Granice jednostronne- kiedy istnieją?

Wyznaczanie granic funkcji. Ciągłość w punkcie i ciągłość jednostajna na przedziale. Reguła de l'Hospitala.
Jakub Gurak
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1407
Rejestracja: 20 lip 2012, o 21:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 66 razy
Pomógł: 83 razy

Re: Granice jednostronne- kiedy istnieją?

Post autor: Jakub Gurak »

Potrzebuje poznać dokładne brzmienie pewnego (pewnie prostego) faktu, a w internecie nie mogę nic znaleźć( ja to lubię nietypową matematykę). :)
Niech \(\displaystyle{ f:\RR \rightarrow \RR}\) będzie funkcją silnie rosnącą. Niech \(\displaystyle{ a \in\RR}\) będzie punktem nieciągłości. Wtedy istnieje
granica dolna \(\displaystyle{ \lim_{ x\to a ^{-} } f(x) }\), ponieważ funkcja jest rosnąca i ograniczona z góry... Podobnie istnieje granica górna \(\displaystyle{ \lim_{ x\to a ^{+} } f(x).}\)
I teraz pytam: z jakiego faktu, odnośnie granic jednostronnych, tu korzystają :?: W Internecie nic nie znalazłem, a istnienie granicy lewostronnej i prawostronnej może mi się przydać( nie tylko w celu rozumienia tego dowodu z ważniaka, ale nawet może mi się przydać w pewnym problemie, nad którym od wczoraj pracuje, więc aby zastosować ten fakt, muszę poznać jego dokładne brzmienie). :)

I jeszcze jedno pytanie: Czy granica lewostronna funkcji w punkcie i granica prawostronna funkcji w punkcie są zawsze wyznaczone jednoznacznie (tzn. zawsze są jedyne)??
matmatmm
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2282
Rejestracja: 14 cze 2011, o 11:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec
Podziękował: 88 razy
Pomógł: 351 razy

Re: Granice jednostronne- kiedy istnieją?

Post autor: matmatmm »

Funkcja monotoniczna o dziedzinie \(\displaystyle{ D\subset\RR}\) i wartościach rzeczywistych ma zawsze granice jednostronną w punkcie \(\displaystyle{ a\in\overline{\RR}}\) pod warunkiem, że \(\displaystyle{ a}\) jest punktem skupienia zbioru \(\displaystyle{ D\cap(-\infty,a)}\) w przypadku granicy lewostronnej lub \(\displaystyle{ D\cap(a,+\infty)}\) w przypadku prawostronnej.
Jakub Gurak pisze: 18 lip 2022, o 16:07 I jeszcze jedno pytanie: Czy granica lewostronna funkcji w punkcie i granica prawostronna funkcji w punkcie są zawsze wyznaczone jednoznacznie (tzn. zawsze są jedyne)??
Tak. Granice jednostronne są szczególnymi przypadkami granicy funkcji o wartościach w przestrzeni Hausdorffa.

Dodam jeszcze, że granica dolna i górna to nie to samo co jednostronna. Twój post sugeruje pomylenie tych pojęć.
ODPOWIEDZ