Wklęsłość funkcji

Wyznaczanie granic funkcji. Ciągłość w punkcie i ciągłość jednostajna na przedziale. Reguła de l'Hospitala.
mmss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 1 lis 2018, o 15:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 2 razy

Wklęsłość funkcji

Post autor: mmss »

Mam takie zadanie w celach przygotowawczych do kolokwium :

Niech \(\displaystyle{ f : [a,b] \rightarrow \RR}\) będzie ciągła, wypukła i ściśle rosnąca oraz \(\displaystyle{ f(a) = c , f(b) = d}\). Mam wykazać że funkcja odwrotna \(\displaystyle{ f^{-1} : [c,d] \rightarrow [a,b]}\) jest wklęsła.

Niestety, nie mam w ogóle intuicji w tego typu zadaniach :/
szw1710

Re: Wklęsłość funkcji

Post autor: szw1710 »

Spróbuj z definicji funkcji odwrotnej. Zapisz nierówność definiującą wklęsłość funkcji \(\displaystyle{ f^{-1}}\) i spróbuj ją sprawdzić mając na uwadze wypukłość funkcji \(\displaystyle{ f}\) (też zapisz sobie definicję wypukłości). Oczywiście ważne będzie to, że \(\displaystyle{ f}\) jest ściśle rosnąca (wtedy \(\displaystyle{ f^{-1}}\) też).
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: Wklęsłość funkcji

Post autor: a4karo »

Wskazówkę do dowodu znajdziesz szkicujac wykres takiej funkcji i patrząc na obrazek z kierunku osi OY
mmss
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 170
Rejestracja: 1 lis 2018, o 15:40
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 2 razy

Re: Wklęsłość funkcji

Post autor: mmss »

Bardzo dziękuje Panom za pomoc. Wskazówkę a4karo, nie do końca rozumiem lecz zalecany tok postępowania przez Pana szw1710, chyba naprowdził na rozwiązanie.

Czy mogłby ktoś spradzić, czy tak jest poprawnie ?

Moje rozwiązanie,
Założenie od monotoniczności jest istotne w celu istnienia funkcji odwrotnej. Jeśli jest ciągła i ściśle(!! wazne że ściśle) rosnąca to istnieje do niej funkcja odwrotna która zachowuja tą samą monotoniczność.

A więc, niech \(\displaystyle{ a,b}\) będą takie że \(\displaystyle{ a+b = 1}\) oraz niech
\(\displaystyle{ f(x_{1}) = y_{1}, f(x_{2}) = y_{2}}\), chcemy pokazać że \(\displaystyle{ f^{-1}(ay_{1} + by_{2}) \ge af^{-1}(y_{1}) + bf^{-1}(y_{2}) = ax _{1} + bx_{2}}\). I teraz wykorzysujemy fakt że \(\displaystyle{ f}\) złożone z \(\displaystyle{ f^{-1}}\) daje nam funkcję identycznościową \(\displaystyle{ x}\), co skutkuje następującą nierównością \(\displaystyle{ ay_{1} + by_{2} = af(x_{1}) + bf(x_{2}) \ge f(ax _{1} + bx_{2})}\) co jest już informacją z polecenia że \(\displaystyle{ f}\) jest funkcją wypukłą.


Ale mam jedno ale, wydaje mi się że powinienem uzasadnić iż złożenie funkcji \(\displaystyle{ f}\) i \(\displaystyle{ f^{-1}}\) nie zmienia znaku nierówności... ale nie widze jak :/ .

-- 13 kwi 2019, o 15:14 --

Chociaż chyba właśnie w celu uzasadnienia tego, trzeba wykorzystać fakt że \(\displaystyle{ f}\) i \(\displaystyle{ f^{-1}}\) mają tą samą monotoniczność.
szw1710

Re: Wklęsłość funkcji

Post autor: szw1710 »

Tak - korzystamy tu z monotoniczności. Lepiej zredagowałbym jeszcze rozwiązanie, ale Twoje rozumowanie jest dobre.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22207
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3754 razy

Re: Wklęsłość funkcji

Post autor: a4karo »

1.jpg
1.jpg (22.26 KiB) Przejrzano 41 razy
Fioletowa funkcja jest funkcją odwrotną do niebieskiej
ODPOWIEDZ