Shogi (japońskie szachy)

Awatar użytkownika
chili
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 29 maja 2009, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 8 razy

Shogi (japońskie szachy)

Post autor: chili »

Ja osobiście nie jestem profesjonalistą w żadnej grze i gram po prostu w to co lubię traktując to po prostu jako zabawę. Nie wiem, czy nawet gdybyś mieszkał w Warszawie to znalazłbyś klub shogi, zresztą tylko naprawdę wybitny Europejczyk miałby szansę zostać profesjonalistą w shogi (głównie z powodów, które sam wymieniłeś). O wiele lepiej wygląda już nawet sytuacja w go - mamy kilku polskich profesjonalistów, a np. w samych Katowicach są co najmniej dwa kluby go.

W każdym razie zachęcam wszystkich żeby spróbować się "pobawić" w shogi. Nieprofesjonalnie. -- 13 cze 2009, o 21:39 --
Brzytwa pisze: Nie, aż tyle na pewno nie. Po za tym zawsze masz wybór - zagrać 1.e4 lub niestandardowe 1.b3 gdzie przeciwnik będzie musiał się wykazać. A przede wszystkim chodziło mi o to że można zejść później. Nie chcesz grać w szachy - nie zmuszam. Ale nie do końca się zgodzę że szachy to już w dużej mierze pamięciówa a nie gra strategiczna. Tak po prostu rozwijają się szachy, a w partiach najlepszych widać, że zdecydowanie liczą się umiejętności gry środkowej i końcowej.
Nigdy nie napisałem, że szachy to pamięciówka a nie gra strategiczna. Nie napisałem też, że nie chcę grać w szachy. Gram w szachy, shogi, go i GIPF mniej więcej tak samo często i lubię wszystkie te gry.
Awatar użytkownika
lina2002
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 599
Rejestracja: 27 mar 2008, o 13:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 151 razy

Shogi (japońskie szachy)

Post autor: lina2002 »

chili pisze:O wiele lepiej wygląda już nawet sytuacja w go - mamy kilku polskich profesjonalistów, a np. w samych Katowicach są co najmniej dwa kluby go.
Klubów go na pewno jest więcej, ale z tego co wime to żaden Polak nie ma dana profesjonalnego. Tytuł taki otrzymuja co roku bodajże 3 osoby w Japonii, jest tez nadawany w Chinach i Korei. Posiadają go więc bardzo nieliczni Europejczycy. Polacy mają natomiast dany amatorskie (stopnie wg klasyfikacji PSG).
Natomiast jak najbarziej rozumiem argument Brzytwy dlaczego gra w szachy. Trudno byłoby mi np. teraz coś osiągnąć w szachach, a w Go gram wprawdzie nie od 6 roku życia, ale już ponad rok regularnie i zaczełam się tą grą po prostu wcześniej interesować niż szachami (ze względu na pewne warsztaty i kurs gry). Zazdroszczę w każdym razie możliwości chodzenia do szkółki szachowej, bo ja mieszkam w miejscowości, w której nawet takowej nie ma, nie mówiąc już o jakich bardziej egzotycznych grach . Na szczęście są dobre serwery do gry z systemami rankingowymi (nie zalicza się do nich moim zdaniem kurnik).
Awatar użytkownika
chili
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 53
Rejestracja: 29 maja 2009, o 16:47
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 8 razy

Shogi (japońskie szachy)

Post autor: chili »

Pewnie, kurnik jest kiepski, grasz może na KGS? A co do profesjonalnego dan, to czy nie posiada go przypadkiem Janusz Kraszek?
Brzytwa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 879
Rejestracja: 1 wrz 2007, o 13:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 221 razy

Shogi (japońskie szachy)

Post autor: Brzytwa »

lina2002 pisze:Natomiast jak najbarziej rozumiem argument Brzytwy dlaczego gra w szachy. Trudno byłoby mi np. teraz coś osiągnąć w szachach, a w Go gram wprawdzie nie od 6 roku życia, ale już ponad rok regularnie i zaczełam się tą grą po prostu wcześniej interesować niż szachami (ze względu na pewne warsztaty i kurs gry). Zazdroszczę w każdym razie możliwości chodzenia do szkółki szachowej, bo ja mieszkam w miejscowości, w której nawet takowej nie ma, nie mówiąc już o jakich bardziej egzotycznych grach . Na szczęście są dobre serwery do gry z systemami rankingowymi (nie zalicza się do nich moim zdaniem kurnik).

Widzisz, ja przez internet grywam raczej dla zabawy, raczej jeżdżę na zawody, zwykle koło 7-8 poważniejszych turniejów w roku (co zajmuje mi ok. 60 dni w roku). Do tego zgrupowania klubowe i kadrowe. W szkole ciągle miałem problemy z tego powodu . W liceum to nawet musiałem błagać niektórych nauczycieli, żeby mi stopnie wystawiali przy frekwencji 30-40%
adrianwoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 9 sie 2009, o 01:04
Płeć: Mężczyzna

Shogi (japońskie szachy)

Post autor: adrianwoo »

Witam. Widzę że nawiązała się ciekawa dyskusja, a ponieważ w szachy grałem około 9 lat w shogi gram dopiero 3 pozwolę sobie porównać te 2 gry. W obie gry gram amatorsko a mój ranking na kurnik.pl waha się około 1800 w obu grach w zależności od loginu .

Liczba kombinacji i etapy gry.


Szachy dużo kombinacji na początku jednak ich liczba zmniejsza się wraz z kolejnym etapem gry (głównie poprzez wymianę figur). W szachy zdobycie małej przewagi materialnej choćby pionka często może wpływać na wynik gry.

W Shogi gra przyspiesza dzięki możliwości wstwiania zbitych figur liczba kombinacji nie zmniejsza się. W shogi odnoszę wrażenie że dopiero końcówka partii jest bardzo szybka i agresywna gdzie jedno tempo decyduje najczęściej o wyniku całej gry. W shogi bardziej ważne od przewagi materialnej jest dobry atak i tempo.

0-1
Historia.
Obie gry wywodzą się z gry Maruk z tym że Shogi napewno przeszły więcej "mutacji" aż powstała współczesna wersja i jest ona młodsza.

1-1
Nauka gry
Dużo łatwiej europejczykom nauczyć się grać w szachy poprzez liczne kluby w wielu miastach a także rozpoznawalność figur. Za pierwszym razem bardzo ciężko byłoby grać w shogi, ciężko zapamiętać wszystkie reguły a do tego jeszcze 14 różnych japońskich "obrazków" Dzięki serwisowi kurnik.pl gra w Shogi napewno będzie łatwiejsza dla osób które mają już podstawy gry w szachy poprzez zastosowanie "europejskich" (kurnikowych) oznaczeń.

2-1

Grywalność

Na olimpiadzie gier umysłowych było 5 gier Szachy Brydź Warcaby Go i Xianqi (Szachy Chińskie aczkolwiek nie jestem pewien ich poprawnej pisowni) prawdopodobnie za 4 lata na tej olimpiadzie pojawią się również Shogi.

W Europie jest zaledwie około 10 - 15 turnieii w Shogi rocznie. Na liście rankingowej FESA (Federation of European Shogi Assosetion) znajduje się około 400 graczy na liście FIDE jest ich dużo więcej.
Shogi rozwinęły się głównie w Japonii, jeżeli chodzi natomiast o Chiny naprawdę nie wiem w co gra więcej osób w Szachy czy w Shogi (na pewno w Xianqui). Ostatnio w chinach odbył się turniej drużynowy gdzie Chiny zajęły 4 miejsce (trzy pierwsze przypadły Japończykom)

3-1

Geniusze

Gari Kasparov próbował swoich sił w Shogi 10 lat temu z 3 danowcem i poległ dość szybko.
Natomiast Yoshiharu Habu ma ranking około 2404 w szachy.

3-2

Ruchy z książki.

W szachy jest pewna liczba debiutów które są rozpracowane do 10, 20 ruchu.
W shogi również wśród graczy profesjonalnych w Japonii są debiuty i są one rozpracowane na podobnym poziomie jak w Szachach.

3-2

Mat Tsume. Zagadki i komputery


Najdłuższy mat w Shogi (nieuchornny) liczy około 1500 posunięć (w Shogi posunięcia liczy się inaczej niż w Szachy liczymy 1 za czarne i 2 za białe ). W Shogi partiach granych przez profesjonalistów jak i amatorów kombinacje matowe w 15-20 posunięciach zdarzają się naprawdę dość często co moim zdaniem jest najciekawszym aspektem tej gry. W szachach wygrywa często ta osoba która zdobędzie przewagę materialną a niekoniecznie wstawi mata. W szachach również często wynikiem kończącym grę jest remis co w Shogi prawie wogóle się nie zdarza.

3-3

Deep Blue poradził już sobie z Kasparovem natomiast najlepszy program do Shogi (pomimo że są systematycznie rozgrywane mistrzostwa między komputerami) nie da sobie rady nawet z 5 danowym amatorem, ani z 2 czy 3 danowym profesjonalistą. Jednak wynika to oczywiście z przewyższającej liczby kombinacji i dlatego też pewnie w Shogi profesjonalna partia może trwać do 12 h (6h na zawodnika)

Podsumowując

Moim zdaniem jeżeli ktoś profesjonalnie gra w szachy ciężko bedzie mu się przerzucić, ciężko będzie mu też znaleźć zawodników na wysokim poziomie do gry w Shogi. Podczas ostatnich mistrzostw Europy rozgrywanych w Szwecji wicemistrzem została osoba z rankingiem około 1900 na kurnik.pl

Jednak dla osób które są już znudzone szachami i nie chcą wykonywać cały czas ruchów z książki, gier 3 minutowych wykłócania się z przeciwnikiem (nawet na turniejach takich jak uniwersyteckie MP) o to czy figura została dotknięta oraz czy to jest remis czy nie... Jeżeli ktoś na nowo chce zacząć używać swój umysł i analizować to myśle że przerzucenie się z szachów na shogi może okazać się podobnym doświadczeniem gdy w wieku 7-12 lat przerzuciliśmy się z warcabów na szachy.

pozdrawiam i zapraszam na a także na
liu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1330
Rejestracja: 10 paź 2004, o 13:30
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Suchedniów
Pomógł: 104 razy

Shogi (japońskie szachy)

Post autor: liu »

Zaraz, czyli, że niby do shōgi nie ma jakichś bibliotek otwarć itp.?
Nawet do go masz mnóstwo jakichś joseki, fuseki itp. - chyba do każdej gry planszowej czy też karcianej jest mnóstwo pamięciówki i ustalonych strategii...
adrianwoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 9 sie 2009, o 01:04
Płeć: Mężczyzna

Shogi (japońskie szachy)

Post autor: adrianwoo »

Przecierz napisałem że są debiuty rozpracowane są róneiż Joseki aczkolwiek jak ostanio czytałem Habu niektóre z nich "łamie" ewentuanlie chce złamać
adrianwoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 9 sie 2009, o 01:04
Płeć: Mężczyzna

Shogi (japońskie szachy)

Post autor: adrianwoo »

Turniej w Shogi oraz Mahjong w Warszawie 21-22.XI.2009.

Turniej: II Shogi Warsaw Open
Termin: Niedziela 22.11.2009 godzina 10.00
Miejsce: listopada w gimnazjum nr 43 w Warszawie przy ul. Emilii Plater 31
Szczegóły techniczne: 4 rundy czas 30+30 sec byoyomi turniej z rankingiem FESA, system szwajcarski, kojarzenia wg rankingu FESA następnie wg rankingu z kurnik.pl
Terminarz:
10.00 - odprawa techniczna
10.15 I runda
11.45 II runda
13.15 III runda
14.45 IV runda
16.15 Zakończenie
Nagrody: Za pierwsze miejsce przewidziany puchar
Koszt: 10 zł
Rejestracja: Imię Nazwisko oraz email kontaktowy prosze wysłać na adrian.woloszyn@gmail.com w temacie mariasz shogi
Współorganizatorzy: kgj-

Kod: Zaznacz cały

http://www.kgj.pjwstk.edu.pl

Zakwaterowanie: we własnym zakresie

Warsaw Open Riichi Taikai 2009
Turniej riichi mājana
Data: 21 listopada (sobota) 2009
Miejsce: Gimnazjum Nr 43 ul. Emilii Plater 31 00-688 Warszawa
Limit uczestników: 40
Zapisy: Aby wziąć udział w turnieju, należy zgłosić chęć uczestnictwa na adres email: chalwa@op.pl lub s5140@pjwstk.edu.pl
Wpisowe wynosi 15zł, które trzeba wpłacić najpóźniej do 13 listopada. Szczegóły dostępne na stronie:http://kgj.pjwstk.edu.pl/turnieje.php
Harmonogram:
9.30 Przypomnienie obowiązujących zasad, przydzielenie graczy do odpowiednich stołów
10.00 Rozpoczęcie turnieju
10.00-12.30 I hanchan
12.30-15.00 II hanchan
15.00-15.45 Przerwa
15.45-18.15 III hanchan
18.30 ogłoszenie wyników
Zasady: Przebieg gry według zasad EMA (http://mahjong-europe.org/rules/index.html). Yaku według KGJ (www.kgj.pjwstk.edu.pl)

Więcej o imprezie na www.warsawopen.pl
adrianwoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 9 sie 2009, o 01:04
Płeć: Mężczyzna

Shogi (japońskie szachy)

Post autor: adrianwoo »

Zapraszam na turniej w Shogi w środę o 18.00 oraz na promocję i wyprzedaż sprzętu do Shogi na allegro
JaNieWiem
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 16 lis 2015, o 20:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 3 razy

Shogi (japońskie szachy)

Post autor: JaNieWiem »

Chciałbym może trochę odkurzyć ten temat. Czy są jeszcze na forum osoby zainteresowane grą w Shogi?
Dopiero zaczynam i poszukuję literatury i samouczka.
adrianwoo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 9 sie 2009, o 01:04
Płeć: Mężczyzna

Shogi (japońskie szachy)

Post autor: adrianwoo »

Wow 7 lat od ostatniego poeta, oczywiście shogi w Polsce maja się coraz lepiej więcej graczy i turniejow-- 16 mar 2016, o 11:40 --Zapraszam na shogi.pl po więcej info działa też grupa na FB gdzie co dzień są nowe info i wsparcie w zakresie gry. Książka pdf każdy moze grac w shogi dostępna ale to na priv
ODPOWIEDZ