Matura CKE - inne przedmioty

Awatar użytkownika
marcinn12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 882
Rejestracja: 23 sty 2007, o 15:06
Płeć: Kobieta
Podziękował: 61 razy
Pomógł: 193 razy

Matura CKE - inne przedmioty

Post autor: marcinn12 »

Może teraz pomówmy o innych przedmiotach niż matma? Co tam zdajecie i jak wrażenia?

Dla mnie Polski był trudniejszy niż matura z Operonem ale tutaj klucz CKE lepiej zrobila. Co do angielskigo, super nagrania. Wolno mówili i w końcu dało się coś zrozumieć! Czytanie też bardzo proste Myśle o zmiane na rozsz i wyrzucenie chemii. Jak radzicie? Czy Matma i Angol rozsz to dobre posunięcie czy lepiej Matm i Chemia a moze Matma i Gegra?

Awatar użytkownika
Nakahed90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9096
Rejestracja: 11 paź 2008, o 22:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 1871 razy

Matura CKE - inne przedmioty

Post autor: Nakahed90 »

Z tą zmianą to zależy na jaki kierunek chcesz iść i jaki jest na niego próg. Ja mam takie kierunki, gdzie mi matma i fizyka daje przyjęcie. A co do poziomu innych matur, jak dla mnie angielski podstawa była łatwa i tu masz rację naprawdę dobre nagranie(u mnie sprawdzili już część zamkniętą mam 94%). Co do polskiego to nie był jakiś specjalnie trudny, ale nie był jakoś specjalnie łatwy, taki średni. Podobał mi się pierwszy temat wypracowania bo można było wodę lać, nad drugim nawet nie myślałem, bo "Ludzi bezdomnych" nawet nie czytałem.
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Matura CKE - inne przedmioty

Post autor: miki999 »

Z jednej strony Gera zawsze była łatwa- wykres słupkowy z dochodami PKB i pytanie który kraj zarabia najwięcej <żal> , ale z drugiej jednak strony tak długo było pięknie, że to może się zmienić . Jeżeli się wcześniej nie przygotowywałeś z angielskiego na poziomie rozszerzonym to moim zdaniem nie jest to dobry pomysł- ale lepiej sprawdź dokładnie wymagania- słowotwórstwo, pisanie dłuższych form wypowiedzi itd. i sam oceń czy zdołasz się przygotować.

W dużej mierze zależy na jaką uczelnie chcesz w przyszłości iść. Może się okazać, że zakuwałeś po nocach chemię, aby zdać a i tak w przyjmowaniu będzie brany wynik z matury tylko z 1 przedmiotu.


Nakahed90, masz rację, bo najłatwiej jest analizować jakieś badziewne wiersze, bo zawsze się wszystko robi na schematach (humanizm w najczystszej postaci ). Streszcza się własnymi słowami zwrotka po zwrotce i mówi kto co mówi i o co mu biega, no i nie można zapomnieć o uwagach typu: "Juliusz Słowacki wielkim poetą był." -tzw. dodatkowe walory pracy (bodajże 3pkt. za kilka takich uwag ).


Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
marcinn12
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 882
Rejestracja: 23 sty 2007, o 15:06
Płeć: Kobieta
Podziękował: 61 razy
Pomógł: 193 razy

Matura CKE - inne przedmioty

Post autor: marcinn12 »

miki999 jestem w klasie z rozszerzeniem z angielskim i matmą. Pracowaliśmy z ksiązką matura Success. Obecnie mamy poziom upper-intermediate (ta niebieska). Cała gramatyka przerabiona. Słownictwo te najbardziej zakręcone też raczej, czasami mam wrażenie ze niektóre nagrania i czytanie z rozsz są łatwiejsze niz podstawa. Ale to chyba kwestia przyzwczajenia. I zauważyłem interesująco rzecz, że teraz uczelnie życzą sobie jeden swój kierunek + angol. Więc to może niegłupi pomysł


Waham się dlatego, że chemia wydaję mi się czymś pięknym. Marzy mi się praca w laboratium chemicznym w przyszłości w dziedzinie inzynieri genetycznej lub mniej pokrenym kierunku jakim jest farmacja w szerokim słowa tego znaczeniu. (Chyba pomyliłem profile xD) Ale boję się ze nie zdąze, nic sie jeszcze nie przygotowywałem i pozapominałem materiał. Mysle ze organiczną nadrobiłbym bardzo szybko bo robiłem materiał w 2 klasie ponad program i troche co nieco czytałem bo wydał mi się dział bardzo ciekawy. Gorzej z nieorganiczną. Wydaje się Wam że zdazyłbym do matury?

Co do wyników
Z pierwszej czesci z podstawy mam 30 albo 31 pt na 35. Nie pamiętam dokładnie jednej swojej odpowiedzi. Na jutro mówiła, że moze sprawdzi Z 1 matury miałem tylko 80% (podst) w tym z częsci pisemnej miałem max <lol>. Teraz tak rózówo nie będzie, stracę 2 punkty bo pomyliłem kilka słówek xD

A polski?
Mistrzostwo świata! Nikt mnie nie pobije )))
Napisałem takie mądre rzeczy jak:
-Kochanowski - romantyk
-Cierpienia Młodego Wertera - Słowacki (do ostatniej chwili się wahałem miedzy Kordianem )
-Smutno mi Boże - napisałem że to modlitwa

Drugiego tematu nawet nie czytalem, zobaczyłem tylko tytuł i uznałem, ze to nei ma sensu bo ksiazki nie znam. Nie wiecie czy za takie głupoty mogą odejmować punkty xD??
Awatar użytkownika
miki999
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8691
Rejestracja: 28 lis 2007, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1001 razy

Matura CKE - inne przedmioty

Post autor: miki999 »

Ja z podstaw z angielskiego mam 33/35 pkt. więc też całkiem przyzwoicie (również podstawy), ale bałbym się brać rozszerzenia ze względu na książki z jakich się uczymy (get your message across- taka cienka pomarańczowa i Matura Repetytorium- gruba, czerwona).

Co do chemii, to jeżeli się nią pasjonujesz, to nauka nie powinna sprawiać Ci większych kłopotów. Ja jestem w mat-inf i zdaję tylko matmę rozszerzoną a resztę standardowo, bo mi po prostu nie są potrzebne inne wyniki. Pamiętaj, że jeżeli nie przerabialiście programu 3 klasy (bo pewnie wam już wyleciała z planu), to czeka Cię jeszcze rok materiału do nadrobienia, ale jak to mawiał poeta: "Człowiek winien sięgnąć dalej niż dosięgnąć może (...)".

Na polskim czas mi nie zdążył dokonać dokładnej analizy tekstu (czyt. linijka, po linijce streszczać i lać wodę) dlatego dostanę trochę mniej pkt., ale i tak interesuje mnie tylko zdanie tej głównej matury, a czy na 40% czy na 90% to mnie nie rusza.

Na macie dostałem dzisiaj ochrzan od nauczycielki, która już przeglądała prace, bo jak zwykle podważyłem treści niektórych zadań, bądź rozwiązałem je w "niekonwencjonalny" sposób

Życzę Ci powodzenia w podejmowaniu owocnych decyzji.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
oluch-na
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 253
Rejestracja: 3 mar 2007, o 19:40
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wyszków
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 12 razy

Matura CKE - inne przedmioty

Post autor: oluch-na »

Zdaję maturę rozszerzoną z Wos'u i Matmy, a polak i angielski na poziomie podstawowym :D

Jak na razie poznałam swój wynik z j. polskiego - 51%(bardzoooo słabo, normalnie mam ok. 70%), a z anglika sprawdzili nam tylko cz.I(bez wypracowań) - 35 pkt. na 35, czyli mam juz 70% w kieszeni :D

Postanowiłam pisać ang na poziomie podstawowym ponieważ uznałam, że matma i WOS pochłonie i tak dużo czasu, więc nie wyrobię się z ang na tyle dobrze, żeby chociaż uzyskać 51%

INFO dla zdających WOS z okolic Wawy: istnieje bezpłatny kurs przygotowawczy do matury z Wos'u, organizowany przez Dariusza Rosatiego, wystarczy wypełnić formularz na stronie
ODPOWIEDZ