Twierdzenie Rolle'a

Wyznaczanie granic funkcji. Ciągłość w punkcie i ciągłość jednostajna na przedziale. Reguła de l'Hospitala.
kaska1715
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 1 kwie 2020, o 19:48
Płeć: Kobieta
wiek: 20
Podziękował: 1 raz

Twierdzenie Rolle'a

Post autor: kaska1715 »

Sprawdz czy podane funkcje spełniają założenia twierdzenia Rolle'a, na przedziale \(\displaystyle{ \left[-1,1\right] }\)
\(\displaystyle{ u\left( x\right) = \left| \sin \frac{ \pi \cdot x }{2} \right|}\)

Proszę o pomoc w zrobieniu zadania, pozdrawiam.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Twierdzenie Rolle'a

Post autor: a4karo »

Wsk: Spróbuj narysować wykres tej funkcji
kaska1715
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 1 kwie 2020, o 19:48
Płeć: Kobieta
wiek: 20
Podziękował: 1 raz

Re: Twierdzenie Rolle'a

Post autor: kaska1715 »

już mam. Co dalej? :)

Dodano po 43 minutach 14 sekundach:
Czy ktoś mógłby pomóc? Naprawdę jest to dla mnie ważne
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Twierdzenie Rolle'a

Post autor: janusz47 »

Najpierw musimy sprawdzić, czy ta funkcja \(\displaystyle{ u }\) na podstawie Pani rysunku spełnia założenia Twierdzenia Rolle'a.

Musimy to napisać.

Jeśli tak, to mamy wykazać, że istnieje taki punkt \(\displaystyle{ c\in [-1, 1 ],}\) że \(\displaystyle{ f'(c) = 0. }\)

Proszę obliczyć \(\displaystyle{ f'(x) }\)

Podstawić \(\displaystyle{ x = c.}\)

Skorzystać z nierówności, którą musi spełniać pierwsza pochodna.
kaska1715
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 1 kwie 2020, o 19:48
Płeć: Kobieta
wiek: 20
Podziękował: 1 raz

Re: Twierdzenie Rolle'a

Post autor: kaska1715 »

dobrze, to w takim razie jeśli mam obliczyć pochodną to czy za \(\displaystyle{ \pi }\) podstawić 3,14? I jak w takim razie obliczyć pochodną wartość bezwzględną :(
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4068
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Re: Twierdzenie Rolle'a

Post autor: Janusz Tracz »

janusz47 pisze: 2 kwie 2020, o 17:55 Najpierw musimy sprawdzić, czy ta funkcja \(\displaystyle{ u }\) na podstawie Pani rysunku spełnia założenia Twierdzenia Rolle'a.
Według mnie rysunek był tylko pomocniczy i maił wskazać czy będziemy się kierować ku stwierdzeniu, że założenia są spełniane czy nie są spełnione. Poza tym na podstawie rysunku nie można udowodnić za wiele.
janusz47 pisze: 2 kwie 2020, o 17:55 Jeśli tak, to mamy wykazać, że istnieje taki punkt \(\displaystyle{ c\in [-1, 1 ],}\) że \(\displaystyle{ f'(c) = 0. }\)
Jeśli warunki są spełnione (przypominam, że to o nie pytamy w zadaniu) to nie musimy wyliczać takiego \(\displaystyle{ c}\) jeśli go nie potrzebujemy. Jeśli są spełnione to po prostu wiemy, że takie \(\displaystyle{ c}\) istnieje. Twierdzenie odwrotne nie jest prawdziwe istnieją wszak funkcję których pochodne się gdzieś wyzeruje a założeń tw. nie spełnią zatem co ma na celu rozwiązywanie równości \(\displaystyle{ f'(c)=0}\)?

Zatem, wskazówka ode mnie jest tak: Jak masz już rysunek to przyjrzyj się jak ta funkcja wygląda w okolicach zera. Jest tam ostry szpic co to oznacza? Czego w takim razie nie zapewniamy na przedziale \(\displaystyle{ \left( -1,1\right) }\)?

EDIT: literówka.
Ostatnio zmieniony 2 kwie 2020, o 18:13 przez Janusz Tracz, łącznie zmieniany 2 razy.
kaska1715
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 1 kwie 2020, o 19:48
Płeć: Kobieta
wiek: 20
Podziękował: 1 raz

Re: Twierdzenie Rolle'a

Post autor: kaska1715 »

Przepraszam, ale jestem bardzo kiepska z Analizy. Jest to przedmiot przez który muszę "przebrnąć" na pierwszym roku studiów. Żadna podpowiedz nic mi nie mówi co powinnam zrobić w tym zadaniu :(
Dlatego proszę o wielką pomoc :/
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4068
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Re: Twierdzenie Rolle'a

Post autor: Janusz Tracz »

Dodam, że policzenie pochodnej nie jest złym pomysłem. Wyzerowanie się pochodnej w jakimś punkcie jest warunkiem koniecznym spełnienia założeń ale nie jest to warunek wystarczający (tu nawet warunek konieczny nie jest spełniony ale to nie zadziała zawsze).
Żadna podpowiedz nic mi nie mówi co powinnam zrobić w tym zadaniu
Wymień zatem proszę założenia twierdzenia Rolle’a. Sprawdzimy po kolei czy są one spełnione.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Twierdzenie Rolle'a

Post autor: a4karo »

Janusz47 trochę myli: w zadaniu masz sprawdzić, czy spełnione są założenia, między innymi masz sprawdzić, czy funkcja jest różniczkowalna wewnątrz przedziału.
Rysunek miał Ci zasugerować że tak nie jest. Czy wiesz dlaczego>

W żadnym wypadku nie możesz przyjąć, że `\pi=3.14`
kaska1715
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 1 kwie 2020, o 19:48
Płeć: Kobieta
wiek: 20
Podziękował: 1 raz

Re: Twierdzenie Rolle'a

Post autor: kaska1715 »

Niestety ale tak jak napisałam wyżej nic nie rozumiem z tego zadania, a muszę go niestety zaliczyć 😫 narysowałam wykres ale niestety nic więcej
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Re: Twierdzenie Rolle'a

Post autor: kmarciniak1 »

kaska1715 pisze: 2 kwie 2020, o 18:40 Niestety ale tak jak napisałam wyżej nic nie rozumiem z tego zadania, a muszę go niestety zaliczyć 😫 narysowałam wykres ale niestety nic więcej
Co ty studiujesz w takim razie, że analize masz tylko do odhaczenia?
kaska1715
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 1 kwie 2020, o 19:48
Płeć: Kobieta
wiek: 20
Podziękował: 1 raz

Re: Twierdzenie Rolle'a

Post autor: kaska1715 »

Systemy Diagnostyczne - Analiza Matematyczna tylko na 1 roku.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Twierdzenie Rolle'a

Post autor: a4karo »

Z opisu kierunku:
Absolwent kierunku Systemy diagnostyczne w medycynie zdobędzie m.in umiejętności:
- znajomość podstaw fizycznych działania różnych rodzajów aparatury medycznej;
- umiejętność korzystania z nowoczesnej aparatury pomiarowej i medycznych systemów diagnostycznych;
- umiejętność przeprowadzania i interpretacji podstawowych analiz statystycznych wykorzystywanych w naukach biomedycznych;
- znajomość podstaw analizy sygnałów i obrazów w naukach medycznych i fizycznych.

Myślę, że tu bez podstaw analizy nie dasz rady, więc jednak spróbuj się czegoś nauczyć
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7917
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1671 razy

Re: Twierdzenie Rolle'a

Post autor: janusz47 »

Twierdzenie Rolle'a

Jeśli funkcja \(\displaystyle{ f }\) jest ciągła w przedziale domkniętym \(\displaystyle{ [a, b] }\) i ma pochodną we wszystkich punktach jego wewnętrznych oraz \(\displaystyle{ f(a) = f(b) }\), to istnieje taki punkt \(\displaystyle{ c\in (a, b ), }\) że \(\displaystyle{ f'(c) = 0.}\)

Interpretacja fizyczna tego twierdzenia (pochodząca od Pana dr Michała Krycha) może być na przykład taka: po prostoliniowym torze porusza się pojazd, który rozpoczyna i kończy przemieszczanie się w tym samym punkcie \(\displaystyle{ f(a) = f(b) }\) , ponieważ kończymy podróż w punkcie startu, więc w którymś punkcie musieliśmy zawrócić, w momencie zmiany kierunku jazdy nasza prędkość była równa zeru.

Jak podpowiedział Pan Janusz Tracz, podejrzanym punktem istnienia pochodnej funkcji jest punkt \(\displaystyle{ 0\in (-1, 1). }\)

Pochodna funkcji \(\displaystyle{ u }\) punkcie \(\displaystyle{ 0 }\) nie istnieje (wykres funkcji ma "pik"), bo pochodne jednostronne funkcji w tym punkcie

\(\displaystyle{ u^{'}_{0-}(0) = \lim_{h \to 0^{-}} \frac{\left|\sin\left(\frac{\pi h}{2}\right)\right|}{h} = -\frac{\pi}{2} }\)

\(\displaystyle{ u^{'}_{0+}(0) = \lim_{h \to 0^{+}} \frac{\left|\sin\left(\frac{\pi h}{2} \right)\right|}{h} = \frac{\pi}{2} }\)

przyjmują różne wartości.

Jaki stąd wniosek, czy funkcja \(\displaystyle{ u }\) spełnia założenia twierdzenia Rolle'a?
ODPOWIEDZ