Odczytywanie wykresów

Problemy matematyczne "ubrane" w życiowe problemy.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34232
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5198 razy

Re: Odczytywanie wykresów

Post autor: Jan Kraszewski »

Karolinaa0 pisze: 25 lut 2021, o 11:00wykres jest podawany w zależności drogi od czasu albo czasu od drogi.
Drogi od czasu - tu nie ma dwóch wersji.
Karolinaa0 pisze: 25 lut 2021, o 11:00uważam że jest bardzo niejasno sformułowane.
No i tu się różnimy.
Karolinaa0 pisze: 25 lut 2021, o 11:00Podejrzewam, że powodem tego jest to, że interpretacja tych wykresów jest oczywista i nie da się ich zinterpretować inaczej niż od początkowego położenia pociągu.
Nie da się, poza tym uważam, że to najbardziej naturalna interpretacja.
Karolinaa0 pisze: 25 lut 2021, o 11:00Jeśli chodzi o same wykresy, to chciałam zapytać czy można je rozrysować też z zależności czasu od drogi o tak:

Czy nie każdy wykres można tak odwrócić?
Można robić różne rzeczy, pytanie brzmi - po co? Abstrahując od sensu takiego postępowania, zamiana na osiach drogi z czasem sprawi, że dostaniemy wykresy symetrycznie odbite względem prostej \(\displaystyle{ y=x}\). W dwóch przypadkach prowadzi to jednak do sytuacji, w której otrzymany wykres nie jest wykresem funkcji. Co ważniejsze, nie ma to realnego, fizycznego sensu - czas nie zależy od drogi (czy zmieniając odległość od stacji jesteś w stanie manipulować czasem?), czas płynie niezależnie i dlatego to on jest zmienną niezależną.

JK
Karolinaa0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 266
Rejestracja: 11 cze 2018, o 19:12
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Płock
Podziękował: 69 razy

Re: Odczytywanie wykresów

Post autor: Karolinaa0 »

Czuję, że dzięki zadawaniu pytań najwięcej się uczę ,,myślenia" niż bym tylko biernie analizowała materiał. Na przykład teraz, pomimo że znałam pojęcie funkcji, to przez skupienie na tym zadaniu nie zauważyłam, że po odwróceniu wykresu to już nie będzie funkcja. Uważam, że zastanawianie się nad tym co by było gdyby, jest najbardziej naturalnym procesem nauki oraz pomaga w dokładnym zrozumieniu danego zagadnienia.

Dodano po 51 minutach 47 sekundach:
Jeśli chodzi o to zadanie, to ja na przykład zrozumiałam je dopiero po kilku dniach rozmyślań, zadawaniu pytań i szukaniu odpowiedzi na nie. Na część z tych odpowiedzi udało mi się wpaść samej, a część uzyskałam od Pana Doktora na forum, za co również bardzo dziękuję.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34232
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5198 razy

Re: Odczytywanie wykresów

Post autor: Jan Kraszewski »

Karolinaa0 pisze: 26 lut 2021, o 21:34 Czuję, że dzięki zadawaniu pytań najwięcej się uczę ,,myślenia" niż bym tylko biernie analizowała materiał.
Tak trzymać :)

JK
ODPOWIEDZ