Plan ramowy wypowiedzi - prezentacja z polskiego

abc666

Plan ramowy wypowiedzi - prezentacja z polskiego

Post autor: abc666 »

Niestety muszę męczyć się z prezentacją z polskiego (sic!). Mam temat związany z twórczością J.Kochanowskiego. Jakby na forum była jakaś dobra duszyczka i powiedziała jakie problemy poruszane są w fraszkach, trenach i pieśniach, do każdego tak ze 3-4. Chodzi o plan ramowy wypowiedzi więc nie proszę o rozwijanie tych zagadnień itp.

dziękuje i pozdrawiam
Marcin_Garbacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 8 kwie 2009, o 17:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 58 razy

Plan ramowy wypowiedzi - prezentacja z polskiego

Post autor: Marcin_Garbacz »

A wiesz, że ja stalem przed tym samym problemem? Napisalem to w piątek xD i tu niestety musisz zrobic to sam, bo jak Ty niby to widzisz? Napiszesz o pietruszce a to ci sie nie przyda. Musisz miec juz gotową prezentacje i pod nią pisać. Plan ramowy ma ci pomagać a nie szkodzic. Założe się, ze pewnie nie masz prezentacji jeszcze? Ja miałem to samo, ale siadłem otwarłem sciaga.pl i wybrałem kilka podobnych tematów do mojego i napisałem ten plan plus prezentacje. Nie ma pomiłuj musisz sam to zrobić ;( Dla pocieszenie powiem Ci, że mi zajeło to tylo 4-5 godzin
miodzio1988

Plan ramowy wypowiedzi - prezentacja z polskiego

Post autor: miodzio1988 »

... 5cego.html

... _omowienie


abc666, tyle jest tego w sieci, że naprawde sobie cos znajdziesz Chyba nie chcesz zebym Ci podkreslał, ktore zdania trzeba wpisac w plan pracy, nie? Przepisz kilka zagadnien , krotko je omow i juz
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Plan ramowy wypowiedzi - prezentacja z polskiego

Post autor: miki999 »

Treny-> żali się, że córka (Urszulka) mu umarła. Dopiero Tren XIX zatytułowany "Sen" "przynosi rekapitualcję wszystkich poruszanych spraw w poprzednich trenach. (...) W zakończeniu tego fragmentu cyklu, Kochanowski parafrazuje maksymę Cycerona: „humana humane ferenda”, czyli „ludzkie przygody ludzkie noś”. W myśl tej sentencji, należy z godnością przeżywać wszystko to, co człowiekowi się może przydarzyć. „Tren XIX” świadczy o odbudowie renesansowego światopoglądu poety, o uratowaniu ładu i optymizmu. "

Taki cytacik z mojej pracy

Fraszki o ile dobrze pamiętam były krótkie i tematyka odnosi się do życia codziennego. Są one ponadczasowe, piętnują niektóre zachowania.

O pieśniach nie za wiele wiem

Plan wypowiedzi tworzysz samemu do już gotowej pracy. Jeżeli zrobisz na odwrót to możesz się trochę zdziwić, że nie znajdziesz odniesień do tego, co napisałeś w planie wypowiedzi.


Pozdrawiam.
abc666

Plan ramowy wypowiedzi - prezentacja z polskiego

Post autor: abc666 »

miodzio1988 pisze:abc666, tyle jest tego w sieci, że naprawde sobie cos znajdziesz Chyba nie chcesz zebym Ci podkreslał, ktore zdania trzeba wpisac w plan pracy, nie? Przepisz kilka zagadnien , krotko je omow i juz
Wiesz, najbardziej bym się cieszył jakby mi ktoś całą prace napisał :-p, w sumie spodziewałem się takiej wypowiedzi.
Marcin_Garbacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 8 kwie 2009, o 17:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 58 razy

Plan ramowy wypowiedzi - prezentacja z polskiego

Post autor: Marcin_Garbacz »

abc666 pisze:
miodzio1988 pisze:abc666, tyle jest tego w sieci, że naprawde sobie cos znajdziesz Chyba nie chcesz zebym Ci podkreslał, ktore zdania trzeba wpisac w plan pracy, nie? Przepisz kilka zagadnien , krotko je omow i juz
Wiesz, najbardziej bym się cieszył jakby mi ktoś całą prace napisał :-p, w sumie spodziewałem się takiej wypowiedzi.
Jak chcesz się załamac albo posmiać napisz to na fotka.pl Ja tak zrobiłem i do dzisiaj załuje
miodzio1988

Plan ramowy wypowiedzi - prezentacja z polskiego

Post autor: miodzio1988 »

Oj wiesz , że Ci chetnie pomozemy w czym jest tylko problem napisz (tego tez sie spodziewales, nie?? )
abc666

Plan ramowy wypowiedzi - prezentacja z polskiego

Post autor: abc666 »

Na wstępie uprzedzam że jestem polonistycznym debilem

No dobrze, plan pisze się po napisaniu prezentacji, ale mi potrzebny na jutro jest tylko plan ramowy wypowiedzi, chodzi o to że muszę go zrobić a prezentacje sobie dopisze później, chodzi mi o to żeby mieć i tyle, ogólnikowy byle jaki, moim celem jest 6 pkt i tyle, przykładowy plan z tego samego tematu tylko że o Gombrowiczu
1. Witold Gombrowicz. Krótka biografia.
2. Koncepcja Formy i człowieka – antropologia.
3. Analiza wybranych utworów:
a) „Ferdydurke” – manifest Gombrowicza:
- okoliczności powstania,
- kompozycja i narracja utworu,
- świat przedstawiony, fabuła,
- znaczenie formy,
- Obnażenie absurdu ludzkiej egzystencji. Rola deformacji, karykatury i groteski. Symbolika.

b) ‘Ślub” – świat zdeformowany przez formę:
- sposób funkcjonowania formy w Ślubie,
- znaczenie komunikacji,
- zasada sztuczności w "Ślubie",

c) “Kosmos”:
-problem percepcji świata, relacji między jednostką a rzeczywistością oraz świadomością
- wątki filozoficzne,
- erotyzm


4. Znaleźć Gombrowicza. Umiejscowienie w czasie i epoce.
5. Podsumowanie twórczości na podstawie omawianych utworów.
No i chce to zrobić w podobnym stylu, wypisać po parę myślników. Nie muszę korzystać z tego podczas prezentacji. Chodzi o to żeby to było poprawne i żeby łatwo było do tego dopisać prezentacje.

na razie mam tyle (czyli nic)
1.Określenie problemu:
a) Jan Kochanowski jako najsłynniejszy polski poeta doby renesansu
b) ...
2.Kolejność prezentowanych treści:
a) Fraszki
- różnorodność tematyczna fraszek
- ...
b) Pieśni
- ...
c) Treny
- okoliczności powstania
- ...
3.Wnioski:
Po prostu to wszystko do mnie nie trafia, czytam te opracowania i jakoś nie potrafię znaleźć w tym jakiśch poszczególnych zagadnień, sensu itd.
miodzio1988

Plan ramowy wypowiedzi - prezentacja z polskiego

Post autor: miodzio1988 »

Konkretnie : podaj temat i podaj ktore dziela omawiasz w swojej pracy. Bo troche ciezko jest pisac plan pracy bez wiedzy o tym czego sie ta praca tyczy i co ta praca zawiera.

ps Siedze u kolegi na kompie wiec zaraz moge zniknąc...Przejmie ktos paleczke za mnie, ok?
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Plan ramowy wypowiedzi - prezentacja z polskiego

Post autor: miki999 »

1. Wpisujesz "kluczową" nazwę tematu w google (np. "twórczośc jana kochanowskiego", "motyw maryi", "motyw syna" itp.).
2. Wybierasz 3- 5 najbardziej trafnych prac (+kilka, w których zostało użyte skomplikowane słownictwo).
3. Łączysz je w jedną całość mieszając co chwilę zdania to z 1, to z 2. źródła. Warto jest zmieniać szyk wypowiedzi, używać trochę innego stylu, można również zmienić czas (oczywiście konsekwentnie w całej pracy stosując ten sam).
3.1. Można też użyć dużej ilości cytatów, co pomoże skrócić czas mówienia nawet do 5 minut.
3.2. Jeżeli masz trochę pojęć i różnych koncepcji to możesz użyć schematu: Definicja -> Twierdzenie -> Dowód.
4. Wymyślasz literaturę przedmiotu unikając słowników (również przydatne google).
5. Piszesz plan wypowiedzi- mając gotową pracę nie powinno to stanowić problemu.
5. Brawo! Jesteś szczęśliwym posiadaczem pięknej porywającej przemowy na maturę ustna z języka polskiego.

Mógłbyś podać dokładną nazwę tematu oraz literaturę podmiotu?

Miodzio, nie jestem godzien, ale może coś będę w stanie zdziałać
Ostatnio zmieniony 19 kwie 2009, o 18:57 przez miki999, łącznie zmieniany 1 raz.
Marcin_Garbacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 8 kwie 2009, o 17:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 58 razy

Plan ramowy wypowiedzi - prezentacja z polskiego

Post autor: Marcin_Garbacz »

miodzio1988 pisze:
ps Siedze u kolegi na kompie wiec zaraz moge zniknąc...Przejmie ktos paleczke za mnie, ok?
Aleś to wykombinował Ja na pewniaka pasuje
abc666

Plan ramowy wypowiedzi - prezentacja z polskiego

Post autor: abc666 »

Dokonując analizy odpowiednich utworów zaprezentuj twórczość wybranego pisarza.

ILiteratura podmiotu
1. Kochanowski J., Treny, Ossolineum, Kraków 1999.
2. Kochanowski J., Fraszki, Ossolineum, Wrocław 1998.
3. Kochanowski J., Pieśni, Ossolineum, Wrocław 1998

W l.przedmiotu ma wstępy bn do tych książek, wstęp z takiego zbiorku autorstwa krzyżanowskiego i z ksiązki renesans wstęp i rozdział o kochanowskim
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Plan ramowy wypowiedzi - prezentacja z polskiego

Post autor: miki999 »

Afff, trochę trudny temacik, przyznaję.

Kilka rzeczy, które znalazłem:


Możesz wspomnieć, na wstępie, że kluczem do zrozumienia jego twórczości jest jego biografia i krótko opisać jego dzieje: o Urszulce, o Czarnolesie, że dzielimy twórczość na okresy: padewski, dworski i czarnoleski.Możesz też wyjść od scharakteryzowania tych gatunków literackich.

Niestety literatura podmiotu jest zrobiona niepoprawnie, chyba że znasz wszystkie treny, fraszki oraz pieśni z tych książek.
Jeżeli masz te książki (tego wydawnictwa) to powinno tam być w miarę obszerne opracowanie.
abc666

Plan ramowy wypowiedzi - prezentacja z polskiego

Post autor: abc666 »

Dzięki, jakby było łatwo coś znaleźć w necie to bym nie pytał :-p. W sumie przyjąłem złą strategie, teraz po przemyśleniach sobie poradzę.
miki999 pisze:Niestety literatura podmiotu jest zrobiona niepoprawnie, chyba że znasz wszystkie treny, fraszki oraz pieśni z tych książek.
Robiłem to wszystko na ostatnią chwilę i nie miałem czasu wybrać konkretnych utworów.

edit
No i 666. post napisałem w temacie związanym z polskim, o ironio!
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Plan ramowy wypowiedzi - prezentacja z polskiego

Post autor: miki999 »

Czyżby wpływy szatana?

A możesz ją jeszcze zmienić czy już literatura została oddana?
Zablokowany