Przedzial zbieżności szeregu

Istnienie i ciągłość funkcji granicznej, jednostajna zbieżność. Zmiana kolejności przejścia granicznego. Różniczkowanie i całkowanie szeregów. Istnienie i zbieżność rozwinięć Taylora, Maclaurina, Fouriera itd.
danielbr3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 30 sty 2019, o 15:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy

Przedzial zbieżności szeregu

Post autor: danielbr3 »

Pomoże mi ktoś to rozwiązać bo nie mam na to pomysłu. Mam znaleźć przedział zbieżności.
\(\displaystyle{ \sum_{1}^{\infty} \frac{x^n}{1-x^n} }\)
Na razie znalazłem tylko ze dla \(\displaystyle{ \left| x\right|>1 }\) nie jest spełniony warunek konieczny.
Ostatnio zmieniony 3 sty 2020, o 22:13 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości: na razie.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Przedzial zbieżności szeregu

Post autor: Janusz Tracz »

Możesz za pomocą kryterium ilorazowego z \(\displaystyle{ x^n}\) udowodnić, że dla \(\displaystyle{ \left| x\right|<1 }\) szereg jest zbieżny. Wszędzie poza o ile \(\displaystyle{ x \neq 1}\) lub \(\displaystyle{ x \neq -1}\) szereg nie spełnia warunku koniecznego.
danielbr3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 30 sty 2019, o 15:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy

Re: Przedzial zbieżności szeregu

Post autor: danielbr3 »

Teraz jeszcze w sumie wyszlo cos z d'Alemberta. Z tego chyba tez wychodzi poprawnie. Oczywiscie dla \(\displaystyle{ \left| x\right|<1 }\)

Dodano po 2 godzinach 21 minutach 17 sekundach:
Chciałbym poprosić o pomoc w jeszcze jednym zadaniu. Mam policzyc calke:
\(\displaystyle{ \int_{1}^{2} \left( \sum_{1}^{\infty} e ^{-nx} \right) }\)
Sprawdzilem zalozenia i na podstawie twierdzenie o calkowaniu szeregu funkcyjnego policzylem ze ma wartosc
\(\displaystyle{ \sum_{1}^{\infty} \frac{1}{n} \left( e ^{-n} -e ^{-2n}\right) }\)
Mam teraz jeszcze wykazac ze ta calka jest dodatnia i mniejsza od 0.5 i nie wiem jak sie za to zabrac.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Przedzial zbieżności szeregu

Post autor: Premislav »

Dobrze obliczyłeś. natomiast można było też (to chyba znacznie wygodniejsze) użyć wzoru na sumę szeregu geometrycznego i zwinąć
\(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{\infty}e^{-nx}=\frac{e^{-x}}{1-e^{-x}}}\), potem całkę liczy się łatwo przez podstawienie \(\displaystyle{ t=e^{-x}}\).

Natomiast z tej postaci, którą otrzymałeś, też można uzyskać dodatniość, gdyż każdy składnik tej sumy jest dodatni.
danielbr3
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 30 sty 2019, o 15:22
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 3 razy

Re: Przedzial zbieżności szeregu

Post autor: danielbr3 »

Dziękuje, rzeczywiście wtedy łatwo się to liczy.

Może mi ktoś sprawdzic jeszcze wynik innego przykladu.
Mam policzyc sumę szeregu: \(\displaystyle{ \sum_{1}^{\infty} \frac{\left( -1\right) ^{n} x ^{n+1} }{n\left( n+1\right) } }\)
Zastosowałem podwójnie twierdzenie o całkowaniu i różniczkowaniu szeregu potęgowego i wyszedł mi wynik \(\displaystyle{ x-x\ln\left( 1+x\right)-\ln\left( 1+x\right) }\)
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Przedzial zbieżności szeregu

Post autor: Premislav »

Jeżeli człowiek ma trochę obycia z szeregami Taylora znanych funkcji, to jasne jest, że ta suma wynosi
\(\displaystyle{ -\int_{0}^{x}\ln(1+t)\mbox{d}t=-\left((1+x)\ln(1+x)-x\right)}\)
co zgadza się z Twoim wynikiem.
ODPOWIEDZ