Jakie dziedziny matematyki by zrozumieć ekonomię?

Popyt, podaż, kapitalizacja, rynki finansowe. Mikroekonomia. makroekonomia, finanse itp...
Marcin91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 27 wrz 2019, o 13:03
Płeć: Mężczyzna

Jakie dziedziny matematyki by zrozumieć ekonomię?

Post autor: Marcin91 »

Witam wszystkich. Postawiłem sobie za cel by dużo zarabiać, tyle że kompletnie nie znam się na ekonomii. Wszelkie wykresy z giełd i cyferki na kanałach ekonomicznych to dla mnie czarna magia. Doszedłem do wniosku, że kluczem do zrozumienia ekonomii jest wpierw obycie się z matematyka. Jestem humanista, moimi pasjami są historia i stosunki międzynarodowe. Maturę obowiązkową z matematyki zdawałem w 2012 roku. Zdałem ja za drugim razem. Wynik:38%. Jaki poziom z matematyki muszę przejść aby potem uczyć się ekonomii? I od czego zacząć ekonomię będąc kompletnie z niej zielonym?
szw1710

Re: Jakie dziedziny matematyki by zrozumieć ekonomię?

Post autor: szw1710 »

Dać sobie spokój i wziąć się za zawód historyka czy tłumacza. Z czym do ludzi? Z dopuszczającym na granicy niedostatecznego z podstawy? Nie masz do matematyki serca ani zapewne większych zdolności. Zarobić można i w inny sposób. Szkoda Twojego czasu.

Najpierw potrzebujesz roku na opanowanie materiału ze szkoły średniej na poziomie rozszerzenia, potem czterech lat na przedmioty z matematyki wyższej: analiza matematyczna, algebra liniowa, optymalizacja, badania operacyjne, rachunek prawdopodobieństwa, statystyka, procesy stochastyczne, łańcuchy Markowa. Wystarczy? Jeśli nie, to programowanie w językach Python i R, obsługa programów statystycznych typu Statistica czy SPSS w celach data-miningu. Itp. itd. Nie jest to łatwy chleb dla osoby zupełnie bez przygotowania matematycznego.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 793
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Re: Jakie dziedziny matematyki by zrozumieć ekonomię?

Post autor: Slup »

OP chce dopiero zacząć uczyć się ekonomii.
Jaki poziom z matematyki muszę przejść aby potem uczyć się ekonomii? I od czego zacząć ekonomię będąc kompletnie z niej zielonym?
szw1710 zastanawiam się czy uważasz, że

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Marek_Chrzanowski_%28ekonomista%29
lub Leszek Balcerowicz mają opisane przez Ciebie kompetencje matematyczne? Znajomość programowania pominę.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: Jakie dziedziny matematyki by zrozumieć ekonomię?

Post autor: a4karo »

Jak będziesz Balcerowiczem, to już nie będziesz ich potrzebował. Ale zanim to się stanie...
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Jakie dziedziny matematyki by zrozumieć ekonomię?

Post autor: kruszewski »

Czy do skutecznej jazdy rowerem konieczna jest znajomość, choćby przybliżonej, teorii żyroskopu?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: Jakie dziedziny matematyki by zrozumieć ekonomię?

Post autor: a4karo »

Nie. Ale świadomość istnienia takich rzeczy jak grawitacja, bezwladność, środek ciężkości dy mile widziana
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34239
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Jakie dziedziny matematyki by zrozumieć ekonomię?

Post autor: Jan Kraszewski »

a4karo pisze: 29 wrz 2019, o 16:17 Nie. Ale świadomość istnienia takich rzeczy jak grawitacja, bezwladność, środek ciężkości dy mile widziana
To chyba nie jest dobry przykład - możesz o "takich rzeczach" nie mieć bladego (teoretycznego) pojęcia, a zdobyć świetną praktyczną świadomość ich konsekwencji (trochę się być może poobijawszy po drodze).

JK
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Jakie dziedziny matematyki by zrozumieć ekonomię?

Post autor: kruszewski »

Odpowiedź na post a4karo
Czterolatek skutecznie jeździ dwukołowym rowerem, ba, nawet bardzo skutecznie bo "wyściguje się z kolegami" nic nie wiedząc o powszechnym ciążeniu, bezwładności i podobnych prawach i zasadach. :) choć wie, że jego rower jest cięższy od roweru kolegi.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 793
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Re: Jakie dziedziny matematyki by zrozumieć ekonomię?

Post autor: Slup »

a4karo pisze: 29 wrz 2019, o 15:13 Jak będziesz Balcerowiczem, to już nie będziesz ich potrzebował. Ale zanim to się stanie...
Jestem wdzięczny za to, że nie zdecydowałeś się na wykorzystanie tej riposty z Chrzanowskim w miejsce Balcerowicza :D. W każdym razie mam wątpliwości, czy posiadający wysokie stopnie i tytuły naukowe ekonomiści, którzy pełnią (lub pełnili) ważne i odpowiedzialne funkcje, posiadają znajomość matematyki na poziomie opisanym przez szw1710. Możliwe jednak, że ich nie doceniam w tym względzie.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: Jakie dziedziny matematyki by zrozumieć ekonomię?

Post autor: a4karo »

Slup pisze: 29 wrz 2019, o 19:30
a4karo pisze: 29 wrz 2019, o 15:13 Jak będziesz Balcerowiczem, to już nie będziesz ich potrzebował. Ale zanim to się stanie...
Jestem wdzięczny za to, że nie zdecydowałeś się na wykorzystanie tej riposty z Chrzanowskim w miejsce Balcerowicza :D. W każdym razie mam wątpliwości, czy posiadający wysokie stopnie i tytuły naukowe ekonomiści, którzy pełnią (lub pełnili) ważne i odpowiedzialne funkcje, posiadają znajomość matematyki na poziomie opisanym przez szw1710. Możliwe jednak, że ich nie doceniam w tym względzie.
A kto to jest Chrzanowski?

Szczerze mówiąc odpowiadając na ten post myślałem, że odpowiadam autorowi wątku (komórka mała, okularów brak :) )
Znasz pewnie stary dowcip o wiedzy:
Asystent wie,
Adiunkt wie gdzie szukać
Profesor wie gdzie szukać asystenta

Balcerowicz też samodzielnie symulacji nie robi.

@JK, @kruszewski
Sądzę, że czterolatek, który nie słyszał o fizyce ma większe szanse na tytuł mistrza świata w kolarstwie niż gość, który oblałby maturę nawet w Bangladeszu i zupełnie zielony z ekonomii zrozumiał jej mechanizmy na tyle, żeby dużo zarabiać. No chyba, że zapisze się do właściwej partii. Ale to z ekonomią nie ma nic wspólnego.
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

Re: Jakie dziedziny matematyki by zrozumieć ekonomię?

Post autor: Zahion »

A4karo pisze:A kto to jest Chrzanowski?
To pewien Pan, który według domniemań, na uczelni zrobił habilitację dzięki pewnemu Profesorowi, który wstawił się za Niego na obronie (specjalnie przyjeżdzajac w tym celu), dodatkowo Jego kariera rozpoczęła się de facto od 2015/2016 roku. Ponadto prowadził wykłady na temat korupcji, a później sam został o nia posadzony (prawdopodobnie dlatego, że często go na nich nie było, odbierał telefon i wychodził z sali).

Ww. przypadek to według Mnie więcej wdzięku niż talentu.
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 793
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Re: Jakie dziedziny matematyki by zrozumieć ekonomię?

Post autor: Slup »

a4karo pisze: 29 wrz 2019, o 21:47 A kto to jest Chrzanowski?

Szczerze mówiąc odpowiadając na ten post myślałem, że odpowiadam autorowi wątku (komórka mała, okularów brak :) )
Doskonale Cię rozumiem :D.
a4karo pisze: 29 wrz 2019, o 21:47 Znasz pewnie stary dowcip o wiedzy:
Asystent wie,
Adiunkt wie gdzie szukać
Profesor wie gdzie szukać asystenta

Balcerowicz też samodzielnie symulacji nie robi.
Chyba masz rację. Czytałem kiedyś pewną książkę L.Balcerowicza. Wymieniał nawet swoich współpracowników z czasów reform, którzy mieli kompetencje matematyczne i wykonywali rozmaite symulacje. To było dosyć budujące, bo z dużym naciskiem zaznaczał ich istotną (wręcz równorzędną) rolę w najbardziej kluczowym okresie przemian.
sylvi91
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 10 paź 2017, o 04:40
Płeć: Mężczyzna
wiek: 47
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 6 razy

Re: Jakie dziedziny matematyki by zrozumieć ekonomię?

Post autor: sylvi91 »

Logikę i Arytmetykę/kalkulację przede wszystkim. Post poprzedni zaginął. Był o ... przypomnę Wam mimo wszystko. Warto znać na pierwszym miejscu razem z Fibonaccim tym od ciągu Złotego postać odpowiedzialną za stworzenie podstaw współczesnej logiki.

Kod: Zaznacz cały

https://en.wikipedia.org/wiki/George_Boole
... George Boole
ODPOWIEDZ