Pożyczka, rabat. Procent prosty. Interpretacja polecenia.

Problemy matematyczne "ubrane" w życiowe problemy.
Awatar użytkownika
Zaratustra
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 182
Rejestracja: 24 lut 2015, o 16:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 68 razy
Pomógł: 6 razy

Pożyczka, rabat. Procent prosty. Interpretacja polecenia.

Post autor: Zaratustra »

To jeszcze jedno.
Mam problem z interpretacją prostego polecenia (właściwie miałem już jaaaakiś czas temu na kolokwium xD):

Zadanie: Hurtownia przyjmuje zapłatę za towar w terminie do 30 dni od daty zakupu. Jeśli klient zapłaci w ciągu 10 dni od daty zakupu, otrzymuje \(\displaystyle{ 2\%}\) rabatu. Przy jakiej stopie procentowej opłaca się klientowi zaciągnąć kredyt na uregulowanie rachunku aby skorzystać z rabatu?

Chcę pożyczyć \(\displaystyle{ 0,98}\) ceny towaru i spłacić przed upływem dziesięciu dni?

Chodzi o to, że mam wziąć pożyczkę na \(\displaystyle{ 0,98}\) ceny towaru i szukać tak oprocentowanej, żeby jeśli spłacę przed upływem 10-ciu dni to nie zapłacić więcej niż normalna cena towaru? (jakoś nie umiem zrozumieć sytuacji - nie stać mnie nawet przy rabatowej cenie na towar ale biorę pożyczkę i jakoś przed 10-cioma dniami mam być w stanie ją spłacić o ile nie przekroczy pełnej ceny towaru - tak jakbym od razu go szybko spieniężył za minimum jego bez-rabatową cenę? Chcę zrozumieć o co tu biega, już nawet nie o rachunki chodzi )
Elayne
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 926
Rejestracja: 24 paź 2011, o 01:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 274 razy

Pożyczka, rabat. Procent prosty. Interpretacja polecenia.

Post autor: Elayne »

Przyjmujemy założenie, że klient ma pieniądze za towar w 30 dniu.
Wariant podstawowy: Klient reguluje należność za towar w ostatnim dniu terminu, t.j. 30 dnia.
Sytuacja do rozpatrzenia: Klient w 10 dniu bierze kredyt, płaci za towar a w 30 dniu spłaca kredyt i wychodzi na plus.
ODPOWIEDZ