kontrakty terminowe

Popyt, podaż, kapitalizacja, rynki finansowe. Mikroekonomia. makroekonomia, finanse itp...
tomwanderer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 28 maja 2016, o 11:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: obecnie Łódź
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 45 razy

kontrakty terminowe

Post autor: tomwanderer »

Zmienia się w czasie. Cena kontraktu to proces stochastyczny - to wynika wprost z postaci \(\displaystyle{ F_t}\).
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

kontrakty terminowe

Post autor: leszczu450 »

tomwanderer hmm to czegoś tutaj nie rozumiem. Ile kontraktów jest wypuszczanych przez GPW? Na dany termin wygaśnięcia jest to skończona liczba tak?



Ja po prostu rozróżniam kontrakty zawierane w różnych dniach. Jeśli cena wykonania \(\displaystyle{ K}\) dla jednego kontraktu zawartego 6 marca wynosi \(\displaystyle{ K_1}\), a dla kontraktu zawartego 7 marca wynosi \(\displaystyle{ K_2}\) to dla mnie są to dwa różne kontrakty.

Może wróćmy do naszego przykładu. Zawieram z Tobą kontrakt na WIG20 za 100zł w dniu 6 marca. Termin wygaśnięcia to 30 dni od dzisiaj. Dziś WIG20 stoi po 120 zł. Zatem teoretyczna cena naszego kontraktu wynosi \(\displaystyle{ F_0=120 \cdot e^{30 \cdot \frac{r}{360} }}\). Mija jeden dzień. Jest 7 marca. Dziś WIG20 stoi po 130zł. Czy to oznacza, że cena teoretyczna naszego, wczoraj zawartego kontraktu wynosi: \(\displaystyle{ F_1=130 \cdot e^{29 \cdot \frac{r}{360} }}\) ? I że jednocześnie jest to cena teoretyczna dzisiaj zawartego kontraktu między dwiema innymi osobami ?
Ostatnio zmieniony 6 mar 2017, o 13:32 przez leszczu450, łącznie zmieniany 1 raz.
tomwanderer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 153
Rejestracja: 28 maja 2016, o 11:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: obecnie Łódź
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 45 razy

kontrakty terminowe

Post autor: tomwanderer »

Są to dwie różne teoretyczne ceny wykonania tego samego kontraktu, liczone w różnych momentach w czasie.

Fakt, że używałem sformułowania "zawierać kontrakt", ale patrz na kontrakt jak na coś, czym się handluje i czego cena wykonania ewoluuje w czasie. Zupełnie jak cena akcji.

W poście powyżej popraw 30 i 29 w wykładniku na \(\displaystyle{ r}\).
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

kontrakty terminowe

Post autor: leszczu450 »

tomwanderer, nie rozumiem niestety. Brakuje mi w tym jakiegoś uściślenia definicji. Mam wrażenie, że cena teoretyczna kompletnie nie zależy od ceny wykonania. Każdego dnia notowany jest WIG20 i jego cena się zmienia, więc codziennie zmienia się również cena teoretyczna wszyyyyystkich kontraktów z danej serii, które wygasaja np. 1 kwietnia. Ale każdy zawarty kontrakt, czy to dziś, czy jutro, czy za tydzień może mieć inną cenę wykonania. A mimo wszystko ich cena teoretyczna nie zależy od tego. Dobrze mówię?


leszczu450 pisze: Czy to oznacza, że cena teoretyczna naszego, wczoraj zawartego kontraktu wynosi: \(\displaystyle{ F_1=130 \cdot e^{29 \cdot \frac{r}{360} }}\) ? I że jednocześnie jest to cena teoretyczna dzisiaj zawartego kontraktu między dwiema innymi osobami ?
Chyba tutaj się wszystko u mnie komplikuje. Czy to jest prawda?
zr3456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 128
Rejestracja: 29 lis 2015, o 23:06
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło
Podziękował: 5 razy

kontrakty terminowe

Post autor: zr3456 »

tomwanderer pisze:No tak, jeżeli tylko znajdziesz bank, który udzieli Ci pożyczki powiedzmy na 1 miesiąc (jeżeli taki jest termin kontraktu) na \(\displaystyle{ r%}\) w skali roku, to kupując zaraz po wzięciu pożyczki oraz zawierając kontrakt sprzedaży i sprzedając po miesiącu za \(\displaystyle{ K>Se^{rT}}\) oraz oddając \(\displaystyle{ Se^{rT}}\) osiągasz zarobek bez ryzyka i wkładu własnego.

Cena teoretyczna jest wyliczana po to, żebyś Ty, wiedząc ile powinna wynosić, potrafił korzystać z niewiedzy innych i wykorzystywać sytuacje, w których możesz zarobić tak, jak to opisałem


Z tym zdaniem pozwolę się zupełnie nie zgodzić; dzisiaj debiutowały na giełdzie kontrakty FW20H1820 z ceną teoretyczną 2338 pkt.!!! (WIG20 był max 2295 pkt); ktoś otworzył 2 pozycje długie po 2332 pkt.!!! od razu w ciągu paru sekund zanotował na nich stratę co najmniej 1000 zł; tak to jest jak ktoś wierzy w teorie ekonomiczne; tak to praktyk wykorzystał tzw."wiedzę teoretyczną w ekonomii"
ODPOWIEDZ