Zbieżność szeregu - wytłumaczenie

Wyznaczanie granic funkcji. Ciągłość w punkcie i ciągłość jednostajna na przedziale. Reguła de l'Hospitala.
piotrekq94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 122
Rejestracja: 17 lis 2011, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 27 razy

Zbieżność szeregu - wytłumaczenie

Post autor: piotrekq94 »

Witam

Czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak krok po kroku wykonywać przykłady w których należ zbadać zbieżność szeregu. Co skąd się wzięło i dlaczego. W taki sposób hmm łopatologiczny.

\(\displaystyle{ \sum_{ n=1 }^{\infty} \frac{n3^n}{(n+1)6^{n+1}}}\)


\(\displaystyle{ \sum_{ n=1 }^{\infty} \frac{n3^{2n}}{(3n-1)4^{n+1}}}\)


Wiem, że z kryterium cauchy'ego, ale mi chodzi raczej o sposób, w którym należy podstawić za \(\displaystyle{ n}\) wyrażenie \(\displaystyle{ n+1}\)

Czy mógłby mi ktoś to pokazać na jednym z podanych przeze mnie przykładów. Tak krok po kroku. Bardzo mi na tym zależy.
Ostatnio zmieniony 26 wrz 2015, o 16:00 przez piotrekq94, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Igor V
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1605
Rejestracja: 16 lut 2011, o 16:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 18 razy
Pomógł: 604 razy

Zbieżność szeregu - wytłumaczenie

Post autor: Igor V »

Czyli chodzi Ci o kryterium d'Alemberta.Musisz policzyć \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty } \frac{a _{n+1} }{a_n}}\).
Biorąc pierwszy przykład :
\(\displaystyle{ a_n=\frac{n3^n}{(n+1)6^{n+1}}}\)

I teraz podstawiasz w miejsce \(\displaystyle{ n:=n+1}\)
\(\displaystyle{ a _{n+1}=\frac{(n+1)3^{n+1} }{(n+1+1)6^{n+1+1}}=\frac{(n+1)3^{n+1} }{(n+2)6^{n+2}}}\)

Dzielisz i liczysz granicę.


PS popraw zapis szeregu
piotrekq94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 122
Rejestracja: 17 lis 2011, o 18:45
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 27 razy

Zbieżność szeregu - wytłumaczenie

Post autor: piotrekq94 »

Oto mi chodziło.

Tylko zależy mi na tym aby ktoś pokazał mi na jednym przykładzie jak to zrobić od samego początku do do samego końca.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Zbieżność szeregu - wytłumaczenie

Post autor: Premislav »

To ja Ci pokażę na innym przykładzie, a Ty zrobisz to samo ze "swoimi", OK?

Weźmy np. szereg \(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{ \infty } \frac{n\cdot 5^{2n}}{(2n+5)\cdot 10^{n+1}}}\)
Wtedy \(\displaystyle{ a_{n}= \frac{n\cdot 5^{2n}}{(2n+5)\cdot 10^{n+1}}}\) i mamy \(\displaystyle{ \frac{a_{n+1}}{a_{n}}=\frac{(n+1)\cdot 5^{2n+2}}{(2n+7)\cdot 10^{n+2}} \cdot \frac{(2n+5)\cdot 10^{n+1}}{n\cdot 5^{2n}}}\) (bo podzielić to pomnożyć przez odwrotność)
a dalej skracając (wiedza z gimnazjum, jak nie z podstawówki, więc chyba nie trzeba się nad tym dłużej rozwodzić) otrzymujemy \(\displaystyle{ \frac{a_{n+1}}{a_{n}}=25 \cdot \frac{(n+1)(2n+5)}{n(2n+7)}=25 \cdot \frac{\left(1+ \frac{1}{n} \right)\left(2+ \frac{5}{n} \right)}{\left(2+ \frac{7}{n} \right)}}\) - podzieliłem licznik i mianownik przez \(\displaystyle{ n^{2}}\), a więc \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty } \frac{a_{n+1}}{a_{n}}=25>1}\), czyli z kryterium d'Alemberta szereg \(\displaystyle{ \sum_{n=1}^{ \infty } \frac{n\cdot 5^{2n}}{(2n+5)\cdot 10^{n+1}}}\) jest rozbieżny (oczywiście nie jest spełniony nawet warunek konieczny zbieżności, ale zrobiłem tak by zilustrować metodę).
Aha, pamiętaj, żeby kryterium d'Alemberta nie stosować do szeregów, których wyrazy mają różne znaki (chyba że do ciągu \(\displaystyle{ \left| \frac{a_{n+1}}{a_{n}} \right|}\) - lecz wtedy badasz zbieżność bezwzględną, a istnieją szeregi zbieżne, które nie są zbieżne bezwzględnie).
ODPOWIEDZ