Zbadaj, czy istnieje podana granica.

Wyznaczanie granic funkcji. Ciągłość w punkcie i ciągłość jednostajna na przedziale. Reguła de l'Hospitala.
guserd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 38
Rejestracja: 17 kwie 2021, o 09:01
Płeć: Mężczyzna
wiek: 20
Podziękował: 18 razy

Zbadaj, czy istnieje podana granica.

Post autor: guserd »

Zbadaj, czy istnieje podana granica. Jeśli tak, oblicz ją. Nie możesz korzystać z reguły d'Hospital'a.
1) \(\displaystyle{ \lim_{x\to2} \frac{x^{2} - 5x + 6}{x^{2}-7x+10}}\)

Granica wynosi \( \frac{1}{3} \), zapisałem licznik i mianownik w inny sposób i skróciłem \( x-2 \) i podstawiłem \( 2 \). Nie rozumiem tylko zbytnio jak moje "badanie" powinienem zapisać. (bo chyba najpierw powinienem zbadać, a poźniej obliczyć granicę) Wydaje mi się, że nie wystarczy zapisanie przekształceń, tylko prawdopodobnie muszę skorzystać z definicji granicy funkcji, ale zbytnio jej nie rozumiem. Zwłaszcza części z ciągiem, który zbiega do wartości granicy funkcji. Nie jestem też pewien czy z tego powinienem skorzystać. Jak powinno więc wyglądać te badanie?
Ostatnio zmieniony 7 cze 2021, o 21:32 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Kartezjusz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7330
Rejestracja: 14 lut 2008, o 08:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Z Bielskia-Białej
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 961 razy

Re: Zbadaj, czy istnieje podana granica.

Post autor: Kartezjusz »

Najpierw tymi przekształceniami pokazujesz, że jeśli granica istnieje, to wartość może wynieść tylko 1/3. Później badamy granicę modułu różnicy. im x jest bliżej 2 tym granica powinna być mniejsza od pewnego miejsca.
matmatmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2282
Rejestracja: 14 cze 2011, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 351 razy

Re: Zbadaj, czy istnieje podana granica.

Post autor: matmatmm »

Kartezjusz pisze: 8 cze 2021, o 10:58 Najpierw tymi przekształceniami pokazujesz, że jeśli granica istnieje, to wartość może wynieść tylko 1/3.
Wcale nie. Można bezpośrednio stwierdzić, że granica istnieje i wynosi \(\displaystyle{ 1/3}\).
Później badamy granicę modułu różnicy. im x jest bliżej 2 tym granica powinna być mniejsza od pewnego miejsca.
W związku z tym co napisałem wyżej, nie trzeba już nic więcej badać.


Już wyjaśniam, jak "porządnie" uzasadnić istnienie i wartość takiej granicy:

Oznaczmy \(\displaystyle{ f(x)=\frac{x^2-5x+6}{x^2-7x+10}=\frac{(x-2)(x-3)}{(x-2)(x-5)}}\). Przede wszystkim dziedzina funkcji \(\displaystyle{ f}\) to \(\displaystyle{ \RR\setminus\{2,5\}}\). W tym miejscu pamiętając o dziedzinie możemy skrócić przez wspólny czynnik \(\displaystyle{ (x-2)}\) i dostajemy, że \(\displaystyle{ f(x)=\frac{x-3}{x-5}}\) dla \(\displaystyle{ x\in\RR\setminus\{2,5\}}\). Pomocniczo wprowadzę sobie funkcję \(\displaystyle{ F}\) o takim samym wzorze co \(\displaystyle{ f}\), ale o innej dziedzinie: \(\displaystyle{ F(x)=\frac{x-3}{x-5}}\) dla \(\displaystyle{ x\in\RR\setminus\{5\}}\). Zauważamy, że funkcja \(\displaystyle{ F}\) jest ciągła w każdym punkcie swojej dziedziny i w szczególności w punkcie \(\displaystyle{ 2}\). Ponieważ \(\displaystyle{ 2}\) nie jest punktem izolowanym dziedziny funkcji \(\displaystyle{ F}\), ciągłość w tym punkcie jest równoważna istnieniu granicy równej wartości w tym punkcie tzn.
\(\displaystyle{ \lim_{x\to 2}F(x)=F(2)=\frac{1}{3}}\). Na koniec stwierdzamy, że granica \(\displaystyle{ \lim_{x\to 2}f(x)}\) także istnieje i wynosi \(\displaystyle{ \lim_{x\to 2}F(x)}\), ponieważ funkcja \(\displaystyle{ f}\) jest zawężeniem funkcji \(\displaystyle{ F}\) do zbioru \(\displaystyle{ \RR\setminus\{2,5\}}\), a liczba \(\displaystyle{ 2}\) jest punktem skupienia tego zbioru.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4065
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1392 razy

Re: Zbadaj, czy istnieje podana granica.

Post autor: Janusz Tracz »

Ja bym powiedział, że wstępne obliczenia dają nam jedynie kandydata na wynik granicy. Jeśli po drodze nie powołujemy się na nic to takie uzasadnienie istnienia raczej nie jest formalne. Potem badanie granicy modułu różnicy jest moim zdaniem bezcelowe (no chyba, że ten kawałek zrobimy formalnie z definicji, a potem powołamy się na fakt \(\displaystyle{ \lim_{ } x=a \Leftrightarrow \lim_{ } |x-a|=0 }\).) Tu raczej chodzi o to aby ustalić dowolny ciąg \(\displaystyle{ x_n \rightarrow 2}\), gdy \(\displaystyle{ n \rightarrow \infty }\) i pokazać, że
\(\displaystyle{ \lim_{n\to \infty } \frac{x_n^{2} - 5x_n + 6}{x_n^{2}-7x_n+10}= \frac{1}{3} .}\)

Przy czym wolno nam tu korzystać z całej teorii arytmetyki granic dla ciągów. Więc pozornie wygląda to jak masło maślane bo pokazanie powyższego sprawozda się do policzenia tej granicy ciągu. Tylko na koniec wypada powiedzieć, że z definicji Heinego mamy to co trzeba.
ODPOWIEDZ