WACC - średnioważony koszt kapitału

Popyt, podaż, kapitalizacja, rynki finansowe. Mikroekonomia. makroekonomia, finanse itp...
Majorek1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 28 sty 2020, o 11:30
Płeć: Mężczyzna
wiek: 26

WACC - średnioważony koszt kapitału

Post autor: Majorek1 »

Hej, mam takie o to dwa zadanie i nie wiem jak to rozwiązać.

1)
W firmie XYZ koszt kapitału własnego wynosi 15%, roczne oprocentowanie nominalne kredytu finansującego działalność wynosi 18%., a roczne nominalne oprocentowanie obligacji - 19. Przedsiębiorstwo to płaci podatek dochodowy ze stopą 20%. Na sfinansowanie przedsięwzięcia firma potrzebuje 1.200,000,00 zł. kapitału. Firma zaciągnęła kredyt w kwocie 150.000,00 zł., a wartość posiadanego kapitału własnego wynosi 450.000,00 zł. Wyznacz średnioważony koszt kapitału.

2)
Na sfinansowanie przedsięwzięcia firma potrzebuje 7 mln zł. kapitału, wiedząc, że może mieć zysku zatrzymanego 2 mln zł., akcji uprzywilejowanych 2 mln zł, kredytu 3 mln zł. Koszt kapitału obcego przed opodatkowaniem wynosi 12 %, koszt akcji uprzywilejowanych – 10%, a zysków zatrzymanych 14%. Stopa podatku dochodowego równa jest 19%. Określ średni ważony koszt kapitału.

Nie wiem jak to zrobić, w ogóle nie rozumiem tego. Na zajęciach w ogóle czegoś takiego nie robiliśmy...
ODPOWIEDZ