Proporcjonalność prosta

Problemy matematyczne "ubrane" w życiowe problemy.
Karolinaa0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 266
Rejestracja: 11 cze 2018, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Płock
Podziękował: 69 razy

Proporcjonalność prosta

Post autor: Karolinaa0 »

Robotnik w ciągu \(\displaystyle{ 6}\) godzin wykonał \(\displaystyle{ 108}\) detali. Zakładając, że wydajność robotnika nie ulegnie zmianie, napisz wzór proporcjonalności prostej określającej liczbę wykonanych detali w ciągu \(\displaystyle{ x}\) godziny pracy

Chciałam zapytać:

1. Dlaczego w funkcji \(\displaystyle{ y=18 x}\) , \(\displaystyle{ x>0}\) do dziedziny \(\displaystyle{ x}\) godzin nie wliczamy zera?

2. Dodatkowo zastanawia mnie czy dziedziną nie powinien być \(\displaystyle{ x \ge 0}\) oraz \(\displaystyle{ x}\) należący do liczb wymiernych? Wydaje mi się, że nie istnieje godzina z liczbą niewymierną, a więc wykluczyłabym zbiór liczb rzeczywistych na rzecz zbioru liczb wymiernych.

Z góry bardzo dziękuję za rozwianie wątpliwości.
Ostatnio zmieniony 23 mar 2022, o 21:42 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Proporcjonalność prosta

Post autor: Niepokonana »

Dlaczego nie? Przecież istnieje np. \(\displaystyle{ \pi}\) godzin. Czas upływa w sposób ciągły i nie przeskakuje np. o \(\displaystyle{ 0.2 s}\). Nie mówi się tak, ale taki czas istnieje i trzeba uwzględniać wszystkie czasy a nie tylko te, które są dla nas wygodne.

Co do dziedziny to nie wiem, ale zgaduję, że to po to, by można było liczyć w drugą stronę, czyli na podstawie wyprodukowanych detali znaleźć liczbę przepracowanych godzin.
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Re: Proporcjonalność prosta

Post autor: pesel »

Nie ma znaczenia, że czas jest ciągły, skoro materia nie jest. Ułamek wykonanego detalu musi być wyrażony liczba wymierną.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Proporcjonalność prosta

Post autor: a4karo »

pesel pisze: 24 mar 2022, o 06:43 Nie ma znaczenia, że czas jest ciągły, skoro materia nie jest. Ułamek wykonanego detalu musi być wyrażony liczba wymierną.
A możesz to jakoś lepiej uzasadnić. Bo samo "musi" jest słabe.
Awatar użytkownika
Niepokonana
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1548
Rejestracja: 4 sie 2019, o 11:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 337 razy
Pomógł: 20 razy

Re: Proporcjonalność prosta

Post autor: Niepokonana »

No to chyba lepiej nie wymierne a całkowite? Zresztą to powinno być doprecyzowane w zadaniu.
ODPOWIEDZ