Promień zbieżności

Istnienie i ciągłość funkcji granicznej, jednostajna zbieżność. Zmiana kolejności przejścia granicznego. Różniczkowanie i całkowanie szeregów. Istnienie i zbieżność rozwinięć Taylora, Maclaurina, Fouriera itd.
kt26420
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 21 sty 2021, o 16:29
Płeć: Kobieta
wiek: 21
Podziękował: 40 razy

Promień zbieżności

Post autor: kt26420 »

Znaleźć promień zbieżności szeregu potęgowego

\(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{\infty}2^{5^n}x^{a_n}, }\)

gdzie \(\displaystyle{ a_1 = 1 }\) oraz \(\displaystyle{ a_{n+1}=5a_n+(-3)^n }\)dla \(\displaystyle{ n\geq 1.}\)

Doszłam do tego, że : \(\displaystyle{ a_{n} = \frac18 (-(-3)^n + 5^n)}\), a dalej nie mam pomysłu jak to robić.
Ostatnio zmieniony 17 mar 2022, o 17:46 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5748
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 131 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Promień zbieżności

Post autor: arek1357 »

A jakbyś napisał to w takiej formie:

\(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{ \infty } b_{n}x^n}\)

gdzie:


\(\displaystyle{ b_{n}= \begin {cases} 2^{5^k} &\text{dla}& n=a_{k} \\ 0 &\text{dla}& n \neq a_{k} \end {cases} }\)

gdzie:

\(\displaystyle{ a_{n+1}=5a_{n}+(-3)^n}\)


a potem liczyć promień zbieżności z definicji...
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Re: Promień zbieżności

Post autor: Dasio11 »

Można zastosować wariant kryterium Cauchy'ego: jeśli istnieje granica \(\displaystyle{ g = \lim_{n \to \infty} \sqrt[5^n]{|a_n|}}\), to szereg \(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{\infty} a_n}\) jest bezwzględnie zbieżny gdy \(\displaystyle{ g < 1}\) i jest rozbieżny gdy \(\displaystyle{ g > 1}\). Do policzenia zatem jest granica

\(\displaystyle{ g = \lim_{n \to \infty} \sqrt[5^n]{ 2^{5^n} \cdot |x|^{\frac{1}{8} \left( 5^n - (-3)^n \right)} }}\)
kt26420
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 99
Rejestracja: 21 sty 2021, o 16:29
Płeć: Kobieta
wiek: 21
Podziękował: 40 razy

Re: Promień zbieżności

Post autor: kt26420 »

Dasio11 pisze: 20 mar 2022, o 09:08 Można zastosować wariant kryterium Cauchy'ego: jeśli istnieje granica \(\displaystyle{ g = \lim_{n \to \infty} \sqrt[5^n]{|a_n|}}\), to szereg \(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{\infty} a_n}\) jest bezwzględnie zbieżny gdy \(\displaystyle{ g < 1}\) i jest rozbieżny gdy \(\displaystyle{ g > 1}\). Do policzenia zatem jest granica

\(\displaystyle{ g = \lim_{n \to \infty} \sqrt[5^n]{ 2^{5^n} \cdot |x|^{\frac{1}{8} \left( 5^n - (-3)^n \right)} }}\)
Tak, dziękuję, tak to chciałam też robić. Ale ciekawi mi jak sobie poradzić z tym \(\displaystyle{ x^{5^n-(-3)^n}}\)? Szukałam podobnych przykładów, ale nic nie znalazłam... Byłabym bardzo wdzięczna, gdyby Pan mógł chociażby słownie to wyjaśnić jak robić dalej.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Re: Promień zbieżności

Post autor: Dasio11 »

Wystarczą reguły działań na potęgach i arytmetyka granic:

\(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty} \sqrt[5^n]{|x|^{\frac{1}{8} \left( 5^n - (-3)^n \right)}} = \lim_{n \to \infty} |x|^{\frac{1}{8} \cdot \frac{5^n - (-3)^n}{5^n}} = \lim_{n \to \infty} |x|^{\frac{1}{8} \cdot \left( 1 - \left( -\frac{3}{5} \right)^n \right)} = |x|^{\frac{1}{8}}}\)

przy czym ostatnie przejście wynika z tego że \(\displaystyle{ \left( -\frac{3}{5} \right)^n \to 0}\).
ODPOWIEDZ