Pochodna sumy szeregu istnieje na całej osi liczbowej

Istnienie i ciągłość funkcji granicznej, jednostajna zbieżność. Zmiana kolejności przejścia granicznego. Różniczkowanie i całkowanie szeregów. Istnienie i zbieżność rozwinięć Taylora, Maclaurina, Fouriera itd.
aneta909811
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: 1 lut 2015, o 19:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 69 razy

Pochodna sumy szeregu istnieje na całej osi liczbowej

Post autor: aneta909811 »

Udowodnić, że pochodna sumy szeregu istnieje na całej osi liczbowej

\(\displaystyle{ \sum_{n=1 }^{\infty} \frac{\sin ^{2} \left( \sqrt{n} \cdot x \right) }{n ^{2} }}\)

Udowodniłam, że szereg jest jednostajnie zbieżny na mocy kryterium Dirichleta. Co mi to daje? Co to znaczy, że istnieje na całej osi liczbowej?
matmatmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2282
Rejestracja: 14 cze 2011, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 351 razy

Re: Pochodna sumy szeregu istnieje na całej osi liczbowej

Post autor: matmatmm »

To twierdzenie może się przydać:

Tw. Niech \(\displaystyle{ P\subset\RR}\) będzie przedziałem ograniczonym oraz \(\displaystyle{ f_n:P\rightarrow\RR}\) funkcją klasy \(\displaystyle{ C^1}\) dla \(\displaystyle{ n\in\NN}\). Jeśli szereg funkcyjny \(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{\infty}f_n'}\) jest jednostajnie zbieżny na \(\displaystyle{ P}\) oraz szereg liczbowy \(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{\infty}f_n(c)}\) jest zbieżny przy pewnym \(\displaystyle{ c\in P}\), to szereg funkcyjny \(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{\infty}f_n}\) jest jednostajnie zbieżny na \(\displaystyle{ P}\), jego suma jest funkcją klasy \(\displaystyle{ C^1}\) oraz \(\displaystyle{ \left( \sum_{n=1}^{\infty}f_n\right) '=\sum_{n=1}^{\infty}f_n'}\)

PS. W jaki sposób zastosowałaś kryterium Dirichleta? Nie widzę tego.
aneta909811
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 262
Rejestracja: 1 lut 2015, o 19:20
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 69 razy

Pochodna sumy szeregu istnieje na całej osi liczbowej

Post autor: aneta909811 »

Ale co mi to daje? Jak to ma się do udowodnienia, że pochodna sumy szeregu istnieje na całej osi liczbowej?-- 20 cze 2019, o 20:42 --Czy to wynika z tego, że funkcja jest klasy \(\displaystyle{ C^1}\) ?
matmatmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2282
Rejestracja: 14 cze 2011, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 351 razy

Re: Pochodna sumy szeregu istnieje na całej osi liczbowej

Post autor: matmatmm »

Funkcja klasy \(\displaystyle{ C^1}\) jest różniczkowalna...
ODPOWIEDZ