Zbadać, czy wykres podanej funkcji

Wyznaczanie granic funkcji. Ciągłość w punkcie i ciągłość jednostajna na przedziale. Reguła de l'Hospitala.
herbatka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 28 wrz 2008, o 22:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 6 razy

Zbadać, czy wykres podanej funkcji

Post autor: herbatka »

ma asymptoty poziome. Jeśli tak, wyznaczyć ich równania.
\(\displaystyle{ f(x)=|2+ \frac{4-9x}{x-2}|}\)
??
Marcin_Garbacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 8 kwie 2009, o 17:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 58 razy

Zbadać, czy wykres podanej funkcji

Post autor: Marcin_Garbacz »

To moze zapisac tak:

\(\displaystyle{ F(x)=|2+ \frac{-9(x-2)-14}{x-2} |=|{2-9+ \frac{-14}{x-2}|= |-\frac{14}{x-2}-7|}\)

No i został homograf o wektorze przesuniecia [2,-7]. No i na wykresie będzie widać ze nie bedzie asymptot poziomych tylko jedna pionowa x=2.
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Zbadać, czy wykres podanej funkcji

Post autor: Inkwizytor »

Marcin_Garbacz pisze:To moze zapisac tak:

\(\displaystyle{ F(x)=|2+ \frac{-9(x-2)-14}{x-2} |=|{2-9+ \frac{-14}{x-2}|= |-\frac{14}{x-2}-7|}\)

No i został homograf o wektorze przesuniecia [2,-7]. No i na wykresie będzie widać ze nie bedzie asymptot poziomych tylko jedna pionowa x=2.
A wg. mnie będzie w y=7
Do tego z tym przesunięciem ostrożnie bo jest jeszcze odbicie ujemnych kawałków względem OX (wartość bezwzględna)
Marcin_Garbacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 8 kwie 2009, o 17:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 58 razy

Zbadać, czy wykres podanej funkcji

Post autor: Marcin_Garbacz »

Wykluczyłem 7 bo kawałek wykresu z 1 cwiarki układu współrzędnych dazy do plus nieskoczonosci i łapie 7. Widac to na wykresie.
tzn najpierw przesunąłem wykres o wektor a pozniej odbilem sytmetycznie wzgledem osi OX.
abc666

Zbadać, czy wykres podanej funkcji

Post autor: abc666 »

No ale to nie ma znaczenia, asymptota w y=7 jest.
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Zbadać, czy wykres podanej funkcji

Post autor: Inkwizytor »

Marcin_Garbacz pisze:Wykluczyłem 7 bo kawałek wykresu z 1 cwiarki układu współrzędnych dazy do plus nieskoczonosci i łapie 7. Widac to na wykresie.
tzn najpierw przesunąłem wykres o wektor a pozniej odbilem sytmetycznie wzgledem osi OX.
no i co z tego?????
Gdzie jest napisane że asymptota pozioma nie może być przecinana????
Asymptoty poziome są związane z granicami w \(\displaystyle{ \infty}\) i/lub \(\displaystyle{ -\infty}\), a nie granicami w punkcie
Marcin_Garbacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 8 kwie 2009, o 17:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 58 razy

Zbadać, czy wykres podanej funkcji

Post autor: Marcin_Garbacz »

Inkwizytor pisze:
Marcin_Garbacz pisze:Wykluczyłem 7 bo kawałek wykresu z 1 cwiarki układu współrzędnych dazy do plus nieskoczonosci i łapie 7. Widac to na wykresie.
tzn najpierw przesunąłem wykres o wektor a pozniej odbilem sytmetycznie wzgledem osi OX.
no i co z tego?????
Gdzie jest napisane że asymptota pozioma nie może być przecinana????
Asymptoty poziome są związane z granicami w \(\displaystyle{ \infty}\) i/lub \(\displaystyle{ -\infty}\), a nie granicami w punkcie

Nie za duzo tych pytajników? Nie unos sie tak bo Ci jakaś zyłka pęknie i to będzie moja wina, że Cie nerwowo wykończyłem
Awatar użytkownika
Inkwizytor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4105
Rejestracja: 16 maja 2009, o 15:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 428 razy

Zbadać, czy wykres podanej funkcji

Post autor: Inkwizytor »

Marcin_Garbacz pisze: Nie za duzo tych pytajników? Nie unos sie tak bo Ci jakaś zyłka pęknie i to będzie moja wina, że Cie nerwowo wykończyłem
Sam się uniosłeś, bo skupiłeś sie na swojej urażonej dumie, zamiast na meritum sprawy. Źle odpowiedziałeś, wprowadziłeś w błąd i masz jeszcze do mnie pretensje?!
A tyle pytajnik, bo zamiast po pierwszych wpisach sprawdzić w swych notatkach, dalej szedłeś w zaparte. Nie wiem czemu merytoryczne uwagi bierzesz do siebie, zwłaszcza że to nie było nic osobistego?
herbatka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 49
Rejestracja: 28 wrz 2008, o 22:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 6 razy

Zbadać, czy wykres podanej funkcji

Post autor: herbatka »

No cóż. Faktycznie prawidłowa odpowiedź to 7.
Marcin_Garbacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 451
Rejestracja: 8 kwie 2009, o 17:54
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 29 razy
Pomógł: 58 razy

Zbadać, czy wykres podanej funkcji

Post autor: Marcin_Garbacz »

Inkwizytor pisze:
Marcin_Garbacz pisze: Nie za duzo tych pytajników? Nie unos sie tak bo Ci jakaś zyłka pęknie i to będzie moja wina, że Cie nerwowo wykończyłem
Sam się uniosłeś, bo skupiłeś sie na swojej urażonej dumie, zamiast na meritum sprawy. Źle odpowiedziałeś, wprowadziłeś w błąd i masz jeszcze do mnie pretensje?!
A tyle pytajnik, bo zamiast po pierwszych wpisach sprawdzić w swych notatkach, dalej szedłeś w zaparte. Nie wiem czemu merytoryczne uwagi bierzesz do siebie, zwłaszcza że to nie było nic osobistego?

??? To Ty chyba nie potrafisz interpretować tekstu albo robisz to zbyt doraźnie. Po twojej uwadze przedstawiłem tylko swój tok myslenia. Nie miałem zamiaru narzucac Ci swojej odpowiedzi. (Zrozumiałem to po odpowiedzi abc666 a pozniej Twojej - bo Ty lubisz ostatni dobijac gwozdzia do trumny). I to Ty sie wszystkich i o wszystko czepiasz Panie Profesorze ... Dyskusje z Tobą uważam za zamkniętą, z mojej strony EOT.

EDIT:

Bym zapomniał. PRZEPRASZAM AUTORKE TEMATU ZA WPROWADZENIE W BŁAD!
ODPOWIEDZ