Niepewność pomiarowa

Przybliżanie, metoda najmniejszych kwadratów, wielomiany interpolacyjne i inne.
albanczyk123456
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 82
Rejestracja: 10 maja 2017, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdzieś
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 11 razy

Niepewność pomiarowa

Post autor: albanczyk123456 »

Mam pytanie odnoście regresji liniowej i z nią związanej niepewności pomiarowej. Mam serię 10 pomiarów postaci \(\displaystyle{ (x_{i}, y_{i})}\) oraz ich pewne niepewności \(\displaystyle{ \Delta x, \Delta y}\). Przy użyciu regresji liniowej ( jeśli jest taka potrzeba, możemy założyć skorzystanie z metody najmniejszych kwadratów) mam wyznaczyć prostą \(\displaystyle{ y=ax+b}\) i dalej na podstawie wartości współczynnika \(\displaystyle{ a}\) wyznaczyć szukaną wielkość fizyczną. Jak powinno wyglądać w tej sytuacji wyznaczenia niepewności pomiaru współczynnika \(\displaystyle{ a}\)? Program który był sugerowany do rozwiązania zadania podał niepewność współczynnika na podstawie samej serii punktów. Literatura również podaje wzory z wykorzystaniem tylko serii pomiarów. Według mojego przekonania na niepewność pomiaru \(\displaystyle{ a}\) powinny mieć wpływ niepewności \(\displaystyle{ \Delta x, \Delta y}\) gdyż na ich podstawie wyznaczamy współczynnik \(\displaystyle{ a}\).
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Niepewność pomiarowa

Post autor: janusz47 »

Co innego jest wyznaczenie prostej regresji dla \(\displaystyle{ 10 }\) pomiarów, a co innego niepewności bezwzględnej czy względnej pomiaru \(\displaystyle{ a }\) na podstawie tych \(\displaystyle{ 10 }\) wyników pomiarów.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z serią pomiarów obarczonych błędami przypadkowymi i niepewnościami standardowymi.

W drugim przypadku mamy do czynienia z ocenami błędu maksymalnego w pomiarach pośrednich.
ODPOWIEDZ