Inwestycje w fundusz emerytalny

Popyt, podaż, kapitalizacja, rynki finansowe. Mikroekonomia. makroekonomia, finanse itp...
Hummingbird
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 2 paź 2017, o 10:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 6 razy

Inwestycje w fundusz emerytalny

Post autor: Hummingbird »

Cześć, mam problem z takim zadaniem:

Załóżmy, że chcesz odejść na emeryturę za 45 lat i oszczędzasz na funduszu emerytalnym, wpłacając równe kwoty co rok. Zakładasz, że przeżyjesz 20 lat. Na emeryturze chcesz wybierać z funduszu 36.000 rocznie, a ponadto chcesz zostawić w spadku 200.000 zł.
a) Jeśli stopa inwesycji wyniosłaby 10% rocznie, jaką kwotę musisz odkładać?
b) W momencie przejścia na emeryturę rezygnujesz z ryzykownych inwestycji i stopa spada do 5%. Jak zmieni się roczna składka?
c) Po 30 latach inwestowania na światowych giełdach następuje krach i fundusz traci 50% wartości. Przy tych samych wpłacanych kwotach i zerowym spadku, jaką kwotę będziesz w stanie wypłacać każdego roku na emeryturze?

Wyobrażam to sobie jako rentę o stałych płatnościach x, które odbywają się co roku przez 45lat. Następnie chcemy wybierać z tego funduszu emerytalnego 36 000 rocznie, ale rozumiem to tak, że pozostałe pieniądze na tym funduszu będą cały czas pracować. W takim razie w jaki sposób ugryźć to zadanie?

Proszę o rady, z jakich pojęć korzystać w rozwiązaniu tego zadania? Miałem różnego rodzaju renty, NPV, IRR na wykładach, ale kompletnie nie mogę dopasować określonych pojęć do tego zadania. Z góry dziękuję za podpowiedzi.
ODPOWIEDZ