Problem z lematem Burnside'a

Grupy, pierścienie, ciała, rozkładalność, klasyczne struktury algebraiczne...
tangerine11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 23 paź 2015, o 12:31
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Mielec
Podziękował: 14 razy

Problem z lematem Burnside'a

Post autor: tangerine11 »

Myślałam że już zrozumiałam ten lemat, niestety coś mi nie działa chociaż zadanie jest proste :/

Ile istotnie różnych naszyjników złożonych z \(\displaystyle{ 8}\) koralików można utworzyć,
jesli koraliki sa tylko białe i czarne oraz w naszyjniku powinno byc
więcej koralików białych niż czarnych.

Więc mam grupę \(\displaystyle{ G}\) złożoną z\(\displaystyle{ \left\{ 16 \right\}}\) elementów - \(\displaystyle{ \left\{ id, o_{1}, ..., o_{7}, 4S_{b}, 4S_{w}\right\}}\)
No to są trzy przypadki:

1) Jeden czarny: (zliczam elementy \(\displaystyle{ Fixg}\)) i mam \(\displaystyle{ 8 (id)}\) \(\displaystyle{ +}\) \(\displaystyle{ 4 (S_{w}}\))
2) Dwa czarne: \(\displaystyle{ 28 (id) + 4 (o_{4}) + 4 (S_{b}) + 4 (S_{w})}\)
3) Trzy czarne: \(\displaystyle{ 56+3(o_{3})+6(s_{w})}\)

I w takim układzie jest \(\displaystyle{ N= \frac{1}{16} \left| 12+40+65\right| = \frac{117}{16}}\) , więc oczywiście jest źle.

Pomógłby mi ktoś znaleźć błąd?
Awatar użytkownika
leg14
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3132
Rejestracja: 5 lis 2014, o 20:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Radom
Podziękował: 154 razy
Pomógł: 475 razy

Re: Problem z lematem Burnside'a

Post autor: leg14 »

Może najpierw wytłumacz swój to krozumowania"?
tangerine11
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 207
Rejestracja: 23 paź 2015, o 12:31
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Mielec
Podziękował: 14 razy

Re: Problem z lematem Burnside'a

Post autor: tangerine11 »

Lemat:
\(\displaystyle{ N= \frac{1}{\left| G\right| } \sum_{g \in G}^{} |Fixg|}\)

\(\displaystyle{ N}\)-liczba orbit
\(\displaystyle{ |Fixg|}\)-liczba elementów stałych


\(\displaystyle{ G = \left\{ id, o_{1}, ..., o_{7}, 4S_{b}, 4S_{w}\right\}}\), \(\displaystyle{ o}\) to obroty, \(\displaystyle{ S_{b}}\) to symetrie względem boków, \(\displaystyle{ S_{w}}\) względem wierzchołków

1) Jeden czarny: (zliczam elementy \(\displaystyle{ Fixg}\)) i mam \(\displaystyle{ 8 (id) + 4 (S_{w})}\)
Dla identyczności jest 8 punktów stałych, dodatkowo każda symetria przechodząca przez czarny wierzchołek go nie rusza, stąd 4
2) Dwa czarne: \(\displaystyle{ 28 (id)}\) \(\displaystyle{ {8 \choose 2} + 4 (o_{4})}\) (to jest obrót o 180, dobieram te naprzeciwko więc na 4 sposoby mogę to zrobić) + \(\displaystyle{ 4 (S_{b})}\) (symetria względem osi przechodzącej przez dwa boki więc dobieram te koraliki symetrycznie)+ \(\displaystyle{ 4 (S_{w})}\) (oś przechodząca przez dwa wierzchołki, jedna możliwość że na tej osi, a trzy że po przeciwległych stronach)
3) Trzy czarne: \(\displaystyle{ 56+3(o_{3})+6(s_{w})}\)-- 13 sty 2018, o 03:07 --Ok, chyba już widzę swój błąd. W takim razie wynik byłby \(\displaystyle{ \frac{114}{6} = 19}\), jeżeli ktoś zechciałby to potwierdzić lub zanegować to byłabym wdzięczna
Awatar użytkownika
arek1357
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5745
Rejestracja: 6 gru 2006, o 09:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: blisko
Podziękował: 130 razy
Pomógł: 526 razy

Re: Problem z lematem Burnside'a

Post autor: arek1357 »

Proponuję indeksy cyklowe...
ODPOWIEDZ