Izomorfizm grup

Grupy, pierścienie, ciała, rozkładalność, klasyczne struktury algebraiczne...
Awatar użytkownika
schnier
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 26 sty 2018, o 18:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sunnyvale Trailer Park
Podziękował: 3 razy

Izomorfizm grup

Post autor: schnier »

Czy żeby stwierdzić izomorfizm grup, wystarczy pokazać, że ciąg odpowiadający rzędom elementów jednej z tych grup i ciąg odpowiadający rzędom elementów drugiej z tych grup są permutacjami tego samego zbioru? Coś takiego przyszło mi do głowy w trakcie rozwiązywania prostych zadań o izomorfizmie grup, jednak nie potrafię tego uzasadnić. Proszę o elementarne wytłumaczenie.-- 8 cze 2019, o 10:15 --Nie widzę opcji edycji poprzedniego posta, dlatego piszę kolejnego.

Rozważałem izomorfizmy między grupą czwórkową Kleina a \(\displaystyle{ Z_2 \times Z_2}\) oraz między \(\displaystyle{ Z_6}\) a \(\displaystyle{ Z_3 \times Z_2}\). W pierwszym przypadku zadałem bijekcję dla każdego elementu, a w drugim skorzystałem z chińskiego twierdzenia o resztach i wskazałem bijekcję \(\displaystyle{ x \rightarrow (xmod3, xmod2)}\). Zastanawiam się, czy to, że rzędy w grupie czwórkowej Kleina to \(\displaystyle{ \left( 1, 2, 2, 2\right)}\) i że rzędy w \(\displaystyle{ Z_2 \times Z_2}\) to \(\displaystyle{ \left( 1, 2, 2, 2\right)}\) już zapewnia istnienie takiej bijekcji. Tak samo dla \(\displaystyle{ Z_6}\) i \(\displaystyle{ Z_3 \times Z_2}\). Czy w ogólnym przypadku to wystarcza?
Awatar użytkownika
Gosda
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 340
Rejestracja: 29 cze 2019, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oulu
Podziękował: 42 razy
Pomógł: 60 razy

Re: Izomorfizm grup

Post autor: Gosda »

Nie, nie wystarcza. Rozważ multiplikatywną grupę Heisenberga macierzy \(\displaystyle{ 3 \times 3}\) z jedynkami na przekątnej i zerami pod nią nad ciałem \(\displaystyle{ p}\)-elementowym oraz grupę \(\displaystyle{ (\mathbb Z/p) \oplus (\mathbb Z/p) \oplus (\mathbb Z/p)}\). Standardowe hokus-pokus pokazuje, że wszystkie nieneutralne elementy w tych grupach mają rząd \(\displaystyle{ p}\), ale jedna jest abelowa, a druga nie. Stąd brak izomorfizmu.
ODPOWIEDZ