Wyjaśnienie strumien pieniężnych(matematyka finansowa)

Popyt, podaż, kapitalizacja, rynki finansowe. Mikroekonomia. makroekonomia, finanse itp...
endrju_pn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 7 paź 2007, o 17:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 1 raz

Wyjaśnienie strumien pieniężnych(matematyka finansowa)

Post autor: endrju_pn »

Witam wszystkich

Od dawna już nie pastowałem ale na tym forum co najmniej od matury heh;)Lecz mam pewien problem którego za bardzo nie mogę zrozumieć. A mianowicie chodzi o coś ogólnie prostego bo o strumienie płatności. W przedstawieniu moje zadania pomoże mi proste przykładowe zadanko .

Jaka kwotą będziemy dysponowali pod koniec 5 roku jeżeli co roku wpłacamy po 2000zł(Na koniec każdego roku) roczna stopa procentowa R=10%

I teraz tak rozwiązać to można albo korzystając ze wzoru na sumę wyrazów ciągu geometrycznego lub licząc na piechotę

FV - wartość przyszła

\(\displaystyle{ FV=2000(1+0,1)^4+2000(1+0,1)^3+2000(1+0,1)^2+2000(1+0,1)+2000}\)
I teraz w końcu co mnie zastanawia dlaczego ta wartość jest tak liczona bo w końcu jak wpłacam na konto to kwota powinna być liczona

Przez \(\displaystyle{ k_{n}}\) - będę oznaczał sumy z kolejnych okresów

\(\displaystyle{ k_1=2000 \cdot 1,1 \\
k_2= (k_1+2000) \cdot 1,1}\)
-> liczymy wartość wkładu z poprzedniego miesiąca + 2000 i od tego procent(tak chyba się liczy na koncie)
\(\displaystyle{ k_3=(k_2+2000) \cdot 1,1 \\
k_4=(k_3+2000) \cdot 1,1 \\
k_5=k_4+2000}\)


Proszę o wyjaśnienie i z góry dziękuję
Ostatnio zmieniony 28 paź 2011, o 18:58 przez scyth, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieczytelny zapis - brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
Nakahed90
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9096
Rejestracja: 11 paź 2008, o 22:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Łódź
Pomógł: 1871 razy

Wyjaśnienie strumien pieniężnych(matematyka finansowa)

Post autor: Nakahed90 »

Zauważ, że oba sposoby są poprawne. W pierwszym FV masz policzone jako sumę wartość przyszłych każdej z kwot, a w tym drugim bierzesz pod uwagę to jako całość, czyli co rok akumulujesz posiadane aktualnie środki.
ODPOWIEDZ