Egzamin z Matematyki Finansowej

Popyt, podaż, kapitalizacja, rynki finansowe. Mikroekonomia. makroekonomia, finanse itp...
Nina1997
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 20 sty 2021, o 18:55
Płeć: Kobieta
wiek: 23

Egzamin z Matematyki Finansowej

Post autor: Nina1997 »

Dzień dobry,
otóż niedługo mam egzamin z matematyki finansowej i dostaliśmy zadania do powtórki.
Niestety gdy nie znam odpowiedzi i sama nie jestem pewna czy dobrze obliczyłam, to ciężko mi się jest przygotować odpowiednio. Wzory mniej więcej znam, mam spisane, jednak potrzebuje też, by ktoś wykonał obliczenia, bym na ich podstawie opracowała pomoc na egzamin, gdzie bym spisała wzór potrzebny do tego konkretnego zadania i co jak dokładnie się oblicza. Liczą się dla mnie wyniki, bym też później samodzielnie powtarzając do nich doszła. Będę naprawdę wdzięczna za pomoc.

Oto zadania,

1)
Firma wpłaciła 3.500.000 zł na roczną lokatę z odsetkami naliczanymi po terminie, czyli jako odsetki proste. Przez 4 początkowe miesiące obowiązywała stopa 2,7%, przez następne 3 miesiące 2,5%, a w ostatnich 5 miesiącach 1,85%, przy czym wszystkie stopy są podane w stosunku rocznym. Oblicz:
a.kwotę, którą wypłaci firma po okresie zapadalności,
b.średnią roczną stopę oprocentowania tej lokaty.

2)
Firma zamierza sprzedać nieruchomość drogą przetargu. Otrzymała oferty od trzech nabywców.
Pierwszy z nich chciałby ją kupić natychmiast regulując należność gotówką w wysokość 1.300. 000 zł, drugi proponuje sumę 1.600.000 zł przy uregulowaniu należności za rok, trzeci zaś gotów jest zapłacić 1.800. 000 zł, ale po upływie 3 lat. Którą ofertę powinna wybrać firma, jeśli istnieje możliwość ulokowania gotówki w banku, przy oprocentowaniu 16,5% w skali roku i kapitalizacji kwartalnej odsetek?

3)
Firma zamierza sprzedać nieruchomość w drodze przetargu. Otrzymała oferty od trzech nabywców. Pierwszy z nich chciałby ją kupić za 3 400 000 zł natychmiast regulując należność gotówką, drugi proponuje sumę 3 600 000 zł przy uregulowaniu należności za rok, trzeci zaś gotów jest zapłacić 3 850 000 zł, ale po upływie trzech lat. Którą ofertę powinna wybrać firma, jeśli istnieje możliwość ulokowania gotówki w banku, przy oprocentowaniu 2,75% w skali roku i miesięcznej kapitalizacji odsetek?

4)
Firma otrzymała ofertę zakupu samochodu za 60 000 przy natychmiastowej zapłacie gotówką albo 72 000 za 3 lata. Masz możliwość zaciągnięcia kredytu bankowego na okres trzech lat, który będzie oprocentowany 10% w skali roku, przy kwartalnej kapitalizacji odsetek. Co jest bardziej opłacalne?

5)
Firma otrzymała ofertę zakupu środka trwałego przy natychmiastowej zapłacie gotówką
50. 000 zł albo przy zapłacie 58. 800 zł za 2 lata. Firma ma możliwość uzyskania kredytu bankowego na okres dwóch lat oprocentowanego 7% w skali roku (z miesięczną spłatą odsetek). Jaką decyzję powinno podjąć kierownictwo firmy?

6)
Przedsiębiorstwo pragnie zakupić nową maszynę produkcyjną za kwotę 100.000 zł. Ma możliwość zaciągnięcia rocznego kredytu przy oprocentowaniu 3,2% i odsetkach płatnych w momencie wzięcia kredytu. Jaką kwotę kredytu powinna zaciągnąć firma, jeżeli musi mieć do dyspozycji (po zapłaceniu odsetek) pełną kwotę na sfinansowanie tej maszyny?

7)
Spółka Alfa dokonuje sprzedaży kredytowej w wysokości 100.000 zł rocznie. Okres płatności wynosi średnio 30 dni. Koszty poniesione na wyprodukowanie wyrobów sprzedanych wynoszą 75% wartości sprzedaży, a związane z nimi wydatki następują w dniu sprzedaży. Jaki będzie roczny koszt finansowania należności, jeżeli spółka finansuje je kredytem bankowym o stopie 8,75% rocznie?

8) Przedsiębiorstwo zamierza kupić obligacje zerokuponowe. Jaka, co najwyżej, powinna być cena zakupu tego papieru wartościowego o nominale 100.000 zł i terminie wykupu 60 dni, aby firma mogła osiągnąć rentowność 2,95%?

9)
Inwestor A zakupił na rynku pierwotnym 6-miesięczny certyfikat depozytowy (183 dni) o kuponie 5,25% i wartości nominalnej 10.000 zł. Po 100 dniach odsprzedał go inwestorowi B za kwotę 10.190 zł.
a. Jaką rentowność uzyskał inwestor A?
b. Jaką rentowność uzyskał inwestor B?

10) Firma Alfa zakupiła bon skarbowy 36-tygodniowy o nominale 10.000 zł za 9.775 zł. Po 10 dniach odsprzedała go firmie Beta na rynku wtórnym za 9.822 zł. Oblicz:
a. stopę dyskontową, z jaką firma Alfa nabyła bon skarbowy na rynku pierwotnym,
b. rentowność jaką uzyskała firma Alfa nabywając bon skarbowy na rynku pierwotnym i
odsprzedając go na rynku wtórnym,
c. rentowność jaką uzyskała firma Beta.
ODPOWIEDZ