Dla danej tabelki

Przybliżanie, metoda najmniejszych kwadratów, wielomiany interpolacyjne i inne.
max123321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3394
Rejestracja: 26 maja 2016, o 01:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 981 razy
Pomógł: 3 razy

Dla danej tabelki

Post autor: max123321 »

Dla danej tabelki:
\(\displaystyle{ \begin{array}{|c|c|c|c|}\hline
x_k & f(x_k) & f'(x_k) & f''(x_k) \\ \hline
0 & 0 & - & - \\
1 & -1& -2 & 12 \\
2 & 11 & - & - \\ \hline
\end{array}}\)

znajdź współczynniki wielomianu interpolacyjnego Hermita \(\displaystyle{ w}\) stopnia nie większego niż cztery w bazie Newtona związanej z węzłami interpolacji przy pomocy algorytmu różnic dzielonych.

Jak to zrobić??
Ostatnio zmieniony 27 cze 2018, o 01:53 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
szw1710

Re: Dla danej tabelki

Post autor: szw1710 »

Robi się taki diagram trójkątny. Zapisanie tego tutaj przekracza moje możliwości czasowe. Ogólnie zadanie jest trywialne.

Jeśli znasz to podejście dla wzoru Newtona, przejście na wzór Hermite'a będzie łatwe. Tutaj węzeł \(\displaystyle{ 1}\) zapisujesz trzykrotnie. W różnicach rzędu drugiego będzie tam \(\displaystyle{ f'(1)}\) zaś w różnicy rzędu \(\displaystyle{ 3}\) będzie tam \(\displaystyle{ \frac{f^{\prime\prime}(1)}{2}.}\) Poza tym różnice wyznaczamy jak dla diagramu we wzorze Newtona.

Odp. \(\displaystyle{ w(x)=\frac{{{x}^{4}}}{2}+\frac{11\cdot {{x}^{3}}}{2}-\frac{27\cdot {{x}^{2}}}{2}+\frac{13\cdot x}{2}.}\)

Zrobienie diagramu zajęło mi pół minuty. To naprawdę proste. Nie linkuję skana, bo to niedozwolone.

Co do wzoru Newtona, spójrz na mój blog:

Kod: Zaznacz cały

http://byc-matematykiem.pl/tajniki-interpolacji-czesc-5/


Szczegóły Twojego zadania omówione są w książce Chenney'a Analiza numeryczna na str. 322-323.
ODPOWIEDZ