Jednoznaczne rozwiązanie

Wyznaczanie granic funkcji. Ciągłość w punkcie i ciągłość jednostajna na przedziale. Reguła de l'Hospitala.
averos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 19 lut 2014, o 15:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 15 razy

Jednoznaczne rozwiązanie

Post autor: averos »

Uzasadnić, że równanie \(\displaystyle{ e^{x} =x}\) ma jednoznaczne rozwiązanie w przedziale [0,5;1]

Myślałem o tw. Darboux ale tutaj wartości na końcach przedziałów mają te same znaki, a nie różne więc chyba odpada?
Prosiłbym o jakieś podpowiedzi albo rozwiązanie.
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1592
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 246 razy

Jednoznaczne rozwiązanie

Post autor: Gouranga »

Tylko że to równanie nie ma rozwiązań...
szw1710

Jednoznaczne rozwiązanie

Post autor: szw1710 »

W tym przedziale brak rozwiązania - funkcja \(\displaystyle{ f(x)=e^x-x}\) rośnie w tym przedziale i na lewym końcu ma wartość dodatnią. W ogóle ta funkcja maleje na półosi ujemnej i rośnie na dodatniej, minimum absolutne to \(\displaystyle{ f(0)=1}\), więc linia \(\displaystyle{ y=e^x}\) nigdy nie przetnie prostej \(\displaystyle{ y=x}\).

Pewnie masz złe równanie.
averos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 34
Rejestracja: 19 lut 2014, o 15:27
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 15 razy

Jednoznaczne rozwiązanie

Post autor: averos »

To było jedno z zadań na egzaminie zaliczającym 1 semestr matematyki jakieś 3 lata temu (AiR). I z ciekawości się nim zainteresowałem bo też nie długo mam zaliczenie i obawiam się że jakbym takie coś dostał to po mnie.

Co do treści, to co napisałem zgadza się w 100% z treścią jaka była więc najlepiej przejdę się któregoś dnia na konsultacje do pani prof. celem jakiegoś wyjaśnienia.
szw1710

Jednoznaczne rozwiązanie

Post autor: szw1710 »

Nie musisz. Prawdziwość udowodnionej tezy nie zależy od stopnia ani tytułu naukowego osoby dowodzącej.
ODPOWIEDZ