Funkcja celu do grafiku.

Popyt, podaż, kapitalizacja, rynki finansowe. Mikroekonomia. makroekonomia, finanse itp...
anstopa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 13 lip 2020, o 09:21
Płeć: Mężczyzna
wiek: 34

Funkcja celu do grafiku.

Post autor: anstopa »

Witam.
Nie mogę sobie poradzić z ułożeniem funkcji celu. Cała sprawa toczy się o wyznaczenie opłacalności ułożenia grafiku, różnymi metodami. Danymi jakimi dysponuję są to: pokrycie grafiku %, liczba nadgodzin, nieprzydzieleni pracownicy. Pardzo bym prosił o pomoc, poradę jak się za to zabrać.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Funkcja celu do grafiku.

Post autor: janusz47 »

Proszę dokładniej sprecyzować problem.
anstopa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 13 lip 2020, o 09:21
Płeć: Mężczyzna
wiek: 34

Re: Funkcja celu do grafiku.

Post autor: anstopa »

Mam aplikację układającą grafik. Wykorzystującą algorytmy do optymalizacji. I teraz w celu porównania różnych rozwiązań potrzebuję ułożyć funkcję celu obrazującą wyniki każdej optymalizacji. A następnie porównania (powiedzmy dla przyszłego klienta) która wersja jest bardziej opłacalna, czyli który algorytm jak najlepiej pokrył grafik, generując przy tym jak najmniejsze koszty związane z nadgodzinami, zdarza się też tak że występują osoby które nie maja minimum godzin wypracowane, ale pojawiają się osoby które mają przez to nadgodziny, to też trzeba by było w funkcji zawrzeć.
Nie wiem czy tłumaczę zrozumiale, ale jak co to jeszcze wyjaśnię jak będzie potrzeba :)

Dodano po 17 godzinach 10 minutach 45 sekundach:
Jeszcze jedna informacja o której zapomniałem. Algorytmy wykorzystują reguły wg których działają. Aplikacja posiada licznik pokazujący punktację określające reguły twarde, średnie i miękkie. Każde złamanie warunku odejmuje punkty, w zależności od wagi ograniczenia, albo dodaje jeśli jest spełniona reguła. Nie wiem czy nie trzeba było by się też odnieść do tego. Początkowy stan punktacji to 0-0-0 (odpowiednio dla każdej wagi).
anstopa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 13 lip 2020, o 09:21
Płeć: Mężczyzna
wiek: 34

Re: Funkcja celu do grafiku.

Post autor: anstopa »

Nie znajdzie się dobra dusza która by poratowała?
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Funkcja celu do grafiku.

Post autor: janusz47 »

Żeby ułożyć funkcję celu do problemu optymalizacji musimy sformułować problem optymalizacyjny w postaci ograniczeń (równości , nierówności) - musimy mieć konkretne dane.

Jak na podstawie Pańskiej aplikacji do układania grafików można ułożyć funkcję celu, skoro ta aplikacja jak Pan twierdzi wykorzystuje problem optymalizacji a więc i zawartą w niej funkcję celu. Proponuję wg Pana " wykorzystywać różne rozwiązania "(dla różnych danych w aplikacji) i na podstawie otrzymanych wyników wyciągnąć odpowiednie wnioski. Natomiast dopasowywanie jakiejś funkcji celu do istniejącego problemu optymalizacji w aplikacji nie ma sensu.

Kiedyś napisałem program do układania rozkładu zajęć dla jednej ze szkół w Toruniu, wykorzystujący zasadę kolorowania grafów Burlagi. Szkoła przez długi okres korzystała z tego programu. Nie miałem aplikacji i tworzyłem program na podstawie danych ze szkoły.
ODPOWIEDZ