Rząd grupy izometrii własnych bryły

Grupy, pierścienie, ciała, rozkładalność, klasyczne struktury algebraiczne...
Kate2410

Rząd grupy izometrii własnych bryły

Post autor: Kate2410 »

Witam mam problem z tym zadaniem:
Sklejamy podstawami dwa przystające ostrosłupy prawidłowe dwunastokątne i otrzymujemy bryłę \(\displaystyle{ B}\). Korzystajac z twierdzenia o orbicie i stabilizatorze oblicz rząd grupy \(\displaystyle{ G}\) izomerii własnych bryły \(\displaystyle{ B}\) .

Obliczyłam liczbę izometrii własnych dwunastokąta foremnego i wyszło mi \(\displaystyle{ 24}\) (\(\displaystyle{ Orb(x)=12 }\) i \(\displaystyle{ G _{x}=2 , bo(id, symetria ) }\).
Niestety nie wiem jak to przełożyć na całą bryłe. Stwierdziłam, że mamy też \(\displaystyle{ id}\) \(\displaystyle{ symetrie}\) \(\displaystyle{ wzgledem}\) \(\displaystyle{ płaszczyzny}\) stąd pomnożyłam wynik razy \(\displaystyle{ 2}\). Finalnie wyszło mi \(\displaystyle{ 48}\).
Czy moje rozumowanie jest poprawne?
Konieczne jest to, aby wykazać liczbę izometrii korzystając z orbity i stabilizatora nie można przedstawić rozumowania nie wykorzystując tego.
Awatar użytkownika
Gosda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 340
Rejestracja: 29 cze 2019, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oulu
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 60 razy

Re: Rząd grupy izometrii własnych bryły

Post autor: Gosda »

Niech \(\displaystyle{ G}\) oznacza grupę automorfizmów bryły, ustalmy wierzchołek \(\displaystyle{ x}\) jednej z piramid. Każdy automorfizm posyła go albo na siebie, albo na wierzchołek drugiego ostrosłupa, więc \(\displaystyle{ |G \cdot x| = 2}\). Zastanówmy się teraz nad stabilizatorem. Ustalmy jeszcze parę wierzchołków \(\displaystyle{ y, z}\) należących do dwunastokąta - podstawy ostrosłupów. Każdy element grupy, który trzyma \(\displaystyle{ x}\), przenosi \(\displaystyle{ y}\) na jeden z dwunastu wierzchołków, natomiast \(\displaystyle{ z}\) na jednego z dwóch sąsiadów obrazu \(\displaystyle{ y}\). Więc stabilizator ma \(\displaystyle{ 12 \cdot 2}\) elementów.

Z twierdzenia o orbicie i stabilizatorze, \(\displaystyle{ |G| = |G\cdot x| \cdot |G_x| = 2 \cdot 2 \cdot 12 = 48}\).
Kate2410

Re: Rząd grupy izometrii własnych bryły

Post autor: Kate2410 »

A co z orbitą ? Nie rozumiem dlaczego u ciebie jest to tylko \(\displaystyle{ 2}\).
Awatar użytkownika
Gosda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 340
Rejestracja: 29 cze 2019, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oulu
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 60 razy

Re: Rząd grupy izometrii własnych bryły

Post autor: Gosda »

Bo z wierzchołka ostrosłupa wychodzi dwanaście krawędzi, więc jego obraz też musi łączyć się z dwunastoma innymi wierzchołkami. A takich wierzchołków jest całe dwa.
ODPOWIEDZ