Wykaż zbieżność kwadratową

Przybliżanie, metoda najmniejszych kwadratów, wielomiany interpolacyjne i inne.
cis123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 177
Rejestracja: 27 paź 2015, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 16 razy

Wykaż zbieżność kwadratową

Post autor: cis123 »

Niech:
\(\displaystyle{ f(x) = \frac{1}{1+x^{2}} - \frac{1}{2}}\)
\(\displaystyle{ x^{*} = 1}\)

1) Czy metoda Newtona będzie lokalnie zbieżna kwadratowo do \(\displaystyle{ x^{*}}\)?
2) Wykaż, że jeśli \(\displaystyle{ x_{0} = 2}\), to iteracja postaci \(\displaystyle{ x_{n+1} = x_{n} + 2f(x_{n})}\) jest kwadratowo zbieżna do \(\displaystyle{ x^{*}}\)

1)
Czy tutaj wystarczy pokazanie, że \(\displaystyle{ f(x^{*}) = 0}\) oraz \(\displaystyle{ f'(x^{*}) \neq 0}\)? Czy to tylko da nam zbieżność liniową i musimy jeszcze pokazać, że istnieje takie \(\displaystyle{ C > 0}\), że
\(\displaystyle{ |x_{n+1} - x^{*}| \le C \cdot |x_{n} - x^{*}|^{2}}\)

2)
\(\displaystyle{ |x_{n+1} - x^{*}| = |x_{n} + \frac{2}{1+x^{2}} - 2| = | \frac{x_{n}(x_{n} - 1)^{2}}{x_{n}^{2} + 1} | \le |x_{n}(x_{n} - 1)^{2}| \le |x_{n}| \cdot |x_{n}-1|^{2}}\)

Teraz wypadałoby znaleźć stałą \(\displaystyle{ C > 0}\), że \(\displaystyle{ |x_{x}| \le C}\). Co mogę podstawić pod C?
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Wykaż zbieżność kwadratową

Post autor: janusz47 »

Mamy wykazać nierówność:

\(\displaystyle{ \parallel x_{k+1} - 1\parallel \leq C \parallel x_{k} - 1\parallel ^2 , \ \ \forall_{k\in \mathbb{N}}}\)

Lemat o lokalnym szacowaniu funkcji i pochodnej

Istnieje dostatecznie małe \(\displaystyle{ \delta >0}\), że dla każdego \(\displaystyle{ x^{*}\in \mathcal{K}(x^{*}, \delta)}\) zachodzi:

1. \(\displaystyle{ \parallel f^{'}(x) \parallel \leq 2\parallel f^{'}(x^{*}) \parallel,}\)

2. \(\displaystyle{ \parallel f^{'}(x)^{-1} \parallel \leq 2\parallel f^{'}(x^{*})^{-1} \parallel,}\)

3. \(\displaystyle{ \frac{1}{2\parallel f^{'}(x^{*})\parallel}\parallel x - x^{*}\parallel \leq \parallel f(x) \parallel \leq 2\parallel f'(x^{*}) \parallel \cdot \parallel x - x^{*}\parallel.}\)

Na wstępie wybierzmy \(\displaystyle{ \delta>0}\), tak że dla \(\displaystyle{ x\in \mathcal{K}(1, \delta)}\) zachodzi lemat o oszacowaniu pochodnej.

Oznaczmy \(\displaystyle{ e_{k} = x_{k} -1}\)

Ze wzoru Newtona:

\(\displaystyle{ e_{k+1} = e_{k} - f^{'}(x_{k})^{-1}\cdot f(x_{k})}\)

\(\displaystyle{ e_{k+1} = e_{k} - \frac{(1+x^2)^2}{2x}\cdot \left( \frac{1}{1+x^2} -\frac{1}{2}\right) = e_{k} - \frac{2(1+x^2)-(1+x^2)^2}{4x}=\\ =e_{k}-\frac{2 + 2x^2-1 -2x^2 -x^4}{4x}= e_{k} - \frac{1- x^4}{4x}}\)

Na mocy założeń i lematu o wartości średniej

\(\displaystyle{ f(x_{k+1}) = f(x_{k}) - f(1) = \int_{0}^{1}f'(1 + t(x_{k} -1)dt = \int_{0}^{1}f'(1 + te_{k})e_{k} dt.}\)

Zatem

\(\displaystyle{ e_{k+1} = e_{k} - f^{'}(x_{k})^{-1}\int_{0}^{1}f'(1+ te_{k})e_{k}dt = f^{'}(x_{k})^{-1}\int_{0}^{1}(f^{'}(x_{k}) - f^{'}(1+ te_{k})e_{k}dt}\)

Korzystając z lipschitzowskości i jeszcze raz z lematu o oszacowaniu pochodnej:

\(\displaystyle{ \parallel e_{k+1} \parallel \leq \parallel f^{'}(x_{k})^{-1}\parallel \int_{0}^{1}\parallel f'(x_{k})- f^{'}(1 +te_{k})\parallel \parallel e_{k}\parallel dt \leq 2 \parallel f^{'}(1)^{-1}\parallel \\ \parallel e_{k}\parallel^2 \int_{0}^{1}(1 -t)dt = C \parallel e_{k}\parallel^2}\)

Stąd możemy obliczyć wartość stałej \(\displaystyle{ C}\)

\(\displaystyle{ f^{'}(1)^{-1}= \frac{(1+1)^2}{2\cdot 1}= \frac{4}{2}= 2.}\)

\(\displaystyle{ \parallel f^{'}(1)^{-1}\parallel = 2.}\)

\(\displaystyle{ \int_{0}^{1}(1-t)dt = \left[t - \frac{1}{2}t^2\right]_{0}^{1}= 1 - \frac{1}{2}\cdot 1^2 = 1-\frac{1}{2} = \frac{1}{2}.}\)

\(\displaystyle{ \parallel e_{k+1} \parallel \leq 2\cdot 2 \cdot \frac{1}{2} \cdot \parallel e_{k}\parallel^2}\)

\(\displaystyle{ \parallel e_{k+1} \parallel \leq 2 \cdot \parallel e_{k}\parallel^2}\)

Jeżeli \(\displaystyle{ 2\delta < 1,}\) czyli \(\displaystyle{ \delta < \frac{1}{2}}\) to

\(\displaystyle{ \parallel e_{k+1} \parallel \leq 2 \cdot \parallel e_{k}\parallel^2 = 2\parallel e_{k}\parallel \cdot \parallel e_{k} \parallel \leq 2 \delta \parallel e_{k}\parallel.}\)
cis123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 177
Rejestracja: 27 paź 2015, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 16 razy

Re: Wykaż zbieżność kwadratową

Post autor: cis123 »

Te całki mnie trochę przerażają. Czy jeśli w 1) doprowadziłem do czegoś takiego:

\(\displaystyle{ |x_{n} - 1|^{2} \cdot \left| \frac{x_{n}^{2} + 2x_{n} - 1}{4x_{n}} \right|}\)

to mogę jakoś oszacować z góry \(\displaystyle{ \left| \frac{x_{n}^{2} + 2x_{n} - 1}{4x_{n}} \right|}\)?
Miałem wyznaczyć lokalną zbieżność, więc mogę po prostu wziąć sobie jakieś otoczenie \(\displaystyle{ (1- \alpha , 1+ \alpha )}\) i powiedzieć, że da się to oszacować przez pewną stałą?

Czy mógłbyś mi powiedzieć jeszcze jak zrobić 2)?
Ostatnio zmieniony 19 lut 2019, o 22:21 przez cis123, łącznie zmieniany 1 raz.
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Wykaż zbieżność kwadratową

Post autor: janusz47 »

Tak samo jak dla \(\displaystyle{ x^{*} = 1.}\)

Popraw swój zapis.
cis123
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 177
Rejestracja: 27 paź 2015, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 16 razy

Re: Wykaż zbieżność kwadratową

Post autor: cis123 »

Poprawiłem.

W 2) faktycznie można jako C przyjąć 1
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Wykaż zbieżność kwadratową

Post autor: janusz47 »

Oczywiście - zrozumiałeś.
ODPOWIEDZ