Matematyka finansowa - renta, spłata długu

Popyt, podaż, kapitalizacja, rynki finansowe. Mikroekonomia. makroekonomia, finanse itp...
djmostek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 17 lut 2007, o 10:59
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lodz
Podziękował: 12 razy
Pomógł: 1 raz

Matematyka finansowa - renta, spłata długu

Post autor: djmostek »

Witam,
mam problem z poniższymi zadaniami i prosiłbym nie tyle o ustalenie wyniku, co o sposób dojścia do niego:

\(\displaystyle{ Zadanie 1}\)
Zadanie 1 pisze:Dług można spłacić za pomocą 48 miesięcznych płatności po 100 zł na koniec
kolejnych miesięcy lub wpłacając 4279 zł na koniec miesiąca N. Jeśli efektywna stopa
procentowa wynosi 12%, to ile wynosi N.
Do wyniku na ten moment próbowałem dojść obliczając go ze wzoru:
\(\displaystyle{ n= \frac{ln(1+ i*F/R)}{ln(1+i)}}\) niestety nie jest on zgodny z odpowiedziami. Ustaliłem też PV wartości długu, który wynosi wg mnie 3797,385. Niestety dalej nie mam pomysłu co z tym zrobić.

\(\displaystyle{ Zadanie 2}\)
Zadanie 2 pisze:Dla jakiej miesięcznej stopy procentowej oferty (1) i (2) z przykładu 1 są równoważne?
Przykład 1 pisze:Po pięciu latach wpłacania co rok stałej kwoty na rachunek oprocentowany według stopy \(\displaystyle{ i_{4} = 1,5%}\) uzbierała się kwota 6000 zł. Ile wynosiła pojedyncza wpłata, jeśli wpłaty były dokonywane:
a) na koniec roku, [według odpowiedzi powinno wyjść R=1061,49zł]
b) na początku roku? [według odpowiedzi powinno wyjść R=1000,11zł]
W zadaniu numer dwa pomyślałem sobie, że skoro oferty mają być równoważne to wysokość ich rat powinna być taka sama, zatem wyprowadziłem następujące równanie:

\(\displaystyle{ \frac{6000}{ \frac{(1+i) ^{5}-1 }{i} } = \frac{6000}{ \frac{(1+i) ^{5}-1 }{i} * (1+i) }}\)
Pytanie: czy moje rozumowanie w zadaniu 2 jest poprawne, jeśli tak to jak rozwiązać powyższe równanie względem rzeczonego \(\displaystyle{ i}\).

\(\displaystyle{ Zadanie 3}\)

Zadanie 3 pisze:Wartość początkowa renty o 36 miesięcznych ratach po 200 zł jest taka sama jak wartość kwoty 10 tys. zł płatnej
za 6 lat. Ile wynosi miesięczna stopa procentowa? (wskazówka: skorzystać z arkusza kalkulacyjnego).
Skorzystałem w Excelu z formuły

Kod: Zaznacz cały

=RATE(36;-200;10000)
lecz wyszedł wynik inny niż w odpowiedziach (wyszło 2% , powinno 0,612%).

\(\displaystyle{ Zadanie 4}\)

Zadanie 4 pisze:5.14 Saldo rachunku oprocentowanego według rocznej stopy 6% przy rocznej kapitalizacji odsetek wynosi 5000 zł. Na koniec 5 kolejnych lat pobierana będzie z niego kwota 500 zł, a następnie (też na koniec kolejnych lat) 400 zł.
a) ile wypłat po 400 zł można zrealizować?
b) ile wyniesie saldo rachunku na początku ósmego roku, a ile po ostatniej wypłacie 400 zł?
( w odpowiedzi podać odpowiednie równanie z wykorzystaniem czynników oprocentowania renty).
Rozwiązując podpunkt a) przyrównałem rozbiłem wartość PV=5000 na raty stałe seriami, przy czym rata stała seriami o wartości 400zł posiadała sparametryzowany czas trwania n w postaci n=x-5. Doszedłem ostatecznie do równania \(\displaystyle{ 0,3377=1,06^{-x}}\) - dzięki logarytmowi wyznaczyłem x, który wyniósł 18,63. Niestety nie jest to poprawna odpowiedź - w odpowiedzi jest liczba 14... Gdzie popełniam błąd?
Z góry dziękuje za pomoc.
Lider Artur
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 692
Rejestracja: 19 cze 2011, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 107 razy

Matematyka finansowa - renta, spłata długu

Post autor: Lider Artur »

zad.1
Napisz, z jakiego równania dostałeś ten wzór
ODPOWIEDZ