Element optymalny funkcji parzystej

Przybliżanie, metoda najmniejszych kwadratów, wielomiany interpolacyjne i inne.
Szalonapralka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 27 kwie 2020, o 17:45
Płeć: Mężczyzna
wiek: 20
Podziękował: 2 razy

Element optymalny funkcji parzystej

Post autor: Szalonapralka »

Niech\(\displaystyle{ X=C_{[-a,a]}}\) oraz \(\displaystyle{ u ∈ X}\) będzie dowolną funkcją parzystą (nieparzystą). Niech \(\displaystyle{ h^*}\) będzie elementem optymalnym dla funkcji u w skończenie wymiarowej przestrzeni \(\displaystyle{ V}\) spełniającej warunek Haara. Czy u również jest funkcją parzystą (nieparzystą)?

Podejrzewam, ze odpowiedź będzie pozytywna, ale nie wiem jak to pokazać. Oczywiście wiem czym jest funkcja parzysta, znam warunek Haara, wiem czym jest element optymalny. Wszystko sobie rozpisałem ale przydałaby mi się jakaś delikatna wskazówka bo nie wiem jak rozpocząć dowód.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Element optymalny funkcji parzystej

Post autor: janusz47 »

Odpowiedz jest pozytywna.

Funkcja \(\displaystyle{ f\in C([-1, 1]) }\) jest parzysta, to znaczy \(\displaystyle{ f(-x) = f(x) }\)

i załóżmy, że jej element \(\displaystyle{ h^{*} = w (x) }\) jest wielomianem optymalnym dla \(\displaystyle{ f. }\)

Wtedy wielomian \(\displaystyle{ w_{1}(x) = w(-x) }\) jest wielomianem też optymalnym, bo dla każdego \(\displaystyle{ x\in [-1, \ \ 1] }\) mamy

\(\displaystyle{ f(x) - w_{1}{x} = f(-x) - w(-x), }\)

a stąd

\(\displaystyle{ \parallel f - w_{1} \parallel_{C} \ \ = \parallel f - w \parallel_{C}.}\)

Ponieważ wielomian optymalny jest wyznaczony jednoznacznie, to \(\displaystyle{ w_{1} = w }\) czyli \(\displaystyle{ w }\) jest parzysty.
ODPOWIEDZ