Znajdź funkcję, którą rozwinięto w podany szereg

Istnienie i ciągłość funkcji granicznej, jednostajna zbieżność. Zmiana kolejności przejścia granicznego. Różniczkowanie i całkowanie szeregów. Istnienie i zbieżność rozwinięć Taylora, Maclaurina, Fouriera itd.
Xardas962
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 28
Rejestracja: 25 paź 2019, o 23:50
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 13 razy

Znajdź funkcję, którą rozwinięto w podany szereg

Post autor: Xardas962 »

Mam szereg \(\displaystyle{ \sum_{n=0}^{ \infty } (-1)^n \frac{x^{2n}}{(2n)!!}}\) i mam znaleźć funkcję, którą w niego rozwinięto.
Na kolokwium to zadanie było w postaci abcd, więc po prostu każdą funkcję rozwijałem w szereg potęgowy, aż trafiłem na odpowiednią. Zastanawiam się czy jednak nie da się jakoś zwinąć tego szeregu, aby dostać szukaną funkcję?
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Re: Znajdź funkcję, którą rozwinięto w podany szereg

Post autor: Dasio11 »

Jest parę sposobów:

1. Zauważyć, że \(\displaystyle{ (2n)!! = n! 2^n}\), stąd

\(\displaystyle{ \sum_{n=0}^{\infty} (-1)^n \frac{x^{2n}}{(2n)!!} = \sum_{n=0}^{\infty} \left( - \frac{x^2}{2} \right)^n \cdot \frac{1}{n!} = \exp \left( -\frac{x^2}{2} \right).}\)

2. Napisać równanie różniczkowe, które powyższy szereg spełnia:

\(\displaystyle{ f'(x) = \left( \sum_{n=0}^{\infty} (-1)^n \frac{x^{2n}}{(2n)!!} \right)' = \sum_{n=1}^{\infty} (-1)^n \frac{x^{2n-1}}{(2n-2)!!} = -x \cdot f(x).}\)

Rozwiązując standardowymi metodami, dostajemy \(\displaystyle{ f(x) = Ce^{-\frac{x^2}{2}}}\) i stałą \(\displaystyle{ C}\) znajdujemy przez obliczenie wartości szeregu w zerze.
ODPOWIEDZ