matura z Fizyki

Awatar użytkownika
marcin2447
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 274
Rejestracja: 24 lut 2009, o 18:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warsaw
Podziękował: 104 razy
Pomógł: 5 razy

matura z Fizyki

Post autor: marcin2447 »

Od pewnego czasu zastanawiałem się nad studiami i postanwiłem zdawac fizyke podstawową gdyż jest mi potrzebna na dostanie się na studia i mam zamiar poświecic na fizyke całe wakacje i reszte czasu (jestem w pierwszej klasie* ze wzglendu że nigdy do fizyki sie nie przykladałem potrzebne mi są jakieś materiały aby tą fizyke jak najlepiej zdac i tutaj chcialbym się was poradziec jakie książki polecacie czy repetytoria czy tez zbiory, dobrze przygotowujące na mature z fizyki.
krzych07
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 130
Rejestracja: 24 sty 2008, o 12:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: net
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 10 razy

matura z Fizyki

Post autor: krzych07 »

Zbior prostych zadan z fizyki Chyli.
Maturalnie że zdasz WSIP
Vademecum Operonu i robić dużo probnych matur :p
Dumel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2000
Rejestracja: 19 lut 2008, o 17:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Stare Pole/Kraków
Podziękował: 60 razy
Pomógł: 202 razy

matura z Fizyki

Post autor: Dumel »

zastanów sie moze nad rozszerzeniem bo ogólnie mówi sie ze jest dużo łatwiejsze niz podstawa (na rozszerzeniu sa zadania typu podstaw do wzoru a na podstawie wypytują jak dziala/do czego sluzy to czy tamto uzadzenie ble ble ble)
mnij
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 223
Rejestracja: 18 lis 2008, o 16:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: KrK
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 3 razy

matura z Fizyki

Post autor: mnij »

zadania typu "podstaw do wzoru" na maturze z fizyki to jakaś kpina xD
Awatar użytkownika
Marmon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 30 sty 2008, o 16:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wołomin
Podziękował: 31 razy
Pomógł: 75 razy

matura z Fizyki

Post autor: Marmon »

mnij pisze:zadania typu "podstaw do wzoru" na maturze z fizyki to jakaś kpina xD
trzeba wiedzieć do jakiego wzoru :P

ale bez przesady matura rozszerzona z fizyki nie jest taka prosta, że aż prostacka, zdarzają się pytania dlaczego coś się tak dzieje a nie inaczej i wtedy trzeba znać trochę teorii, a nie mieć oklepane schematy zadań.

Łatwiej jest natomiast zdać fizyke rozszerzoną od matmy bo zazwyczaj jedno z tych 5 zadań jest naprawdę banalne typu odczytaj z wykresu.

marcin2447 masz 3 lata przed sobą to jest masa czasu, więc radziłbym Ci abyś się zdecydował na rozszerzenie. Ja korzystam dwu tomowego podręcznika Zbigniewa Kamińskiego pt "Fizyka dla kandydatów na wyższe uczelnie techniczne' wydanie z 1984 roku. W takich starożytnych książkach wszystko jest prosto wytłumaczone.
Zbiorek zadań natomiast to 'Zbiór pytań i zadań z fizyki z rozwiązaniami dla kandydatów na studia techniczne' Wojciech Jabłoński Rajmund Trykozko Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej.
Myśle że dość ciekawa pozycja bo zadania są podzielone na podstawke i rozszerzenie a różnice da się odczuć.

-- 11 kwietnia 2009, 11:43 --

Aha, za jakiś miesiąc mogę Ci ten zbiorek opylić :D
Awatar użytkownika
lionek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 210
Rejestracja: 29 mar 2009, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 35 razy

matura z Fizyki

Post autor: lionek »

Jeżeli przygotowywujesz do matury z fizyki na poziomie podstawowym, to polecam książkę pana Kozielskiego. Musisz pamiętać,że w podstawie jest dużo teorii... Pierwsze 10 pytań są z teorii typu ABCD...
Awatar użytkownika
Damian905
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 144
Rejestracja: 2 sty 2008, o 17:14
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 16 razy

matura z Fizyki

Post autor: Damian905 »

A ja mam pytanie z innej beczki do was . Czy uważacie ze do matury z fizyki rozszerzonej mozna sie przygotowac w miesiąc???? czekam na wasze opinie
Awatar użytkownika
Marmon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 30 sty 2008, o 16:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wołomin
Podziękował: 31 razy
Pomógł: 75 razy

matura z Fizyki

Post autor: Marmon »

W miesiąc jako 24*30 godzin to może i tak żeby coś tam napisać, ale po pare godzin dziennie- zapomnij
Awatar użytkownika
Damian905
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 144
Rejestracja: 2 sty 2008, o 17:14
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 16 razy

matura z Fizyki

Post autor: Damian905 »

To może zapytam sie inaczej, czy da sie powtorzyc cala teorie z fizyki rozszerzonej do matury w miesiac (bo ja juz 3 razy przeczytalem cale vademecum i nie wiem czy to starczy, a o zadanie sie nie martwie bo robilem je praktycznie przec caly rok )
Awatar użytkownika
Marmon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 475
Rejestracja: 30 sty 2008, o 16:41
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: wołomin
Podziękował: 31 razy
Pomógł: 75 razy

matura z Fizyki

Post autor: Marmon »

To jak Ty robisz zadania jak nie znasz teorii ? ^^

Nie wiem jaką masz zdolność percepcji więc ciężko powiedzieć czy się da czy się nie da.
Ja tam nie uczę się fizyki na pamięć ale na zrozumienie, a gdy już coś zrozumiesz to trudno jest Ci zapomnieć.-- 12 kwietnia 2009, 14:39 --Chciałbym jeszcze dodać że nie jestem jakiś super świetny z fizyki ale na poziom maturalny to myślę, że umiem ;P
abc666

matura z Fizyki

Post autor: abc666 »

Marmon pisze:W miesiąc jako 24*30 godzin to może i tak żeby coś tam napisać, ale po pare godzin dziennie- zapomnij
Myślę, że ktoś kto jest ze 2 lata starszy od nas ma trochę inne zdanie. Materiału w szkole średniej nie jest aż tak dużo przecież.
Awatar użytkownika
marcin2447
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 274
Rejestracja: 24 lut 2009, o 18:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warsaw
Podziękował: 104 razy
Pomógł: 5 razy

matura z Fizyki

Post autor: marcin2447 »

mam takrze pytanie odnosniem matematyki. matematyke rozszerzona będe zdawał napewno choc mam podstawową. Matematyke bardzo lubie zresztą to umnie rodzine i słyszałem że materiał się zmniejszył a dokładnie chodzi mi co wycieli w tym materiale. A co do fizyki muszę się zaczoc konkretnie uczyc i mysle byc w stanie ją w miare przyzwoicie zdac. thanks za odp.
abc666

matura z Fizyki

Post autor: abc666 »

Najlepiej wejdź na stronę cke tam jest wszystko, co do tego co wycieli, weź sobie tegoroczny zakres i wykreśl wszystko co jest trudniejsze niż dodawanie o_O
Awatar użytkownika
Undre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1430
Rejestracja: 15 lis 2004, o 02:05
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja:
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 92 razy

matura z Fizyki

Post autor: Undre »

Marmon pisze:marcin2447 masz 3 lata przed sobą to jest masa czasu, więc radziłbym Ci abyś się zdecydował na rozszerzenie.
marcin2447 masz 3 lata przed sobą - masa czasu chłopie, zamierzasz teraz wakacje zmarnować na naukę ? Wrzuć na luz, zakuwanie zaczniesz od września, a póki co ciesz się słońcem, bo po studiach to już tylko branie urlopów Ci zostanie. Wiem co mówię, zobaczysz
Marmon pisze:Ja tam nie uczę się fizyki na pamięć ale na zrozumienie, a gdy już coś zrozumiesz to trudno jest Ci zapomnieć.
Pewnie zależy to od chłonności umysłu, ale jak miałem na studiach FCS (fiza ciała stałego) to już nic nie szło zrozumieć ... przynajmniej nikt od nas tego nie kumał . Jak to znajomy kiedyś ładnie ujął - fizyki się nie pojmuje, jeno do niej przywyka Coś w tym jest. Niemniej - pamiętam, że jak do matury na fakultecie męczono mnie różnymi cudnymi wyprowadzeniami i zadaniami z gwiazdką ze zbioru braci Mendel, nauczycielka podzieliła się raz podręcznikiem Gabryelskiego - seria starych podręczników była taka kiedyś, co to już dawno nie funkcjonuje, ale materiału było tam sporo i całkiem konkretne książeczki to były. Zgaduję, że obecne książki do fizy przy tym wymiękają, więc może zaopatrz się na alledrogo lub skocz do paru antykwariatów.
Natomiast sam zbiór zadań braci Mendel do tłuczenia jest całkiem ok, nawet jakieś rozwiązania do tego opublikowano, niestety tylko do 1szej części I oczywiście jak kolega Marmon napisał, stare zbiory zadań, z których niekiedy rodzice się jeszcze uczyli, też najczęściej zdają egzamin. Książki Kamińskiego mam w domu obie ;P

PS
Damian905 pisze:A ja mam pytanie z innej beczki do was . Czy uważacie ze do matury z fizyki rozszerzonej mozna sie przygotowac w miesiąc???? czekam na wasze opinie
Jako student ostatniego już semestru studiów odpowiadam - w miesiąc da się wszystko, pytanie czy starczy Ci desperacji
Awatar użytkownika
Vigl
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 283
Rejestracja: 28 wrz 2007, o 12:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krosno/Kraków
Podziękował: 13 razy
Pomógł: 67 razy

matura z Fizyki

Post autor: Vigl »

Undre +1
A odnośnie ostatniego zdania - od biedy w tydzień da się wszystko. A matura pod to zdecydowanie podpada. Problem w tym, że wy w liceum jeszcze nie jesteście przyzwyczajeni do robienia rzeczy pseudo niemożliwych. -- 14 kwietnia 2009, 18:53 --Btw, FCS nie jest taki straszny. Dla mnie miliardy razy gorsza jest taka elektronika - no, ale ja gustuje w fizyce teoretycznej i nie lubię aż tak praktycznych rzeczy.
ODPOWIEDZ