002, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Starling
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 187
Rejestracja: 21 cze 2009, o 12:55
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 54 razy

Szachy do szkół

Post autor: Starling »

W Polsce wiele gier logicznych jest znanych równie dobrze (a nawet lepiej) niż szachy.
Awatar użytkownika
silicium2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 786
Rejestracja: 9 lip 2009, o 15:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 114 razy

Szachy do szkół

Post autor: silicium2002 »

Jakie??? Np. sudoku??? Może i tak ale to nie powód żeby uczyć sudoku w szkołach...
Awatar użytkownika
Starling
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 187
Rejestracja: 21 cze 2009, o 12:55
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 54 razy

Szachy do szkół

Post autor: Starling »

Brydż, warcaby, tysiąc, ryzyko, scrabble, młynek a nawet kółko i krzyżyk.
Awatar użytkownika
argv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 569
Rejestracja: 27 maja 2009, o 01:27
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 51 razy
Pomógł: 66 razy

Szachy do szkół

Post autor: argv »

Obowiazkowym szachom mowie stanowcze nie
Awatar użytkownika
silicium2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 786
Rejestracja: 9 lip 2009, o 15:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 114 razy

Szachy do szkół

Post autor: silicium2002 »

brydż dobrze zgadzam się można go uczyć obok szachów. Też dobry pomysł.
Warcaby - to żart, w momencie kiedy o ile mi wiadomo komputery są w stanie policzyć każdy wariant niezależnie od wyboru gracza (to świadczy o ubóstwie gry) nie przecze jest rozwijajaca ale nie jest alternatywa dla szachów.
Tysiąc, owszem bardzo fana gra na zimowe wieczory, ale jakby nie było bardzo losowa (wiem bo gram)
Scrabble - wprowadzić na polskim czemu nie ale sprawdza spostrzegawczość, szczęście zasób słownictwa a nie myslenie

Kółko i krzyżyk hmm to już chyba żart.
Awatar użytkownika
scyth
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6392
Rejestracja: 23 lip 2007, o 15:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 1087 razy

Szachy do szkół

Post autor: scyth »

silicium2002 pisze: Kółko i krzyżyk hmm to już chyba żart.
E tam, ja w szkole na lekcjach grałem w kółko i krzyżyk (nie 3x3 tylko bez limitu - gomuku).
ODPOWIEDZ