Suma szeregu potęgowego

Istnienie i ciągłość funkcji granicznej, jednostajna zbieżność. Zmiana kolejności przejścia granicznego. Różniczkowanie i całkowanie szeregów. Istnienie i zbieżność rozwinięć Taylora, Maclaurina, Fouriera itd.
Precelina
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 29
Rejestracja: 28 maja 2017, o 18:40
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Suma szeregu potęgowego

Post autor: Precelina »

\(\displaystyle{ \sum_{\infty}^{n=1} \dfrac{n+2}{n\cdot7^n} = \sum_{\infty}^{n=1} \dfrac{n+2}{n} \cdot {(\dfrac{1}{7})}^n}\)
\(\displaystyle{ x = \dfrac{1}{7}}\)

\(\displaystyle{ \sum_{\infty}^{n=1} \dfrac{n+2}{n} x^n}\)

\(\displaystyle{ \sum_{\infty}^{n=1} \dfrac{n+2}{n} x^n = S(x) / ()'


S'(x)= \sum_{\infty}^{n=1} (n+2)x^{n-1}}\)


I tutaj mam problem bo dalej nie mam pojęcia jak złożyć tę sumę w konkretny wzór aby potem scałkować obustronnie :/
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5220 razy

Re: Suma szeregu potęgowego

Post autor: Premislav »

Wskazówka:
\(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{\infty} \frac{n+2}{n}x^n= \sum_{n=1}^{\infty}x^n+2 \sum_{n=1}^{+\infty}\frac 1 n x^n}\)
Pierwszą część zwijasz ze wzoru na sumę szeregu geometrycznego, drugą wyliczasz ze scałkowania stronami równości \(\displaystyle{ 2\sum_{n=1}^{+\infty}x^{n-1}=\frac{2}{1-x}}\) tam, gdzie można.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Suma szeregu potęgowego

Post autor: Janusz Tracz »

Abstrahując od tego, że zamiast \(\displaystyle{ \sum_{ \infty }^{n=1}}\) powinno być \(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{ \infty }}\) (domyślam się, że to zwykła literówka) to procedura jest dobra ale można trochę zmienić kolejność działań i zacząć od przekształcania problemu. Nie uważam też, że istnieje tylko jedno słuszne rozwiązanie, ba można to zrobić na co najmniej cztery sposoby. Pójdę jednak Twoją ścieżką rozumowania. Rozważmy sumę:

\(\displaystyle{ S(x)= \sum_{n=1}^{ \infty } \frac{n+2}{n}x^n}\)

ale zamiast rzucać się od razu na problem rozbijmy go na dwa mniejsze (w promieniu zbieżności):

\(\displaystyle{ S(x)= \sum_{n=1}^{ \infty } \frac{n+2}{n}x^n=\sum_{n=1}^{ \infty }x^n+2\sum_{n=1}^{ \infty } \frac{x^n}{n}}\)

Każdą z tych sum można łatwo wyznaczyć pierwsza to zwykła suma szeregu geometrycznego druga idzie przez scałkowanie wystarczy zapisać, że:

\(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{ \infty } \frac{x^n}{n}= \sum_{n=1}^{ \infty } \int_{0}^{x}\xi^{n-1} \mbox{d}\xi= \int_{0}^{x}\sum_{n=1}^{ \infty } \xi^{n-1} \mbox{d}\xi=...}\)

(całkujesz sumę szeregu geometrycznego). Wszystkie obliczenia są wykonywane z założenia w promieniu zbieżności, po drodze powołałem się też na twierdzenie o całkowaniu szeregu potęgowego.

PS Widzę, że Premislav mnie wyprzedził to podsyłam Ci dodatkowo inną metodę ZABURZANIE SUM
ODPOWIEDZ