Ciągłość funkcji na przedziale. Pytanie o teorię.

Wyznaczanie granic funkcji. Ciągłość w punkcie i ciągłość jednostajna na przedziale. Reguła de l'Hospitala.
Zdenerwowany Student
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 31
Rejestracja: 22 paź 2019, o 17:47
Płeć: Mężczyzna
wiek: 20

Ciągłość funkcji na przedziale. Pytanie o teorię.

Post autor: Zdenerwowany Student »

Witajcie,
Jestem nieco zmieszany w jednej sprawie, co najpewniej wynika ze skrajnego nie wyspania, ale mniejsza o to, mianowicie gdy mam za zadanie sprawdzić, czy funkcja jest ciągła na przedziale i ma jakiś tam wzór przykładowo \(\displaystyle{ f(x)= \frac{\ln(e ^{ \frac{1}{x} }+5) }{2x ^{2}-1 } }\) {wymyślona na poczekaniu}, to aby sprawdzić czy jest ciągła na przedziale jakimś przedziale \(\displaystyle{ [a,b]}\), to wystarczy, że wyznaczę definicję funkcji, wskażę miejsca podejrzane o nieciągłość i policzę w nich granice oraz zakładam, że funkcja jest ciągła (hmmm jakby to ująć), w samej sobie, tzn. zakładam, że dla kolejnych punktów różniących się od siebie o nieskończenie mało \(\displaystyle{ x \in D }\)(ale bez krańców przedziału) funkcja jest ciągła, czy muszę też udowodnić, że w tych kolejnych punktach \(\displaystyle{ x}\) jest ciągła? Jeśli tak, to jak to udowodnić?
Jestem na 1 roku studiów i może kombinuję jak koń pod górę oraz szukam problemów tam gdzie ich nie ma, ale chciałbym się nauczyć matematyki na tip-top, także za odpowiedź będę wdzięczny :).
Ostatnio zmieniony 19 gru 2019, o 16:37 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości: na razie. Punkt 2.7 instrukcji LaTeX-a. Funkcje matematyczne należy zapisywać: sinus - \sin, logarytm - \log, logarytm naturalny - \ln itd.
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Re: Ciągłość funkcji na przedziale. Pytanie o teorię.

Post autor: kmarciniak1 »

Znaczy są odpowiednie twierdzenia, które się wyprowadza na analizie 1, które prowadzą do wniosku, że funkcje elementarne są ciągłe w swoich naturalnych dziedzinach. I zdaje mi się, że to załatwia twój problem.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34244
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5203 razy

Re: Ciągłość funkcji na przedziale. Pytanie o teorię.

Post autor: Jan Kraszewski »

Oraz twierdzenia mówiące o sumie, różnicy, iloczynie, ilorazie i złożeniu funkcji ciągłych.

JK
ODPOWIEDZ