Zbadaj zbieżność jednostajną szeregu

Istnienie i ciągłość funkcji granicznej, jednostajna zbieżność. Zmiana kolejności przejścia granicznego. Różniczkowanie i całkowanie szeregów. Istnienie i zbieżność rozwinięć Taylora, Maclaurina, Fouriera itd.
lola456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 71
Rejestracja: 16 lis 2019, o 21:50
Płeć: Kobieta
wiek: 19
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1 raz

Zbadaj zbieżność jednostajną szeregu

Post autor: lola456 »

Witam, mam do zbadania zbieżność jednostajną szeregu na przedziale \(\displaystyle{ [0,1]}\), dochodzę do pewnego momentu i dalej nie wiem co zrobić. Mój szereg:
\(\displaystyle{ \sum_{ \infty }^{n = 1} \frac{x^n(1 - x)}{n} }\)

\(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty } = 0}\)

\(\displaystyle{ f_n(0) = 0}\)

\(\displaystyle{ f_n(1) = 0}\)

\(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty } dc(f_n, f) = 0}\)
i teraz zapisując sumy częściowe nie wiem jak zbadać czy istnieje funkcja graniczna i jaką ona ma postać (o ile wgl ma)

\(\displaystyle{ a_1 = x - x^2}\)

\(\displaystyle{ a_2 = \frac{x^2 - x^3}{2}}\)
\(\displaystyle{ a_3 = \frac{x^4 - x^3}{3} }\)

Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Zbadaj zbieżność jednostajną szeregu

Post autor: Premislav »

Z nierówności między średnią arytmetyczną a geometryczną mamy dla \(\displaystyle{ x\in[0,1]}\):
\(\displaystyle{ x^{n}(1-x)=n^{n}\left(\frac{1}{n}x\right)^{n}(1-x)\le n^{n}\cdot\left(\frac{\overbrace{\frac{x}{n}+\ldots+\frac{x}{n}}^{n}+1-x}{n+1} \right)^{n+1}=\frac{1}{n+1}\cdot \frac{1}{\left(1+\frac{1}{n}\right)^{n}}}\)
Wobec tego (moduł można pominąć, bo wyrazy szeregu i tak są nieujemne)
\(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{\infty}\frac{x^{n}(1-x)}{n}\le \sum_{n=1}^{\infty}\frac{1}{n(n+1)\left(1+\frac{1}{n}\right)^{n}}\\\le\sum_{n=1}^{\infty}\frac{1}{2n(n+1)}=\frac{1}{2}\sum_{n=1}^{\infty}\left(\frac{1}{n}-\frac{1}{n+1}\right)=\frac{1}{2}}\)
Na mocy kryterium Weierstrassa szereg jest jednostajnie zbieżny.
lola456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 71
Rejestracja: 16 lis 2019, o 21:50
Płeć: Kobieta
wiek: 19
Podziękował: 36 razy
Pomógł: 1 raz

Re: Zbadaj zbieżność jednostajną szeregu

Post autor: lola456 »

Nie wpadłabym na to... Dziękuję Ci bardzo
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4068
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Re: Zbadaj zbieżność jednostajną szeregu

Post autor: Janusz Tracz »

Ja policzyłem pochodną \(\displaystyle{ x^n(1-x)}\) i wyznaczyłem maksimum na przedziale \(\displaystyle{ \left[ 0,1\right] }\). Czyli:

\(\displaystyle{ \left( x^n(1-x)\right)' = nx^{n-1}(1-x)-x^n=x^{n-1}(n-nx-x)}\)

Wyrażanie to zeruje się w \(\displaystyle{ x= \frac{n}{n+1} }\) (oczywiście to jest warunek koniczny) zeruj się też w \(\displaystyle{ x=0}\) ale maksimum globalna na \(\displaystyle{ \left[ 0,1\right] }\) funkcja \(\displaystyle{ x^n(1-x)}\) osiąga w \(\displaystyle{ x= \frac{n}{n+1} }\) czyli:

\(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{\infty}\frac{x^{n}(1-x)}{n}\le \sum_{n=1}^{\infty}\frac{\left( \frac{n}{n+1} \right)^n \cdot \frac{1}{n+1} }{n}=\sum_{n=1}^{\infty}\frac{1}{n(n+1)\left(1+\frac{1}{n}\right)^{n}}}\)

Więc wyszło to samo co Przemkowi. Więc trochę inaczej pokarzę zbieżność tego szeregu mianowicie:

\(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty } \frac{\frac{1}{n(n+1)\left(1+\frac{1}{n}\right)^{n}}}{ \frac{1}{n^2} } = \frac{1}{e} }\)

zatem na mocy kryterium ilorazowego szereg jest zbieżny bo \(\displaystyle{ \sum_{}^{} \frac{1}{n^2} }\) jest zbieżny (znany fakt). Zatem Na mocy kryterium Weierstrassa szereg jest jednostajnie zbieżny.
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Re: Zbadaj zbieżność jednostajną szeregu

Post autor: Dasio11 »

Uwaga do obu rozwiązań: używając kryterium Weierstrassa, szacuje się wyrazy szeregów, a nie całe sumy.
ODPOWIEDZ