Całka trapezowa z zadanej funkcji

Przybliżanie, metoda najmniejszych kwadratów, wielomiany interpolacyjne i inne.
artur12312
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 30 sty 2019, o 20:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa

Całka trapezowa z zadanej funkcji

Post autor: artur12312 »

Treść zadania:
Dla podanego stabelaryzowanego zbioru danych \(\displaystyle{ y=f(x)}\) metodą najmniejszych kwadratów
przeprowadzić aproksymację numeryczną w celu otrzymania jawnej postaci funkcji 3-rzędu \(\displaystyle{ f(x)}\). Następnie obliczyć całkę metodą trapezów dla przedziału \(\displaystyle{ \left\langle 4,6 \right\rangle}\). Określić liczbę niezbędnych kroków iteracji, aby otrzymać wynik z dokładnością \(\displaystyle{ < 0,001}\).
Zbiór danych: \(\displaystyle{ (x,y): (1,-200), (2,-144), (4,28), (5,60), (6,-40)}\)
Przeprowadziłem aproksymacje i otrzymałem poprawną funkcję \(\displaystyle{ f(x)=3 x^{3} +2 x^{2} -3 x +10}\), ale nie wiem jak się zabrać za tą całkę trapezową.

Wiem, że
\(\displaystyle{ h= \frac{b-a}{n}}\) i otrzymamy w ten sposób n+1 węzłów(łącznie z granicami całkowania)
a następnie: \(\displaystyle{ \int_{a}^{b}f(x)dx \approx h\left( \frac{fa}{2}+ \sum_{i=2}^{n}fi+ \frac{fb}{2} \right)}\) gdzie fa i fb stanowią wartosć funkcji w dolnej i górnej granicy całkowania.
Ile u mnie wynosi "n"? Tyle co par danych, czyli 5?
Ostatnio zmieniony 30 sty 2019, o 23:50 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj LaTeXa do wszystkich wyrażeń matematycznych.
ODPOWIEDZ