Ile jest dziekników zera

Grupy, pierścienie, ciała, rozkładalność, klasyczne struktury algebraiczne...
zuzkowo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 22 maja 2018, o 13:02
Płeć: Kobieta
Podziękował: 3 razy

Ile jest dziekników zera

Post autor: zuzkowo »

Witam,
Proszę o pomoc w zadaniu:
Ile jest dzielników zera w \(\displaystyle{ \ZZ_{265}}\)?
Wiem, że \(\displaystyle{ \ZZ_{265}= \ZZ_{5} \times \ZZ_{53}}\). Są to liczby pierwsze, więc dzielnikami zera będą pary: \(\displaystyle{ (k,0)}\) dla \(\displaystyle{ k=1,...,4}\) i \(\displaystyle{ (0,m)}\) dla \(\displaystyle{ m=1,...,52}\). Zatem dzielników zera byłoby \(\displaystyle{ 4+52=56}\).
I tutaj pytanie, czy parę \(\displaystyle{ (0,0)}\) też należy traktować jako dzielnik zera i wówczas wszystkoch dzielników będzie \(\displaystyle{ 57}\)?
Ostatnio zmieniony 23 sie 2018, o 13:00 przez Kaf, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Całe wyrażenia matematyczne umieszczaj w tagach [latex] [/latex].
Kaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 826
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 11:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 187 razy

Re: Ile jest dziekników zera

Post autor: Kaf »

Tak, element zerowy pierścienia to też dzielnik zera.
zuzkowo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 22 maja 2018, o 13:02
Płeć: Kobieta
Podziękował: 3 razy

Re: Ile jest dziekników zera

Post autor: zuzkowo »

Dziękuję!
W takim razie mam jeszcze jedno pytanie, jeśli mamy pierścień \(\displaystyle{ \ZZ_{p} \times \ZZ_{p}}\) gdzie \(\displaystyle{ p}\) - liczba pierwsza, to mamy liczbę dzielników zera: \(\displaystyle{ p-1+p-1=2p-2}\). Idąc rozumowaniem z poprzedniego zadania wynika to z par \(\displaystyle{ (0,p)}\) i \(\displaystyle{ (p,0)}\). Gdybyśmy w tym wypadku uwzględnili parę \(\displaystyle{ (0,0)}\) dostalibyśmy libzbę dzielników zera równą \(\displaystyle{ 2p-1}\). Bardzo proszę o wyjaśnienie.
Ostatnio zmieniony 23 sie 2018, o 14:03 przez Kaf, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Kaf
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 826
Rejestracja: 8 wrz 2013, o 11:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Pomógł: 187 razy

Re: Ile jest dziekników zera

Post autor: Kaf »

W tym pierścieniu jest \(\displaystyle{ 2p-1}\) dzielników zera, jak sama zauważyłaś. Co w tym dziwnego?

Może dopowiem: niektórzy przyjmują konwencję, że \(\displaystyle{ 0}\) nie jest dzielnikiem zera, ale raczej jest to mniejszość, bo z tą konwencją wysłowienie niektórych twierdzeń jest "mniej zręczne".
zuzkowo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 22 maja 2018, o 13:02
Płeć: Kobieta
Podziękował: 3 razy

Re: Ile jest dziekników zera

Post autor: zuzkowo »

Już wszystko jasne korzystam ze zbioru zadań i w odpowiedziach miałam właśnie \(\displaystyle{ 2p-2}\) i stąd brały się moje wątpliwości.
ODPOWIEDZ