Co zrobić po przekształceniu wyrażenia na e?

Wyznaczanie granic funkcji. Ciągłość w punkcie i ciągłość jednostajna na przedziale. Reguła de l'Hospitala.
Perunn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2019, o 05:13
Płeć: Mężczyzna
wiek: 30

Co zrobić po przekształceniu wyrażenia na e?

Post autor: Perunn »

Witam. Mam za zadanie obliczyć granicę:
\(\displaystyle{ \lim_ {x \to \infty } \left( \frac{n+2}{n+1} \right)^{n} = \lim_ {x \to \infty } \left( \frac{n+1+1}{n+1} \right)^{n} = \lim_ {x \to \infty } \left( 1 + \frac{1}{n+1} \right)^{n+1} = \lim_ {x \to \infty } \left[ \left( 1 + \frac{1}{n+1} \right)^{n+1}\right]^ \frac{1}{n+1} = \lim_ {x \to \infty } \left( e \right)^{ \frac{1}{n+1}} = }\)
I tu się zaciąłem. Co mogę dalej z tym zrobić?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Co zrobić po przekształceniu wyrażenia na e?

Post autor: Premislav »

Obawiam się, że jednak
\(\displaystyle{ \lim_{x \to \infty}\left(\frac{n+2}{n+1}\right)^{n}=\left(\frac{n+2}{n+1}\right)^{n}}\), gdyż wyrażenie \(\displaystyle{ \left(\frac{n+2}{n+1}\right)^{n}}\) nie zależy od \(\displaystyle{ x\ldots}\).
Aczkolwiek możliwe, że się pomyliłeś w zapisie i chodziło o \(\displaystyle{ \lim_{\red{n}\to \infty}\left(\frac{n+2}{n+1}\right)^{n}}\).

Wówczas nie jest to problem:
\(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty}\left(\frac{n+2}{n+1}\right)^{n}=\lim_{n\to \infty}\frac{\left(1+\frac{1}{n+1}\right)^{n+1}}{1+\frac{1}{n+1}}}\)
i licznik dąży do \(\displaystyle{ e}\), zaś mianownik do \(\displaystyle{ 1}\), więc cały ułamek ma granicę równą \(\displaystyle{ \frac{e}{1}=e}\).
Perunn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2019, o 05:13
Płeć: Mężczyzna
wiek: 30

Re: Co zrobić po przekształceniu wyrażenia na e?

Post autor: Perunn »

Premislav pisze: 24 paź 2019, o 05:55 Obawiam się, że jednak
\(\displaystyle{ \lim_{x \to \infty}\left(\frac{n+2}{n+1}\right)^{n}=\left(\frac{n+2}{n+1}\right)^{n}}\), gdyż wyrażenie \(\displaystyle{ \left(\frac{n+2}{n+1}\right)^{n}}\) nie zależy od \(\displaystyle{ x\ldots}\).
Aczkolwiek możliwe, że się pomyliłeś w zapisie i chodziło o \(\displaystyle{ \lim_{\red{n}\to \infty}\left(\frac{n+2}{n+1}\right)^{n}}\).
Dokładnie tak literówka, a potem ctrl + c, ctrl + v.
Premislav pisze: 24 paź 2019, o 05:55Wówczas nie jest to problem:
\(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty}\left(\frac{n+2}{n+1}\right)^{n}=\lim_{n\to \infty}\frac{\left(1+\frac{1}{n+1}\right)^{n+1}}{1+\frac{1}{n+1}}}\)
i licznik dąży do \(\displaystyle{ e}\), zaś mianownik do \(\displaystyle{ 1}\), więc cały ułamek ma granicę równą \(\displaystyle{ \frac{e}{1}=e}\).
Nie bardzo rozumiem w jaki sposób przekształciłeś lewą stronę na prawą. Można krok po kroku?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22211
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Co zrobić po przekształceniu wyrażenia na e?

Post autor: a4karo »

Perunn pisze: 24 paź 2019, o 05:42 Witam. Mam za zadanie obliczyć granicę:
\(\displaystyle{ \lim_ {x \to \infty } \left( \frac{n+2}{n+1} \right)^{n} = \lim_ {x \to \infty } \left( \frac{n+1+1}{n+1} \right)^{n} = \lim_ {x \to \infty } \left( 1 + \frac{1}{n+1} \right)^{n+1} = \lim_ {x \to \infty } \left[ \left( 1 + \frac{1}{n+1} \right)^{n+1}\right]^ \frac{1}{n+1} = \lim_ {x \to \infty } \left( e \right)^{ \frac{1}{n+1}} = }\)
I tu się zaciąłem. Co mogę dalej z tym zrobić?
Przedostatnia równość nie jest prawdziwa, a ostatnia woła o pomstę do nieba: nie wolno przechodzić do granicy jedynie w części wyrażenia.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Co zrobić po przekształceniu wyrażenia na e?

Post autor: Premislav »

Nie wiem, co tu jest niejasne.
\(\displaystyle{ \left(\frac{n+2}{n+1}\right)^{n}=\left(\frac{n+2}{n+1}\right)^{n+1-1}=\frac{\left(\frac{n+2}{n+1}\right)^{n+1}}{\frac{n+2}{n+1}}=\frac{\left(1+\frac{1}{n+1}\right)^{n+1}}{1+\frac{1}{n+1}}}\)
Perunn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 24 paź 2019, o 05:13
Płeć: Mężczyzna
wiek: 30

Re: Co zrobić po przekształceniu wyrażenia na e?

Post autor: Perunn »

a4karo pisze: 24 paź 2019, o 21:48
Perunn pisze: 24 paź 2019, o 05:42 Witam. Mam za zadanie obliczyć granicę:
\(\displaystyle{ \lim_ {x \to \infty } \left( \frac{n+2}{n+1} \right)^{n} = \lim_ {x \to \infty } \left( \frac{n+1+1}{n+1} \right)^{n} = \lim_ {x \to \infty } \left( 1 + \frac{1}{n+1} \right)^{n+1} = \lim_ {x \to \infty } \left[ \left( 1 + \frac{1}{n+1} \right)^{n+1}\right]^ \frac{1}{n+1} = \lim_ {x \to \infty } \left( e \right)^{ \frac{1}{n+1}} = }\)
I tu się zaciąłem. Co mogę dalej z tym zrobić?
Przedostatnia równość nie jest prawdziwa, a ostatnia woła o pomstę do nieba: nie wolno przechodzić do granicy jedynie w części wyrażenia.
W ostatnie dwa wyrażenia też się wkradła literówka. Miało być tak:
\(\displaystyle{ \lim_ {x \to \infty } \left[ \left( 1 + \frac{1}{n+1} \right)^{n+1}\right]^ \frac{n}{n+1}}\)

Premislav pisze: 24 paź 2019, o 23:54 Nie wiem, co tu jest niejasne.
\(\displaystyle{ \left(\frac{n+2}{n+1}\right)^{n}=\left(\frac{n+2}{n+1}\right)^{n+1-1}=\frac{\left(\frac{n+2}{n+1}\right)^{n+1}}{\frac{n+2}{n+1}}=\frac{\left(1+\frac{1}{n+1}\right)^{n+1}}{1+\frac{1}{n+1}}}\)
Teraz rozumiem. I to dopiero po dłuższej chwili zastanowienia się nad tym co tu zaszło. Nie każdy ma tyle samo wprawy w przekształcaniu potęg.

Dziękuje za pomoc. Temat do zamknięcia.
ODPOWIEDZ