Obliczanie kredytu

Problemy matematyczne "ubrane" w życiowe problemy.
Karolinaa0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 266
Rejestracja: 11 cze 2018, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Płock
Podziękował: 69 razy

Obliczanie kredytu

Post autor: Karolinaa0 »

Pani Julia Malinowska wzięła kredyt w wysokości \(\displaystyle{ 6000 zł}\) z banku, w którym oprocentowanie roczne dla kredytów gotówkowych wynosi \(\displaystyle{ 24 \% }\), z miesięczną kapitalizacją odsetek. Kredyt zaczęła spłacać po dwóch miesiącach od daty pożyczki i spłaciła w ciągu kolejnych \(\displaystyle{ 6}\) miesięcy, w równych ratach kwoty kredytu, do których były naliczane odsetki za niespłaconą kwotę kredytu. Oblicz kwotę odsetek, jaką pani Julia zapłaciła bankowi oraz jaki procent pożyczonej kwoty stanowiły te odsetki.

Wiem jak należy rozwiązać to zadanie. Chciałam tylko zapytać dlaczego:
1)\(\displaystyle{ 6120zł}\)
2)\(\displaystyle{ 6242,4zł}\)
W trzecim miesiącu nasze odsetki wynoszą tylko \(\displaystyle{ 242,4zł}\), dlaczego nie doliczamy jeszcze do nich \(\displaystyle{ 0,02 \cdot 6242,4=124,85zł}\)? A więc dlaczego odsetkami w pierwszym miesiącu są tylko \(\displaystyle{ 242,4zł}\) a nie \(\displaystyle{ 367,25zł}\)? W treści zadania nie ma powiedziane, że w pierwszym miesiącu od momentu rozpoczęcia spłaty kredytu, odsetkami są tylko zaległe odsetki bez standardowych odsetek z danego miesiąca wynoszących \(\displaystyle{ 2 \% }\) od niespłaconej kwoty kredytu? Jeśli moje wypowiedzi są niezrozumiałe, postaram się je streścić (chciałam dokładnie wyjaśnić mój dylemat). Z góry bardzo dziękuję.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23493
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3263 razy

Re: Obliczanie kredytu

Post autor: piasek101 »

Warunki zadania nie są precyzyjne.

Po pierwszym miesiącu jest \(\displaystyle{ 120}\)zł odsetek, po drugim \(\displaystyle{ 242,40}\)zł. (to jest zrozumiałe)
A na początku trzeciego miesiąca (tu brak precyzji w zadaniu, ale chyba tak przyjęto) spłacamy ratę.
Karolinaa0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 266
Rejestracja: 11 cze 2018, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Płock
Podziękował: 69 razy

Re: Obliczanie kredytu

Post autor: Karolinaa0 »

Bardzo dziękuję. W takim razie zadanie jest nieprecyzyjnie sformułowane i powinna zostać zamieszczona informacja dotycząca tego, że odsetki NIE SĄ naliczane w pierwszy dzień spłaty kredytu?
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23493
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3263 razy

Re: Obliczanie kredytu

Post autor: piasek101 »

Tak.
To takie szkolne zadanie w którym przyjmujemy wiele uproszczeń, a i tak (nie tylko w tym) brak mu dokładności w ustaleniu warunków.

Patrz - zapis ,,spłaciła w ciągu kolejnych 6 miesięcy" też można różnie interpretować.
Karolinaa0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 266
Rejestracja: 11 cze 2018, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Płock
Podziękował: 69 razy

Re: Obliczanie kredytu

Post autor: Karolinaa0 »

Tylko, że te stosowanie uproszczeń UTRUDNIA rozwiązanie zadania zamiast ułatwiać. Jak uczniowie mają się czegoś nauczyć, kiedy tak naprawdę wielu zadań nie da się samodzielnie poprawnie rozwiązać? Zastanawia mnie, dlaczego nikt nie zwróci na takie zadanie wydawcom podręcznika i jest ono co roku wydawane do zakupu bez żadnych poprawek.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23493
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3263 razy

Re: Obliczanie kredytu

Post autor: piasek101 »

Niestety jest tak jak piszesz.
Tu na forum często mamy do czynienia z zadaniami, które są typu ,,co autor miał na myśli".
No właśnie masz możliwość pytać i wyjaśniać wątpliwości (co właśnie robisz).
ODPOWIEDZ