Jak premier in spe ma wyliczyć wysokość płacy minimalnej

Problemy matematyczne "ubrane" w życiowe problemy.
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Jak premier in spe ma wyliczyć wysokość płacy minimalnej

Post autor: pesel »

"Ponad 1,5 mln Polek i Polaków nadal otrzymuje zaledwie minimalne wynagrodzenie, a zbyt często nawet mniej. Dlatego wprowadzimy zasadę, że płaca minimalna wynosić będzie 60 proc. średniej krajowej – tymi słowami Biedroń przedstawił kolejną propozycję, skierowaną do najmniej zarabiających".

Nie ma to tamto. Tym którzy zarabiają poniżej \(\displaystyle{ 60 \%}\) średniej krajowej trzeba podnieść pensje. Ale to podniesienie pensji wpłynie na średnią krajową i ponownie trzeba będzie pensję podwyższyć tym, którym już podwyższono oraz nowej grupie, która tym razem już się nie łapie się na \(\displaystyle{ 60 \%}\) nowej, podwyższonej średniej. No ale kolejne podwyższenie średniej spowoduje....

No właśnie. Jakim sposobem Robert Biedroń ma podnieść pensje i komu aby spełnić swoją wyborczą obietnicę?
Awatar użytkownika
Psiaczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1502
Rejestracja: 22 lis 2010, o 09:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska, Warmia, Olsztyn :)
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 475 razy

Re: Jak premier in spe ma wyliczyć wysokość płacy minimalnej

Post autor: Psiaczek »

płaca minimalna zostanie bez zmian, obniży się pensje najlepiej zarabiającym i średnia spadnie
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Jak premier in spe ma wyliczyć wysokość płacy minimalnej

Post autor: a4karo »

Zamiast średniej arytmetycznej wprowadzi sie jakąś potęgową z ujemny wykładnikiem
Awatar użytkownika
Slup
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 794
Rejestracja: 27 maja 2016, o 20:49
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 156 razy

Re: Jak premier in spe ma wyliczyć wysokość płacy minimalnej

Post autor: Slup »

Zamieszczam zabawny (moim zdaniem) komentarz do całej sprawy, który znalazłem na gazeta.pl.

"Biedronia postulaty tak sa nierealne do urzeczywistnienia jak moje plany lotu na marsa ktore tutaj opisze
Biore 4 metalowe beczki 500 litrowe po ropie , zespawam je razem , dodaje jeszcze jedna jako zbiornik paliwowy ( karbid + benzyna ) odpalam to wszystko przy pomocy lontu wsiadam do beczki i najpozniej za 2 miesiace jestem na marsie"

Autor niestety się nie zorientował, że jego plan lotu na Marsa jest bardziej realny...
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Jak premier in spe ma wyliczyć wysokość płacy minimalnej

Post autor: pesel »

Kurcze, ja serio pytałem o sposób obliczenia tej podwyżki aby minimalna pensja stanowiła \(\displaystyle{ 60 \%}\) średniej.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Jak premier in spe ma wyliczyć wysokość płacy minimalnej

Post autor: a4karo »

pesel pisze:Kurcze, ja serio pytałem o sposób obliczenia tej podwyżki aby minimalna pensja stanowiła \(\displaystyle{ 60 \%}\) średniej.
Jak podasz rozkład płacy (ilu ile) to pewnie jakoś się to da policzyć.
ODPOWIEDZ