Pare granic

Wyznaczanie granic funkcji. Ciągłość w punkcie i ciągłość jednostajna na przedziale. Reguła de l'Hospitala.
poszepa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 10 mar 2011, o 18:37
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 5 razy

Pare granic

Post autor: poszepa »

Mam dwie granice
Pierwsza : \(\displaystyle{ \lim_{x\to \0 } \frac{tg5x}{sin3x}}\) jak to przekształcić żeby dało się z tego coś uzyskać.

Druga: \(\displaystyle{ \lim_{x \to+ \infty } \sqrt{ 2x^{2}-3}- \sqrt[2]{x ^{2} - 1}}\) wiem jedynie że trzeba pomnożyć i podzielić przez sprzężenie ale w praktyce nie wychodzi mi całkowicie...
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Pare granic

Post autor: Inkwizytor »

1) a do czego dązy x?
2) wzór na różnicę kwadratów (przekształcony do postaci \(\displaystyle{ a-b = ...}\))
Awatar użytkownika
Psiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1502
Rejestracja: 22 lis 2010, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Warmia, Olsztyn :)
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 475 razy

Pare granic

Post autor: Psiaczek »

poszepa pisze:Mam dwie granice
Pierwsza : \(\displaystyle{ \lim_{x\to \0 } \frac{tg5x}{sin3x}}\) jak to przekształcić żeby dało się z tego coś uzyskać.

Druga: \(\displaystyle{ \lim_{x \to+ \infty } \sqrt{ 2x^{2}-3}- \sqrt[2]{x ^{2} - 1}}\) wiem jedynie że trzeba pomnożyć i podzielić przez sprzężenie ale w praktyce nie wychodzi mi całkowicie...
pierwsza granica (zakladam ze w zerze mialas policzyc):domnoz licznik i mianownik przez iloczyn 3x5x , wykorzystaj fakt ze przy argumencie dazacym do zera sinus argumentu przez argument dazy do jednosci , tangens argumentu przez argument dazy do jednosci - to tak w skrocie znowu
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Pare granic

Post autor: Inkwizytor »

Psiaczek pisze: pierwsza granica (zakladam ze w zerze mialas policzyc):domnoz licznik i mianownik przez iloczyn 3x5x
- założenia bywają zgubne
- wystarczy 15x
Adam656
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 216
Rejestracja: 23 maja 2010, o 21:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 22 razy

Pare granic

Post autor: Adam656 »

\(\displaystyle{ \lim_{x \to\infty } \sqrt{ 2x^{2}-3}- \sqrt{x ^{2} - 1} = \lim_{x \to\infty } \frac{2x^{2}-3 - (x ^{2} - 1)}{\sqrt{ 2x^{2}-3}+ \sqrt{x ^{2} - 1}} = \lim_{x \to\infty } \frac{x(x- \frac{2}{x} )}{ \sqrt{x ^{2}(2 - \frac{3}{x ^{2} } ) } + \sqrt{x ^{2}(1 - \frac{1}{x ^{2} } ) } } =\lim_{x \to\infty }\frac{x(x- \frac{2}{x} )}{x( \sqrt{2 - \frac{3}{x ^{2} } }+ \sqrt{1- \frac{1}{x ^{2} } } )}= + \infty}\)

Starałem się nigdzie nie pomylić, ale proszę bardziej doświadczonych użytkowników o sprawdzenie.
Adam
Awatar użytkownika
Dasio11
Moderator
Moderator
Posty: 10225
Rejestracja: 21 kwie 2009, o 19:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 40 razy
Pomógł: 2362 razy

Pare granic

Post autor: Dasio11 »

Ale szablon. :-)
A przecież wystarczy napisać tak:

\(\displaystyle{ \lim_{x \to \infty} \sqrt{2x^2 -3} - \sqrt{x^2-1} = \lim_{x \to \infty} x \left( \sqrt{2 - \frac{3}{x^2}} - \sqrt{1 - \frac{1}{x^2}} \right) = \bigg[ +\infty \cdot \left( \sqrt{2}-1 \right) \bigg] = +\infty}\)

:P
poszepa
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 10 mar 2011, o 18:37
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Katowice
Podziękował: 5 razy

Pare granic

Post autor: poszepa »

Dzięki wielkie wszystkim
Adam656
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 216
Rejestracja: 23 maja 2010, o 21:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 27 razy
Pomógł: 22 razy

Pare granic

Post autor: Adam656 »

Dasio11 pisze:Ale szablon.
A przecież wystarczy napisać tak:
Mam 15 lat i niestety inaczej nie umiem
pozdrawiam
Adam
ODPOWIEDZ