Elastyczności popytu 2 zadania

Popyt, podaż, kapitalizacja, rynki finansowe. Mikroekonomia. makroekonomia, finanse itp...
pacer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 16 mar 2007, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 2 razy

Elastyczności popytu 2 zadania

Post autor: pacer »

1. Wiadomo, że ilość nabywana dobra X wzrosła z 10 do 20, a cena dobra Y spadła z 15 do 5. Oblicz mieszaną elastycznośc popytu na dobro X.

2. Popyt na mieszkania wzrósł o 20%, gdy cena za metr kwadratowy spadła o 15% Oblicz elastyczność cenową popytu.

3. Elastyczność dochodowa popytu na dobro X wynosi 0.6 Jak zmieni się popyt na dobro, jezeli dochod konsumenta wzrośnie o 2%?



Zadania wydają się proste(wręcz banalne) ale nie wiem czy dobrze przyjąłęm jednostki ze wzrou.

Jakby ktoś byl taki mily i powiedzial mi (bez rozwiązywania) jakie są DANE do tych zadan.
Awatar użytkownika
Comma
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 647
Rejestracja: 22 lis 2004, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: B-j
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 77 razy

Elastyczności popytu 2 zadania

Post autor: Comma »

W pierwszy zadaniu nie są ważne jednostki, trzeba przyjąć dowolne i być konsekwentnym. W pozostałych podobnie.

Właściwie to dla ustalenia uwagi możesz przyjąć jednostki sztuczne np.j. Wszystko i tak się sprowadza do wartości względnych.

W tych zadaniach raczej nie ma haczyka
pacer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 16 mar 2007, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 2 razy

Elastyczności popytu 2 zadania

Post autor: pacer »

Nie chodzilo mi akurat o symbol jednostki, tylko o miejsce we wzorze, w którym dana wartość powinna wylądować. Dla pewności mogłabyś mi wypisać te dane? Przecież to tylko chwila

pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Comma
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 647
Rejestracja: 22 lis 2004, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: B-j
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 77 razy

Elastyczności popytu 2 zadania

Post autor: Comma »

Tylko, ze nie jestem pewna czy dobrze pamiętam :]

1.
\(\displaystyle{ \Delta Q = 10\\ Q=10 \\ \Delta P=-10 \\ P=15 \\ Podstawienie: \\ \frac{\frac{\Delta Q}{Q}}{\frac{\Delta P}{P}}=e}\)

2.
\(\displaystyle{ \frac{\Delta Q}{Q}=0,2 \\ \frac{\Delta P}{P}=-0,15}\)

3.
\(\displaystyle{ e=0,6\\ \frac{\Delta I}{I}=0,02\\ \frac{\Delta Q}{Q}=?}\)

O to chodziło?
agulka1987
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3090
Rejestracja: 24 paź 2008, o 15:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 879 razy

Elastyczności popytu 2 zadania

Post autor: agulka1987 »

Witam!

przed przystapieniem do obliczania musisz dobrze zinterpretować dane

Zad. 1

\(\displaystyle{ Q _{1}=10 \\ Q _{2}= 20 \\ \Delta Q=Q _{1}-Q _{1}=10 \\ \frac{\Delta Q}{Q}= \frac{10}{10}=1 \\ P _{1}=15 \\ P _{2}=5 \\ \Delta P = P _{2}-P _{1}=-10 \\ \frac{\Delta P}{P}= \frac{-10}{15}=- \frac{2}{3} \\ E _{m}= \frac{ \frac{\Delta Q}{Q} }{ \frac{\Delta P}{P} } = \frac{1}{- \frac{2}{3} }= - \frac{3}{2} = -1,5}\)

Zad. 2

W tym zadaniu mussz tylko podstawić do wzoru

\(\displaystyle{ \frac{\Delta Q}{Q} = 0,2 \\ \frac{\Delta P}{P} = -0,15 \\ E _{p}= \frac{ \frac{\Delta Q}{Q} }{ \frac{\Delta P}{P} } = \frac{0,2}{-0,15}= \frac{4}{-3} = -1,33}\)

Zad. 3

wystarczy tylko podstawic do wzoru i przekształcić

\(\displaystyle{ E _{I}=0,6 \\ \frac{\Delta I}{I}=0,02 \\ E _{I}= \frac{ \frac{\Delta Q}{Q} }{ \frac{\Delta I}{I} } \\ 0,6 = \frac{ \frac{\Delta Q}{Q} }{0,02} \\ \frac{\Delta Q}{Q}= 0,6 * 0,02 = 0,012}\)

wzrost popytu o 1,2%
Awatar użytkownika
Comma
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 647
Rejestracja: 22 lis 2004, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: B-j
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 77 razy

Elastyczności popytu 2 zadania

Post autor: Comma »

Do kogo to jest odpowiedź?
agulka1987
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3090
Rejestracja: 24 paź 2008, o 15:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 879 razy

Elastyczności popytu 2 zadania

Post autor: agulka1987 »

Dla Pacera
amicable
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 4 lut 2009, o 12:45
Płeć: Kobieta

Elastyczności popytu 2 zadania

Post autor: amicable »

Czy pomógłby mi ktoś w rozwiązaniu takiego zadania?

Oblicz prostą elastyczność cenową popytu dla poziomu ceny od 1.2 jp do 1.5 jp przy założeniu, że przy cenie 1,5 jp ilość nabywana wynosci 30 szt, natomiast przy cenie 1.2 jp ilość nabywana wynosi 40 szt. Zinterpretuj wysokość otrzymanego współczynnika elastyczności.

Sesjaa! HELP!
Z góry dzieki!
agulka1987
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3090
Rejestracja: 24 paź 2008, o 15:23
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 879 razy

Elastyczności popytu 2 zadania

Post autor: agulka1987 »

amicable pisze:Czy pomógłby mi ktoś w rozwiązaniu takiego zadania?

Oblicz prostą elastyczność cenową popytu dla poziomu ceny od 1.2 jp do 1.5 jp przy założeniu, że przy cenie 1,5 jp ilość nabywana wynosci 30 szt, natomiast przy cenie 1.2 jp ilość nabywana wynosi 40 szt. Zinterpretuj wysokość otrzymanego współczynnika elastyczności.

Sesjaa! HELP!
Z góry dzieki!
\(\displaystyle{ P_{1}= 1,2}\), \(\displaystyle{ P_{2}=1,5}\)
\(\displaystyle{ \Delta P = P_{2} - P_{1} = 1,5-1,2=0,3}\)

\(\displaystyle{ Q_{1} = 40}\), \(\displaystyle{ Q_{2}=30}\)
\(\displaystyle{ \Delta Q = Q_{2} - Q_{1} = 30-40 = -10}\)

\(\displaystyle{ E_{P} = \frac{ \frac{\Delta Q}{Q_{1}} }{ \frac{\Delta P}{P_{1}} } = \frac{ \frac{-10}{40} }{ \frac{0,3}{1,2} } = \frac{-10}{40} \cdot \frac{1,2}{0,3} = \frac{-12}{12}=-1}\)

Cenowa elastyczność popytu na poziomie -1 wiec popyt jest elastyczny, czyli wzrost ceny powoduje spadek dochodu
majka20
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 22 cze 2009, o 00:22
Płeć: Kobieta

Elastyczności popytu 2 zadania

Post autor: majka20 »

Bardzo proszę o pomoc przy zadaniu: załóżmy, że dochody nominalne mieszkańców kraju w danym roku wzrosły o 20% a ogólny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 14%. Zakupy samochodów osobowych wzrosły w porównaniu z poprzednim rokiem z 2 mln do 2,2 mln sztuk. Oblicz elastycznośc dochodową popytu na samochody. wiem ze wynik jest 1,8 ale pojecia nie mam jak do tego dojsc takze bardzo prosze o pomoc rowniez z opisaniem wykonywanych czynnosci i opisem tych literek bedacych skrotami dochodu, cen itp. PILNE!
onyss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2011, o 22:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Elastyczności popytu 2 zadania

Post autor: onyss »

Przyłaczam sie do tego starego postu...

Mam identyczne zadanie do rozwiazania i kompletnie nie wiem jak je zrobic. Prosze o pomoc.

" Załóżmy, że dochody nominalne mieszkańców kraju w danym roku wzrosły o 20%, a ogólny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 14%. Zakupy samochodów osobowych wzrosły w porównaniu z poprzednim rokiem z 2 mln do 2,2 mln sztuk. Oblicz elastycznośc dochodową popytu na samochody. "
ODPOWIEDZ