Wykaż, że funkcja nie ma granicy w punkcie

Wyznaczanie granic funkcji. Ciągłość w punkcie i ciągłość jednostajna na przedziale. Reguła de l'Hospitala.
liluse
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 17 sty 2016, o 13:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Wykaż, że funkcja nie ma granicy w punkcie

Post autor: liluse »

Wykaż, że funkcja \(\displaystyle{ f(x)= \begin{cases} 2 dla x \in \left\{ 1, \frac{1}{2}, \frac{1}{3}, \frac{1}{4},... \right\} \\ 1 dla x \in R \setminus \left\{ 1, \frac{1}{2}, \frac{1}{3}, \frac{1}{4},... \right\} \end{cases}}\) nie ma granicy w punkcie \(\displaystyle{ x_{0} = 0}\).

Wiem jak się wykazuje, że granica nie istnieje, ale do tej pory robiłam to tylko na wzorach.
Może mi ktoś podpowiedzieć od czego tu zacząć?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Wykaż, że funkcja nie ma granicy w punkcie

Post autor: Premislav »

Co mówi definicja Heinego granicy funkcji? Jeśli sobie na to odpowiesz, to weź np. ciągi
\(\displaystyle{ a_{n}= \frac{1}{n}, b_{n}= \frac{\pi}{n}}\) i policz, jakie są granice tych ciągów przy \(\displaystyle{ n \rightarrow \infty}\) oraz granice \(\displaystyle{ f(a_{n}), f(b_{n})}\).
liluse
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 17 sty 2016, o 13:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Wykaż, że funkcja nie ma granicy w punkcie

Post autor: liluse »

Nie rozumiem, oba te ciągi dążą do zera (co się zgadza) , ale dalej nie wiem jak wyznaczyć granice funkcji.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Wykaż, że funkcja nie ma granicy w punkcie

Post autor: Premislav »

Prosiłem, żebyś wyliczyła jeszcze \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty }f(a_{n})}\) oraz \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty } f(b_{n})}\). Oczywiście \(\displaystyle{ \frac{\pi}{n}}\) dla żadnego \(\displaystyle{ n \in \NN^{+}}\) nie będzie odwrotnością liczby naturalnej (ech, to podwójne przeczenie w języku polskim...). \(\displaystyle{ f(a_{n})}\) i \(\displaystyle{ f(b_{n})}\) są stałe (popatrz na definicję \(\displaystyle{ f}\)).
liluse
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 17 sty 2016, o 13:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Wykaż, że funkcja nie ma granicy w punkcie

Post autor: liluse »

a czy \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty } f\left( a_{n} \right)}\) i \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty } f\left( b_{n} \right)}\) istnieje? Mam na myśli to, że wartości to na zmianę 1 i 2, więc chyba nie dążą do niczego .

Edit:
Chyba, że bierzemy pod uwagę tylko duże n, wtedy granicą byłoby 1
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Wykaż, że funkcja nie ma granicy w punkcie

Post autor: Premislav »

Raczej błąd (albo się nie rozumiemy). \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty }f(a_{n})=\text{ jedyna słuszna wartość, którą f przyjmuje dla argumentów postaci 1/n }}\). Podobnie \(\displaystyle{ f(b_{n})}\) jest stałe, więc
\(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty }f(b_{n})=...}\). Za to nie istnieje granica \(\displaystyle{ f}\) w zerze, ale to wynika z definicji Heinego granicy funkcji, a konkretnie istnienie takich ciągów, jak wskazane przeczy istnieniu granicy.
Chyba, że bierzemy pod uwagę tylko duże n, wtedy granicą byłoby \(\displaystyle{ 1}\)
Możesz wytłumaczyć, co rozumiesz przez to zdanie? W każdym prawostronnym otoczeniu zera znajdziesz liczbę postaci \(\displaystyle{ \frac 1 n}\) dla pewnego \(\displaystyle{ n \in \NN}\), a nawet nieskończenie wiele liczb tej postaci.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Wykaż, że funkcja nie ma granicy w punkcie

Post autor: a4karo »

Zadanie domowe: napisz 10 pierwszych wyrazó ciągu \(\displaystyle{ f(a_n)}\) i wywnioskuj, czy będzie on zbieżny. Potem zrób to samo z ciągiem \(\displaystyle{ f(b_n)}\)
liluse
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 17 sty 2016, o 13:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Wykaż, że funkcja nie ma granicy w punkcie

Post autor: liluse »

Premislav pisze:Raczej błąd (albo się nie rozumiemy). \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty }f(a_{n})=\text{ jedyna słuszna wartość, którą f przyjmuje dla argumentów postaci 1/n }}\). Podobnie \(\displaystyle{ f(b_{n})}\) jest stałe, więc
\(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty }f(b_{n})=...}\). Za to nie istnieje granica \(\displaystyle{ f}\) w zerze, ale to wynika z definicji Heinego granicy funkcji, a konkretnie istnienie takich ciągów, jak wskazane przeczy istnieniu granicy.
Możesz napisać to samo tylko mniej "matematycznie'? Tzn. nie do końca rozumiem o co tu chodzi, dopiero dziś zaczęliśmy granice funkcji.

liluse pisze: Chyba, że bierzemy pod uwagę tylko duże n, wtedy granicą byłoby 1


Miałam na myśli, to ,że skoro n dąży do nieskończoności, to interesują nas bardzo duże wartości, funkcja przyjmuje wartość 1 tylko dla przedziału (0,1>
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Wykaż, że funkcja nie ma granicy w punkcie

Post autor: Premislav »

No to na wstępie przeczytaj

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Granica_funkcji

a jeszcze lepiej weź porządną książkę (np. Fichtenholza, Lei albo co) i tam przeczytaj. Albo zerknij do notatek, jeśli je masz. Czy znasz definicję granicy funkcji wg Heinego?
Rozwiązanie tu proponowane polega na tym, że bierzemy dwa ciągi argumentów zbieżne do zera, dla których \(\displaystyle{ f}\) ma różne granice - przeczy to zatem warunkowi Heinego istnienia granicy funkcji.
Tj. pokazujemy, że dowolnie blisko zera znajdziemy punkty, w których funkcja przyjmuje wartość \(\displaystyle{ 1}\), a także punkty, w których przyjmuje ona wartość \(\displaystyle{ 2}\). No to granica nie istnieje.
Miałam na myśli, to ,że skoro n dąży do nieskończoności, to interesują nas bardzo duże wartości, funkcja przyjmuje wartość 1 tylko dla przedziału (0,1>
Niestety mylisz chyba zmienność \(\displaystyle{ x}\) jako argumentu funkcji \(\displaystyle{ f}\) ze zmiennością \(\displaystyle{ n}\) jako indeksu ciągu \(\displaystyle{ (a_{n}),}\) będącego pewnym szczególnym ciągiem argumentów funkcji \(\displaystyle{ f.}\). Nic to, że \(\displaystyle{ n \rightarrow \infty}\), skoro nie rozważasz \(\displaystyle{ f(n)}\), tylko \(\displaystyle{ f(a_{n})}\). A akurat, jak sama pisałaś, \(\displaystyle{ a_{n}}\) zbiega do zera.
liluse
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 17 sty 2016, o 13:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Wykaż, że funkcja nie ma granicy w punkcie

Post autor: liluse »

Definicje znam, korzystaliśmy z tego na lekcji. To, że trzeba udowodnić, że blisko zera znajdą się dwie różne wartości też wiem, to również robiliśmy dla lekcji.

Rzecz w tym, że podstawialiśmy \(\displaystyle{ a_{n}}\) w miejsce x to wzoru funkcji, a tutaj nie mam gdzie tego wsadzić.

Mam potraktować wzór funkcji jako dwa osobne wzory i do jednego podstawić \(\displaystyle{ a_{n}}\), a do drugiego \(\displaystyle{ b_{n}}\) ?
Awatar użytkownika
M Ciesielski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2524
Rejestracja: 21 gru 2005, o 15:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 302 razy

Wykaż, że funkcja nie ma granicy w punkcie

Post autor: M Ciesielski »

No tak. Ile wynosi \(\displaystyle{ f(a_1)}\) a ile \(\displaystyle{ f(b_1)}\)? Podpowiem, że kolejne pytanie będzie o wartość \(\displaystyle{ f(a_2)}\) i \(\displaystyle{ f(b_2)}\).
liluse
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 17 sty 2016, o 13:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Wykaż, że funkcja nie ma granicy w punkcie

Post autor: liluse »

M Ciesielski pisze:No tak. Ile wynosi \(\displaystyle{ f(a_1)}\) a ile \(\displaystyle{ f(b_1)}\)? Podpowiem, że kolejne pytanie będzie o wartość \(\displaystyle{ f(a_2)}\) i \(\displaystyle{ f(b_2)}\).
\(\displaystyle{ f(a_1)}\) = 2
\(\displaystyle{ f(b_1)}\) = 1

Jeżeli dobrze to zrozumiałam
Awatar użytkownika
M Ciesielski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2524
Rejestracja: 21 gru 2005, o 15:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 302 razy

Wykaż, że funkcja nie ma granicy w punkcie

Post autor: M Ciesielski »

Dokładnie, a co z \(\displaystyle{ f(a_2)}\) i \(\displaystyle{ f(b_2)}\)? I w końcu co z \(\displaystyle{ f(a_n)}\) i \(\displaystyle{ f(b_n)}\) dla dowolnego \(\displaystyle{ n \in \mathbb{N}}\)?
liluse
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 17 sty 2016, o 13:44
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 1 raz

Wykaż, że funkcja nie ma granicy w punkcie

Post autor: liluse »

Będą takie same, więc granice też będą różne
Awatar użytkownika
M Ciesielski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2524
Rejestracja: 21 gru 2005, o 15:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bytom
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 302 razy

Wykaż, że funkcja nie ma granicy w punkcie

Post autor: M Ciesielski »

Jeżeli chodzi Ci o to, że \(\displaystyle{ f(a_n) = 2}\) i \(\displaystyle{ f(b_n) = 1}\) dla \(\displaystyle{ n \in \mathbb{N}}\), więc \(\displaystyle{ 2 = \lim_{n\to\infty} f(a_n) \neq \lim_{n\to\infty} f(b_n) = 1}\), to ok.
ODPOWIEDZ