Geografia - czas strefowy, słoneczny

bina0602
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 27 maja 2009, o 19:21
Płeć: Kobieta

Geografia - czas strefowy, słoneczny

Post autor: bina0602 »

Jutro udajesz się do Buenos Aires (58oW, 35oS). Wylatujesz z Warszawy (21oE, 52oN) o godzinie 16.00 czasu
środkowoeuropejskiego. Wiedząc, Ŝe lot będzie trwał 18 godzin, oblicz, która godzina i jaka data będzie w Buenos Aires
według tamtejszego czasu strefowego i słonecznego. Umie ktoś??
Ostatnio zmieniony 27 maja 2009, o 22:36 przez Chromosom, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie podpinaj się pod cudze tematy.
Awatar użytkownika
Mariusz M
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6909
Rejestracja: 25 wrz 2007, o 01:03
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: 53°02'N 18°35'E
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 1246 razy

Geografia - czas strefowy, słoneczny

Post autor: Mariusz M »

bina0602 pisze:Jutro udajesz się do Buenos Aires (58oW, 35oS). Wylatujesz z Warszawy (21oE, 52oN) o godzinie 16.00 czasu
środkowoeuropejskiego. Wiedząc, Ŝe lot będzie trwał 18 godzin, oblicz, która godzina i jaka data będzie w Buenos Aires
według tamtejszego czasu strefowego i słonecznego. Umie ktoś??
\(\displaystyle{ 16 +18 mod 24=10}\)

\(\displaystyle{ -21-58=-79}\)

\(\displaystyle{ -79*4=-316}\)

\(\displaystyle{ 9.60-5.16=4h44'}\)

O godzinie 4 minut 44 następnego dnia

Nie jestem pewny czy dobrze ponieważ trochę czasu minęło odkąd to miałem a
książka od geografii gdzieś się zapodziała
bina0602
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 27 maja 2009, o 19:21
Płeć: Kobieta

Geografia - czas strefowy, słoneczny

Post autor: bina0602 »

a wie ktoś czy to jest na pewno dobrze?? bardzo bym była wdzięczna:):):)
Maciek.mat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 245
Rejestracja: 7 sty 2009, o 18:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Olecko
Pomógł: 2 razy

Geografia - czas strefowy, słoneczny

Post autor: Maciek.mat »

Tu ważne jest, pod jaką strefę czasową jest podporządkowana Argentyna, czyli i Buenos Aires. Chciałbym oprócz zrobienia tego zadania, wytłumaczyć Ci na przyszłość, jakie jest najprostsze rozumowanie, które pomoże Tobie w tego typu zadaniach. Wiesz, że Polska, a tym samym Warszawa jest w drugiej strefie czasowej od UTF (na marginesie, szczerze powiem, że nie wiem, co to za skrót). Przyjmijmy określenie czas urzędowy, bo tak naprawdę to polityka kraju porządkuje sobie godzinę na zegarkach w kraju, więc te współrzędne Buenos Aires są chyba tylko po to, żeby uczeń mógł to miasto znaleźć w atlasie, a nie żeby przeliczyć, ile stref piętnastostopniowych dzieli B.A. od Warszawy. A więc tak. Wiesz, że lot trwał 18 godzin, a w Warszawie jest 16:00. Odczytujesz z atlasu, że B.A. to strefa -3 h, a Warszawa +2 h, oczywiście względem Greenwich. W takim razie obliczasz różnicę czasu pomiędzy obiema strefami:
\(\displaystyle{ +2 h - (-3 h) = 2 h + 3 h = 5 h}\)
Widzisz, że to pięć godzin, czyli w momencie gdy w Warszawie jest 16:00, to w B.A. jest
\(\displaystyle{ 16:00 - 5 h = 11:00}\)
Ważne, abym wyjaśnił, czemu odjąłem, a nie dodałem. Chodzi o to, że w Greenwich jest 14:00, zatem jeżeli Warszawa to strefa +2 h, więc widać, że jest tam 16:00. Pozostaje mi jedynie podać zasadę, że jak samolot leci na zachód to czas odejmujemy, a jak na wschód, to dodajemy. To zresztą widać w atlasie po na zaznaczonych strefach: strefy plusowe zmierzają na wschód, a minusowe na zachód. W Buenos Aires jest jakby o trzy godziny wcześniej, oczywiście to tylko takie sformułowanie, w rzeczywistości jest ta sama chwila dla całego globu, ale godzina w B.A. to 11:00, czyli tak, jak wyszło. Dobra, mamy wszystko, poza godziną przylotu samolotu. Wiesz, że start samolotu dzieliło 18 h od lądowania, więc czas dodajemy do 11:00, czyli do godziny w Buenos Aires, bo względem tamtych zegarów mierzymy czas tych 18 godzin. Jak dodasz to będzie
\(\displaystyle{ 11:00 + 18 h = 29:00}\)
Oczywiście nie ma problemu, że godzina ma wartość większą niż 24:00. Wiadomo, że
\(\displaystyle{ 29:00 - 24:00 = 5:00}\) I to będzie właśnie piąta z rana w Buenos Aires, kiedy samolot szczęśliwie wyląduje.
bina0602
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 27 maja 2009, o 19:21
Płeć: Kobieta

Geografia - czas strefowy, słoneczny

Post autor: bina0602 »

Jejku dzieki Ci bardzoo za fatyge:):):)
adner
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 635
Rejestracja: 7 lut 2008, o 19:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok / Warszawa
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 63 razy

Geografia - czas strefowy, słoneczny

Post autor: adner »

Maciek.mat pisze:Tu ważne jest, pod jaką strefę czasową jest podporządkowana Argentyna, czyli i Buenos Aires. Chciałbym oprócz zrobienia tego zadania, wytłumaczyć Ci na przyszłość, jakie jest najprostsze rozumowanie, które pomoże Tobie w tego typu zadaniach. Wiesz, że Polska, a tym samym Warszawa jest w drugiej strefie czasowej od UTF (na marginesie, szczerze powiem, że nie wiem, co to za skrót)
To nie UTF, tylko GMT - Greenwich Mean Time UTF to standard kodowania
ODPOWIEDZ