Ekonomia - Lokaty, wartość przyszła

Problemy matematyczne "ubrane" w życiowe problemy.
meghughes
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 29 gru 2018, o 23:03
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 2 razy

Ekonomia - Lokaty, wartość przyszła

Post autor: meghughes »

Hej, mam jutro egzamin z finansów i rozwiązuję zadania. Z tymi dwoma sobie nie radzę, proszę o pomoc

1) Dysponujesz kwotą 20 000 zł i chcesz je zainwestować na 4 lata. Twój bank przedstawił Ci cztery możliwości ulokowania środków:

Lokata Niebieska – 1,5% w pierwszym roku, 2% w drugim, 2,5% w trzecim i 3% w czwartym roku, kapitalizacja prosta.
Lokata Czarna – 2,5%, kapitalizacja kwartalna.
Lokata Czerwona – 2,5%, kapitalizacja roczna.

2) Planujesz wydać 1 500 zł za trzy lata i chcesz na ten cel oszczędzać. Masz do wyboru trzy różne lokaty bankowe. Która lokata wymaga najniższego zaangażowania finansowego.
a) Wysoki zysk – kapitalizacja prosta, oprocentowanie 2%, warunek: posiadanie rachunku oszczędnościowego, które kosztuje 12 zł jednorazowo (płatne przy założeniu lokaty).
b) Lokata na 5 – kapitalizacja złożona (kwartalna), oprocentowanie 1% w skali pół roku.
c) Lokata mobilna – kapitalizacja prosta, oprocentowanie zmienne (podawane w skali roku). Obowiązujące stopy: pierwsze pół roku 1%, drugie pół roku 1,5%, drugi rok 1,75% i trzeci rok 2%; warunek: korzystanie z bankowości mobilnej

Użyłam wzorów na wartość przyszłą, i FV regularnych przepływów pieniężnych i źle mi wychodzi. Czy może mnie ktoś nakierować?
ODPOWIEDZ